Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Rozhovor s Janou Krčmářovou - 1. část

st 20. července 2011      autor: omi      přečteno: 5107x      komentáře: 5

Xyll na oslavě 15. let CZ Kontinua Přemýšlel jsem, co nového a zajímavého by se po obsahové stránce dalo přinést čtenářům portálu. Inspirovala mne interview s herci a lidmi kolem Star Treku na oficiálních stránkách. Nemaje žádnou zkušenost, zkusil jsem oslovit svou kamarádku Janu Krčmářovou, alias Xyll (zde na portále má přezdívku Shane), zda by s rozhovorem a následným článkem souhlasila.

To, že Xyll osobně znám, nebyl samozřejmě ten hlavní důvod. Co se týče Star Treku, je jednou z šéfů fanklubu CZ Kontinuum, poslední dva roky byla šéfem Trekfestu na Festivalu fantazie a je jednou z pěti zakladatelek tematického obchodu FAN BASE, jež v září ve spolupráci s FKM Events a fan klubem CZ Kontinuum organizuje návštěvu herečky Kate Mulgrew (kapitán Janeway v ST:Voyager) v Praze. Xyll je hodně aktivní fanoušek a rozhodně velice zajímavá osobnost, která má co říct. To, že se osobně známe, spíše jen pomohlo odbourat nervozitu z něčeho nového, co ani jeden z nás ještě nedělal.

1. část - Historie

Otázka na představení. Ty jsi taková multižánrová. Dokázala bys říct, co všechno děláš, kde všude se pohybuješ?

Asi jsem začala nejdřív se sci-fi. Už jako dítě jsem četla Julesa Verna, Májovky... i když to moc sci-fi není, ale já jsem to tak brala. Další sci-fi knížky jsem vybírala většinou podle obálky, takže pokud tam byla dostatečně hezká vesmírná loď, nebo planeta, koupila jsem si ji. Poté ovšem po přečtení první kapitoly občas putovala do odpadu. Na střední jsem poznala nové zajímavé lidi, kteří měli podobné zájmy, ke sci-fi se přidal historický šerm, trošku fantasy a počítače. I když počítače jsem milovala již dříve, to byla taková ta záliba, kterou jsem mohla vykonávat sama. Nepotřebujete k tomu žádné kamarády. I když oni se pak samozřejmě objevili. Nejdřív to byli sousedi, se kterými jsme byli propojeni drátem z okna do okna, protože ještě neexistovaly wi-finy. Měli jsme nataženou síť přes tři domy a hráli vlastně takové předchůdce "onlinovek". A to je tak asi všechno.

To vypadá, že jsi hodně společenská...

No ani ne, ale vždycky to tak nějak dopadlo (smích).

Tak jak ses vlastně dostala k tomu Star Treku?

Nejdříve přes televizi. Na Nově jsem viděla seriál Deep Space Nine. Což byl můj úplně první Star Trek. Pak dávali na ČT filmy, dvojku, trojku, jedničku a tak dále a bylo hotovo, objevila jsem sci-fi, která mi plně vyhovovala, byla prostě dokonalá. A když šel do kin Generations, sedmička, zalíbil se mi tak, že jsem na něm byla osmkrát. Což je pro mne strašně moc, já jdu na film maximálně jednou, dvakrát. Asi za půl roku po premiéře promítali Generations v Technickém muzeu, tak jsem si řekla "musím ho vidět ještě jednou." Tam jsem našla letáček CZ Kontinua. Tím jsem zjistila, že existuje něco jako klub, který byl založen přibližně měsíc před tímto promítáním. Takže jsem měla velké štěstí.

To ses k tomu dostala úplně v pravý čas.

Já jsem vlastně byla hned na druhé schůzce po založení CZ Kontinua, kde jsem poznala asi 20 lidí - trekkies. Nevím, jak se seznámili, protože internet tehdy ještě neexistoval. Tedy existoval, ale byl dostupný pouze na školách a pár lidí ho mělo v práci. Proto jsem také například s členy komunikovala dopisy. Všechny pozvánky se posílaly poštou. Internetové klubové stránky vznikly až asi za dva nebo tři roky. Takže to, že jsem našla tento Star Trek klub a s ním první trekkies byla velká náhoda.

Ty jsi jednou ze dvou šéfů CZ Kontinua, jak si se k tomu dostala?

No to už náhoda nebyla. Míša, která byla předsedkyní před námi, již nechtěla pokračovat. Potřebovala přestávku, dovolenou, jak sama říkala. Od Star Treku, i od lidí. Nechtěli jsme, aby klub skončil a nikdo jiný se do toho moc nehrnul. S Martinem jsme se tedy dohodli, že společnými silami povedeme klub do dalších voleb.

To už je jak dlouho?

Na další volby se také nikdo nepřihlásil... A pak už jsme volby ani nevyhlašovali. Bylo to vždy jen takové "Je tady někdo, kdo by se rád stal předsedou?". Nikdo se neozval. "Dobře, nám to zatím nevadí, takže pokud souhlasíte, povedeme klub i nadále" Teď už jsme předsedové, já nevím, už to bude asi deset let.

A jak dlouho to ještě tak vidíš?

To těžko říct.

Zatím tě to baví?

Mě to baví. Ono to zase není tolik práce, nebo mi to tak nepřijde, protože je to pro mě práce příjemná. Jde také o to, že mě neustále napadají nové věci, které chci realizovat a zabránit tak stagnaci klubu. Co jsme se ptali, lidé jsou spokojení. Takže doufám, že klub zatím vedeme dobře.

Lidé jsou spokojení. Co vlastně klub teď dává fanouškům? Proč se přihlásí? Dřív to byla asi komunita, teď když je rozšířený internet...

Byla to komunita, která vyhledávala něco jiného. Dřív jsme sháněli a dělili se o informace. Například když někdo někde získal barevný časopis se startrekovými obrázky, tak samozřejmě prošel rukama všech asi padesáti členů. Většina si obrázky ofotila a pak je doma po zdech vylepovala. Když někdo, nedejbože, získal nějaký originální merchandising, šlo o velkou vzácnost. Například takový komunikátor. Tyhle poklady se poté přinášely na setkání, kde je ostatní obdivovali. Občas se i směňovalo, ale spíš to bylo o tom si je prohlédnout a vyfotit se s nimi. Půjčovaly se knížky, které byly ze začátku jen anglicky, pak začaly vycházet i česky. Za těch 15 let se změnilo mnohé. Teď už lidé mají přístup k informacím. Myslím, že se sdílení informací vyvinulo v to, že někdo se zajímá více o nějaký obor a tyto informace shromáždí dejme tomu do přednášky a tak je předá ostatním lidem. Každý samozřejmě nestuduje do hloubky všechny odnože Star Treku. Jako jsou například počítačové hry. Zajímají tě, chceš se o nich něco dozvědět, ale nehraješ jich desítky ročně. Nebo knihy, třeba teď měl na Trekfestu Kubol krásné dvě přednášky o knihách. Říkal, že sám je četl, myslím, čtyři roky. Takže šlo o spoustu načteného materiálu a věřím, že někteří lidé si po této přednášce některou knížku pořídí, půjčí, nebo koupí. Ale většina „pouze“ slyšela nový příběh, který jim zapadne do Star Trek vesmíru. A z toho jsou šťastní. Něco, jako byste jim pustili další seriál. Nasáli informace, ale číst už tyhle knihy nebudou. Protože nemají čas, nebo to není jejich vášeň. Pak jsou tu například fanfilmy, nebo amatérské divadelní hry, které píší a secvičují kamarádi. Mohou se nahrávat písničky se startrekovými texty, které někdo zpívá profesionálněji, někdo jenom v hospodě u piva. Prostě teď je naše komunita spíše o přátelství a trávení času s kamarády, kteří mají mimo jiné také rádi Star Trek a „nebojí se ho použít“.

V dalším pokračování se Jana rozpovídá o Trekfestu.

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: st 20. července 2011
přečteno: 5107x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG