Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Čas na... Novou Generaci

st 22. června 2011      autor: omi      přečteno: 4763x      délka: 7 min      komentáře: 6

Čas narodit se Jak jste si již někteří všimli, stávající hlavička na portále je upravená verze návrhu českých obálek na knižní sérii "A Time to...", která popisuje příběhy posádky Nové generace před posledním jejím filmem Star Trek: Nemesis. Důvod je opravdu jednoduchý, po dlouhém čekání na český překlad, a dočtení série DS9 Relaunch, jsem se rozhodl, že si tuto sérii knih konečně přečtu. A je rozhodně o co stát. V tomto článku se blíže seznámíme s jednotlivými knihami série a také s návrhy jejich českých obálek.

Přehled knih

Už v předvečer epické bitvy se Shinzonem se mnozí staří členové posádky kapitána Jean-Luca Picarda chystali na nová místa a nové úkoly. William Riker byl povýšen do hodnosti kapitána, získal vlastní loď a oženil se s poradkyní Deannou Troi, doktorka Beverly Crusherová přešla do vedení Lékařského oddělení Hvězdné flotily. Ovšem příběh o tom, proč se rozutekli z Enterprise, jsme neznali. To se teď změní.

A Time to Be Born A Time to Be Born

Na místě jedné z nejdivočejších bitev války s Dominionem – v sektoru Rashanar – se dnes nachází ohromný mezihvězdný hřbitov, plný mrtvých trupů stovek zničených hvězdných lodí. Exploze tolika různých pohonných jednotek vážně narušila časoprostorové kontinuum, dochází k nebezpečným výbojům energie a podivným gravitačním anomáliím. Enterprise má hlídkovat na hranicích nebezpečné zóny, zatímco ostatní plavidla budou plnit obtížný a krajně nebezpečný úkol – vyprostit těla mrtvých ze zničených válečných lodí. Pro některé druhy je bývalé bojiště posvátným prostorem. Pro jiné, například hrabivé Androsse, je to mrchožroutův ráj, který je radost obírat. Nikdo z nich nečeká, že se na tomto hřbitově hvězdných lodí skrývá smrtonosné tajemství, které přinutí androida Data, aby učinil trýznivé rozhodnutí stran cesty, jíž se bude jeho život ubírat – a které neohrozí jen Enterprise, ale i Picardovu budoucnost u Hvězdné flotily.

A Time to Die A Time to Die

Mělo jít o záchrannou misi, pak se ale stalo cosi nepředstavitelného: došlo ke zničení USS Juno a zahynula celá její posádka. Velení Hvězdné flotily neobjektivně vyhodnotilo jednání kapitána Picarda a posádky Enterprise během osudové mise na rashanarském bojišti – v sektoru, který zažil jeden z nejprudších střetů celé války s Dominionem, a z nějž se dnes stal nebezpečný mezihvězdný hřbitov, plný stovek zničených hvězdných lodí. Zatímco probíhá soudně nařízené lékařské hodnocení kapitána Picarda, který byl uvolněn ze služby, šíří se spekulace, že se jeho zářná kariéra možná chýlí ke konci. Titulární kapitán William Riker a demoralizovaná základní posádka chtějí bývalého velitele očistit a souhlasí s tím, že provedou tajnou operaci, při níž se musejí s Enterprise vrátit do Rashanaru, aby vypátrali bájného nepřítele – který už má možná na svědomí zničení bezpočtu po zuby ozbrojených hvězdných lodí. Na každém kroku číhá nebezpečí a možná i smrt, nikdo z Enterprise by si ale nenadál, že jejich jediná šance, jak přežít, tkví v nečekaném návratu jejich dlouho ztraceného přítele...

Recenze: Čas narodit se, čas zemřít

A Time to Sow A Time to Sow

Před více než dvěma stoletími vyslali Dokaalané automatickou sondu do prázdna, aby nesla jejich tísňový signál ke komukoliv, kdo bude schopen zachránit jejich ztracený svět. Federace zachytila tento signál však příliš pozdě, alespoň si to všichni mysleli... O generace později objeví kapitán Picard spolu s posádkou Enterprise-E poslední z Dokaalanů - skupinu bojující o přežití v zchátralém těžebním komplexu. Přestože jejich domovská planeta byla zničena, doufají, že se jim časem podaří přeměnit blízkou planetu v jejich nový domov. Mezi Dokaalany se však nachází sémě rozkolu hrozící sabotáží a terorismem... což staví Picarda s Enterprise doprostřed bující krize, která může vést pouze k celkovému zničení!

A Time to Harvest A Time to Harvest

Přestože se pořád vzpamatovávají z hrozných událostí, které otřásly celou Hvězdnou flotilou a pošpinily kariéru jednoho z nejvíce oceňovaných kapitánů Federace, musí Picard se svou posádkou snést nepředstavitelné: skandál, nezájem a nejistou budoucnost. Ale navzdory všemu posádka Enterprise nezapoměla své povinnosti jako důstojníci Hvězdné flotily. Posádka Enterprise je přidělena na pomoc ohroženým Dokaalanům, malé kolonii přeživších, kteří žijí v nejisté existenci v rozkládajícím se těžebním komplexu. Musí se pokusit teraformovat blízkou planetu, aby tak dali Dokalaanům naději na nějakou budoucnost. Sabotáže však brzy přemění humanitární akci na těžký boj. Aby Picard zachránil Dokaalany před vyhynutím, musí se postavit dávnému protivníkovi a odvrátit hrozící katastrofu.

Recenze: Čas zasít, čas sklízet

A Time to Love A Time to Love

Dlouhodobý konflikt dvou znepřátelených civilizací byl před stoletími ukončen, když společně kolonizovali planetu a staly se zářným příkladem mezi-druhové spolupráce a soužití. Kyle Riker, odcizený otec komendéra Willa Rikera, nyní vede vyšetřování, které odhaluje křehkost tohoto zvláštně nabitého soužití. Virus na zkolonizované planetě Delta Sigma IV za několik generací vyhladí všechny tamní obyvatele. V tváří tvář této hrozbě se křehká harmonie soužití začne rozpadat. Kapitán Picard a jeho posádka, kteří stále cítí následky předcházejících akcí, musí najít východisko z této situace.

A Time to Hate A Time to Hate

Posádce Enterprise se podaří najít potenciální léčbu na smrtící virus v kolonii na Delta Sigma IV. Kyle Riker, který je rozhádaný se svým synem Willem Rikerem - komandérem Enterprise, se pokusí vypustit tento lék mezi obyvatele, ovšem spustí tím dlouho potlačovanou agresivitu a nepřátelství, které virus blokoval. To vede k obrovskému krveprolití. Kapitán Picard, který stále hledá možnost se očistit v očích svých nadřízených důstojníků musí najít způsob, jak vyřešit tuto katastrofu a přitom ochránit svou posádku. Následky jeho rozhodnutí budou mít dopad na osud obyvatel celé planety.

Recenze: Čas milovat, čas nenávidět

A Time to Kill A Time to Kill

V žáru Dominionských válek byla neutrální planeta Tezwa tajně Federací vyzbrojena pro případ, že by obraná první linie proti Dominionu selhala. Ovšem Tezwa se také nachází poblíž hranic Klingonského impéria, čímž Federace porušila křehké mírové dohody a stvořila tak záminku k otevřené válce. První ministr Tezwy, který lační po moci, touží předvést svou novou výzbroj a ohrožuje blízkou klingonskou hraniční planetu. Kapitán Picard a jeho posádka jsou posláni na naléhavou diplomatickou misi. Situace se však vyhrocuje a jediný, kdo může odvrátit hrozící pohromu je vyslanec Worf, který si musí vybrat mezi svou přísahou Federaci a věrností Martokovi, kancléři klingonského impéria.

A Time to Heal A Time to Heal

Zatímco situace mezi Federací a Klingonskou říší se uklidňuje, rebelové na Tezwě zajali komandéra Rikera jako rukojmí a pro dosažení svých cílů vyhrožují jeho zabitím. Admirál Janewayová informuje Picarda o limitu na získání komandéra Rikera, proto musí Christine Valeová zapojit do pátrání také oficiální síly Tezwy. Do celé situace se navíc připlétá Orionský syndikát a situace může být daleko složitější, než se zdá. Avšak ohrožena je také podstata samotné Federace a kapitán Picard může čelit situaci, kterou se velmi dlouho snažil oddálit.

Recenze: Čas zabíjet, čas léčit

A Time for War, A Time for Peace A Time for War, A Time for Peace

V této knize nejenže je zapotřebí vyřešit následky všech činů z předešlých knih v sérii, navíc bude nutné vyřešit budoucnost jak pro Federaci, tak pro Klingonskou říši. A vyslance Worfa to bude stát všechny jeho síly, aby nedošlo ke zhroucení oficiálních mírových vztahů mezi oběma velmocemi. Zatímco je na spadnutí katastrofa galaktického významu, komandér Riker v ohrožení života provede osudové rozhodnutí o své budoucnosti - což jak víme z filmu Nemesis se netýká ničeho jiného než přijmutí velení vlastní lodi a svatby s Deannou Troi.

Recenze: Čas boje, čas pokoje

Návrhy českých obálek

O českém vydání této knižní série se uvažovalo, proto k ní existují i návrhy českých obálek. Jelikož se mi originální obálky nikdy nelíbily, tak jsem je tak trochu iniciativně zkusil navrhnout a vnutit tehdejšímu šéfredaktorovi edice Star Treku u Laser books - Radimovi Roučemu. Dokonce se na podzim roku 2007 objevily první dvě knihy v edičním plánu na další rok. Bohužel z různých důvodů tento plán nebyl dodržen a některé knihy z něj se podařilo vydat v následujících dvou letech. Šéfredaktor edice v loňském roce odstoupil a edici převzal Albert Balatka. Ediční plán na letošní rok byl upraven, avšak zatím se zdá, že vydávání dalších ST knih stále provázejí potíže. Přestože doufám v další vydávání českých ST knih, ve vydání této konkrétní řady již vpravdě nevěřím. To však není důvod tyto návrhy neukázat.

Porovnání obálek série knih "A Time to... "

Momentálně mám přečteny první dvě knihy ze série. Můžete tedy brzy očekávat jejich recenzi.

 

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: st 22. června 2011
přečteno: 4763x
komentáře: 6
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG