Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Steam Trek - Původní Star Trek jako groteska

st 15. června 2011      autor: Mvek      přečteno: 2630x      komentáře: 4

Steam Trek plakát Jak by mohl vypadat klasický Star Trek v dobách němého filmu? O to se pokusila skupinka Britů v roce 1994 a vytvořila amatérský černobílý film Steam Trek. Původní záměr byl zkusit, jak by mohly vypadat příběhy kapitána Kirka v podání George Mélièse, který na počátku 20. století pronikl do světa filmu. Projekt byl natočen na filmový pás a opatřen vlastní hudbou a hudebními efekty.

Krátký amatérský černobílý němý film Steam Trek se na portálu objevil již dříve ve videookénku nebo v tomto článku se steam punkovými ST montážemi. Nedávno jsem si na něj vzpomněl a našel další informace o jeho vzniku, včetně o pár minut delší a kvalitnější verze.

Na 12minutovou verzi se můžete podívat zde:

O vzniku filmu (obsahuje lehké spoilery)

Steam Trek vytvořila v roce 1994 skupinka Ad Hoc Film Society, což byla odnož startrekového fanklubu Endeavour. Idea vznikla na setkání, kde Ashley Levy (zahrála si i v samotném filmu) přečetla povídku "Star Trek - The Silent Generation" (Tichá generace). Dennis Sisterson byl textem tak nadšen, že se hned hlásil o režii, a tak společně s Ashley napsali scénář.

Tvůrci se nakonec rozhodli netočit film na videokameru, ale na film Super 8 mm. Sice to znamenalo větší náklady, ale očekávali minimum opakovaných záběrů.

Natáčelo se poblíž Billericay v Essexu ve Velké Británii. Místo navrhla kameramanka Liz Tuckett, bylo vhodné, kvůli menší vzdálenosti od Londýna, a dostatečně divoce vypadající krajině.

Kostýmy si zajistil každý z herců sám. Rekvizity vyrobil a pozadí nakreslil režisér Dennis Sisterson (zabývá se animací, viz jeho web). Pytel uhlí pocházel z londýnského metra, byl určen na poštu.

Natáčení začalo 2. července 1994, v sobotu ráno (tým přespával na místě a ze spacáků museli všichni vylézt v 6 hodin ráno) a skončilo v neděli ve 3 hodiny odpoledne. Celý víkend bylo slunečno a sucho. Pouze dva záběry se musely natáčet znovu, ostatní byly pořízeny na první pokus. Mnoho gagů z filmu vymysleli účastníci na místě. Několik dalších dnů strávil režisér natáčením titulků (dialogy) a záběrů z lodi USS Isambard.

Jeden víkend zabralo složení a nahrání doprovodné hudby a hudebních efektů, ačkoliv autoři trpěli nedostatkem nástrojů i schopností na ně hrát. Nakonec hudba vznikla na pianu, kdy Karen McCreed hrála melodii a režisér s kolegou Tomem Patersonem hráli hluboké tóny.

Pro fotografii herců a režiséra i detailní pohled na kulisu můstku se podívejte na blog o Steam Treku (neaktualizovaný několik let).

Premiéra a úspěch

Premiéra se konala na největším conu toho roku. Šlo o Archon, v srpnu 1994, v hotelu na letišti Heathrow (mezi hosty tehdy byli mimo jiné Dave prowse, Jon Pertwee, Patrick Stewart a Arthur C. Clarke). Steam Trek měl úspěch a oběhl mnoho dalších conů. Promítala se verze dlouhá 17 minut, ale to způsobil nesprávný převod záznamu (změna počtu snímků za sekundu, tudíž film nebyl v nynějším zrychleném stylu grotesek).

Náklady (zhruba 100 liber) se tvůrcům vrátily prodejem kopií na VHS kazetách. A teprve v dubnu 2007 se režisér Dennis Sisterson dostal k tomu, aby na internet umístil správně zrychlenou (jako grotesky) verzi. Částečně je tato prodleva způsobená i čekáním na dostupné technologie (aby editaci mohl provést na běžném domácím počítači).

Když jsem tento týden žádal režiséra o odkaz na plnou verzi filmu (na jeho blogu je schovaná), dozvěděl jsem se, že má v plánu někdy převést původní záznam z 8mm filmu do HD verze, ale kdy, to je samozřejmě ve hvězdách. Nyní dostupné kratší a delší verze jsou totiž převedené z VHS kazet a ztrácí se v nich prý některé vtipné detaily.

Georges Méliès na Wikipedii

Zdroj: http://steamtrek.blogspot.com/
poručík Mvek
autor: Mvek
vydáno: st 15. června 2011
přečteno: 2630x
komentáře: 4
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Odkazy na hry z přednášky „Jak si trekkies hrají“  -  čt 10. prosince 2020
Záznam přednášek z Trekkenu online [VIDEO]  -  čt 3. prosince 2020
Kdo, co, kdy a kde ve Star Treku [VIDEO]  -  st 30. září 2020
SERIÁL: Kompletní časová osa ST událostí! (1. část)  -  út 6. listopadu 2018
Star Trek se dočká nového animovaného seriálu  -  pá 26. října 2018
StarTrekKnihy.cz – Nový informační portál zdaleka nejen o knihách  -  čt 30. srpna 2018
Šťastné a startrekové!  -  pá 22. prosince 2017
15 nejmocnějších protivníků ve Star Treku  -  čt 2. listopadu 2017
Star Trek v komentářích: Nechte zaznít svůj názor  -  út 17. října 2017
Star Trek: Discovery a další skvosty v knihovně CZ Kontinua  -  so 23. září 2017
Smuteční oznámení  -  so 19. srpna 2017
Star Max: Pravda, 1. část  -  po 17. července 2017
Star Max: Z principu  -  st 10. května 2017
Star Max: Klony útočí  -  po 20. února 2017
Elektrokolo ve startrekovém střihu  -  čt 9. února 2017

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG