Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek slaví 45 let [update 13. 9.]

út 6. září 2011      autor: Bedraz      přečteno: 5129x      komentáře: 6

Upoutávkový plakát na Star Trek ze 60. let Seriál Star Trek měl svou oficiální premiéru 8. září 1966 (epizoda “The Man Trap”) a 45. výročí fenoménu jménem Star Trek se tak kvapem blíží. Server startrek.com se rozhodl připomenout polojubileum sérií krátkých rozhovorů se zbylými hereckými představiteli původního seriálu. Ten bývá fanoušky ne nadarmo označován “Star Trek klasik”. První otázka se týká "neopěvovaných hrdinů", ale postupně budou přibývat další a my budeme článek rozšiřovat.

Neopěvovaný hrdina

Na otázky již bohužel nemohou odpovídat DeForest Kelley, James Doohan, ba ani samotný tvůrce Gene Roddenberry, avšak Leonard Nimoy, William Shatner, Nichelle Nichols, George Takei i Walter Koenig přistoupili na krátké odpovědi v osobním či telefonickém rozhovoru nebo e-mailem.

Kdo byl neopěvovaný hrdina Star Treku, ten, komu se zřídkakdy připisují zásluhy na vytvoření Star Treku jako legendární frančízy?

Nichols: Jerry Finnerman – kameraman, který svou pečlivou a citlivou prací se světlem “stvořil” Uhuru.

Nimoy: Bob Justman a Gene Coon jsou neznámí hrdinové. Pracovali jako producenti a Gene Coon napsal i pár úžasných věcí. Nikdy se o nich nemluví. A také Fred Phillips, který úžasně udělal Spockovy uši a make-up.

Shatner: Gene Coon. Rozhodně neopěvovaný.

Takei: Myslím, že by to byl Bob Justman. Stál vždy ve stínu, ale byl tam. Myslím, že jeho přítomnost je do Star Treku nesmazatelně vetkána.

Koenig: Myslím, že psaní Nicka Meyera bylo skvělé. Věřím, že tu nejvyšší kvalitu jsme dosáhli, když se psaní chopil on. Nejsem si jistý, že bychom spolu nyní mluvili, kdyby Khanův hněv nebyl tak úspěšný.

V další otázce se startrek.com zeptá, kdo byl podle názoru herců tím nejdůležitějším režisérem nebo hostujícím hercem v původním seriálu či v TOS filmech.

Nejdůležitější režisér a hostující herec

Kdo by podle Vašeho názoru tím nejlepším/nejvíce důležitým hereckým hostem nebo režisérem pro Star Trek: TOS nebo klasické filmy?

Ricardo Montalban jako Khan Takei: Miloval jsem Marca Danielse. Režíroval mnohokrát, mimo jiné epizodu „The Naked Time“, kterou jsem si hrozně užil. Nejlepším hostem pak byl Ricardo Montalban. Byl nejlepší jak v seriálu, tak ve filmu (ST II).

Shatner: Zajímavé... nejlepším hostem byl Chris Plummer (ST VI). A nejlepším režisérem byl ten, kdo dva filmy i napsal...Nick Meyer.

Nimoy: Marc Daniels a Joe Pevney měli lví podíl na režii původního seriálu. Byli tak divadelní a velmi dobře chápali hodnoty té série.

Koenig: Měl jsem rád Joea Pevneyho. Lehce se mi s ním spolupracovalo. Vlastně jsem s ním už před Star Trekem pracoval na jedné hostující roli v Alfred Hitchcock Hour. Byl neformální a uvolněný, což potřebuji pro podání nejlepšího výkonu. Jako hostující hvězdu bych jmenoval Michaela Foresta, který hrál Apollóna v „Who Mourns for Adonais?“. Vždycky jsem ho považoval za velmi působivého herce. A Mark Lenard byl samozřejmě fantastický jako Sarek i v dalších svých Star Trek rolích. Mark a já jsme pak spolupracovali i v řadě divadelních projektech.

Nichols: Můj první režisér, Joe Sargent, stejně jako Marc Daniels, Joe Pevney, Vince McEveety (také mě režíroval v Roddenberryho The Lieutenant), John Meredyth Lucas – mí hrdinové! Ricardo Montalban... musím říkat víc? Ještě teď cítím bodnutí z toho uhrančivého políčku! ve „Space Seed“.

Další otázka nás zavede k historkám o Genu Roddenberrym.

Vzpomínka na Gena Roddenberryho

Která příhoda spojená s Genem Roddenberrym Vám nejvíce utkvěla v paměti?

Koenig: Trvalá vzpomínka na Gena je, když se objevil s velkým úsměvem na place. Vždy jsme si mysleli, že je to něco speciálního, protože tam nebyl každý den. Vždycky přišel na místo natáčení s nějakým nadšením a dobrým pocitem, tak se mi to aspoň zdálo. Pokaždé to dobře působilo.

Gene Roddenberry a Leonard Nimoy Takei: Po rozvodu se svou ženu Evelyn mel Gene dům s bazénem v Hollywood Hills. A uspořádal párty. Šel si zaplavat, stejně jako pár dalších lidí včetně mě. Většina lidí se shromáždila a povídala si na jednom konci, ale Gene byl naproti, na tichém konci bazénu. Nic jsem mu neprozradil (G. Takei nyní žije v registrovaném partnerství, pozn. red.), ale mluvil jsem s ním o rozhovorech, které jsem vedl s fanoušky. Ti mluvili o tom, jak jsme schopni si poradit s rozdíly – rasovými i rodovými, avšak ne s rozdíly v sexuální orientaci. Nepromlouval jsem za sebe, nýbrž pouze v obecné rovině. A on řekl, že si je toho vědom, ale že jsou to pořádně kontroverzní záležitosti a že epizoda, kde se Bill a Nichelle políbili, byla v některých jižních státech cenzurována. Věděl, že musí Star Trek udržet a že mantinely, ve kterých se může ještě pohybovat, byly známé. Kdyby je příliš překročil, pak by ztratil možnost vyjádřit se i k tomu, co už ukázal. Takže udělal praktické rozhodnutí a snažil se co nejvíce.

Nichols: To je pro velmi těžká otázka, protože pro mě měl velmi osobní význam. Byl to velikán, a přece tak skromný mezi přáteli. Neuvěřitelný OBR mezi lidmi, který změnil svět a ještě v tom pokračuje pomocí svého snu, čím bychom se mohli, měli stát a staneme... to nejlepší, co můžeme být. Vždy nám bude chybět a bude milován těmi, kteří VĚDÍ! Gene Roddenberry Jr. (Rod Roddenberry), Genův a Majelin dar světu, ten Sen nese dál... A tak, jak jsem milovala jeho rodiče, tak ho miluji jako syna... To je v pořádku, Kyle, jsi můj jediný a jedinečný! (Kyle Johnson je syn Nichelle Nicholsonové, pozn. red.)

Shatner: Gene, když se mě snažil přesvědčit, abych nosil tu věc, která se později stala známá jako IDIC.

Nimoy: Pan Roddenberry byl schopen převzít od scénáristy problematický scénář a skvěle ho upravit a přepsat.

Star Trek kulturní ikonou

Kdy Vám došlo, že se Star Trek stal kulturní ikonou?

Shatner: Lyžoval jsem na Mammothu, což je lyžarské kalifornské středisko. Někdo se ke mně přiřítil a zeptal se mě, jestli znám ty zábavné záběry ze seriálu, který se právě vysílá v místním baru. Šel jsem se podívat a byly to nepodařené záběry, kde jsme si sami ze sebe dělali legraci. Byly to prostě zkažené záběry a já si pomyslel: “Co ty to tady dělá?” A tehdy jsem to pochopil.

posádka Enterprise ve Star Trek: The Original Series Koenig: Slyšel jsem o protestech (fanoušků proti zastavení TOS, pozn. red.) mezi první a druhou sezónou TOS a viděl jsem je sám mezi druhým a třetím rokem. Celkem mě to ohromilo. Pak jsem se však dozvěděl, že nás stejně zrušili, což jsem pokládal za konec. Znovuzrození Star Treku bylo pozvolné, téměř. Pomalu během doby rostlo. Takže se nedá říct, že by tam byla jedna věc a my se vrátili zpět k seriálu či filmům. Ale pokud bych měl jmenovat jeden moment, byl by to ten velký con v New Yorku, kde jsem nebyl, ale byli tam všichni zbylí herci, spisovatelé i kostyméři a další. Byl to sklonek 70. let a zúčastnilo se 30 tisíc lidí. Davy kolem hotelu vedly až za roh. Když pak slyšíte o tomhle počtu, říkáte si, že se něco chystá. A tak jsem si pomyslel, že to možná není konec. Jenomže to je až v retrospektivě.

Nichols: Poprvé, když NASA vyslala svého vědce/zástupce, Dr. Jesco von Puttkamer, aby se zúčastnil Star Trek conu, kde se prvně shromáždilo přes 5 tisíc fanoušků. Ti v hotelu Hilton v Chicagu slavili “Wonderment and Promise of a Star Trek Universe” (“Divy a přísliby Star Trek světa”) v našich životech.

Nimoy: Během prvních dvou měsíců vysílání dostával Spock svou poštu ve speciálních pytlích. Věděl jsem, že se děje něco nadpozemského.

Takei: Myslím, že to bylo ve chvíli, kdy se Star Trek cony staly mezinárodními. První con, kterého jsem se účastnil v Anglii, byl v Leicesteru. Potom byl ten obří con v Německu, FedCon. Když se to takto dostalo do zahraničí, věděl jsem, že budeme pokračovat.

Další otázka bude znít: Co je Vaše nejmilejší věc, kterou jste si nechali ze Star Treku na památku?

Nejcennější suvenýr

Co je Vaše nejmilejší památka na Star Trek?

Nimoy: Cením si páru Spockových uší, které jsou zasazené v rámu a vystavené na mém stole. Je to poslední pár, který jsem na sobě měl v původním seriálu.

Nichols: Původní Uhuřino naslouchátko... bylo mi kouzelně předáno vedoucím rekvizit Irvingem Feinbergem na posledním natáčecím dnu v roce 1969. V roce 2009 jsem pak dostala ještě jedno, a to pod glóbem s nápisem "Nichelle Nichols, Uhuře – Díky za komunikaci svého speciálního poselství lásky a míru.“

Koenig: Jedinou věc, kterou opravdu mám, je ten kožený oblek ze Star Trek: Cesta domů. A ten se snažím prodat! A to je to jediné. Mám celý komplet – kalhoty, bundu...

Takei: Uniforma kapitána Sulua ze Star Trek VI. Tu uniformu mi dali a já si pomyslel: „To bych neměl zavřít ve skříni, je potřeba to ukázat širší veřejnosti.“ Jsem člen představenstva a bývalý předseda představenstva Japonsko-amerického národního muzea. Tak jsem mu tu uniformu daroval a hned se objevila řada Star Trek návštěvníků. Možná je nezajímá japonsko-americká historie, ale přišli za uniformou kapitána Sulua.

Shatner: Víte, nic nemám. Na tyhle věci nedávám pozor.

Poslední otázka se bude týkat vzkazu pro úplně první i nové fanoušky Star Treku.

Vzkaz fanouškům

Co byste vzkázali fanouškům, kteří u toho byli od samého začátku, a těm, kteří právě přicházejí na palubu?

Takei: Jediné, co mohu říct, je samozřejmě děkuji. Byla to úžasná zkušenost. Kolik lidí může říct, že zažili to co my? Jsem neuvěřitelně vděčný.

45 let od premiéry Star Treku Nimoy: Jsem naplněn vděčností. K vám a k fanouškům Star Treku – za to, co udělal pro mne, za ty příležitosti, které dal mně, mé rodině, všem... moc vám děkuji. Nechť všichni žijete dlouho a blaze. (Rozlučková slova fanouškům na Creation Entertainment’s Official 45th Anniversary Star Trek Convention v Las Vegas v srpnu 2011).

Shatner: Díky (všem dlouholetým fanouškům) a vítejte na palubě (novým fanouškům).

Koenig: Díky, že jste zůstali. Díky, že jste byli tak hlasité a pohyblivé publikum a bojovná základna podpory. Kdyby nebylo fanoušků, nikdy bychom nevydrželi tak dlouho. Jsem vděčný, že si našli důvod pro udržování svého nadšení, jeho rozvoj a že přetvořili televizní seriál do instituce.

Nichols: Bůh vám žehnej! Udržujte sen naživu!

Zdroj: startrek.com
kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: út 6. září 2011
přečteno: 5129x
komentáře: 6
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Popravčí Kodos: banalita zla  -  po 29. února 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Podívejte se, jak by TOS vypadala v širokoúhlém formátu  -  pá 12. září 2014
Retro: Trable s tribbly (The Trouble with Tribbles)  -  čt 15. května 2014
Retro: Past na muže (The Man Trap)  -  čt 1. května 2014
Retro: Klec (The Cage)  -  čt 17. dubna 2014
V pátek vychází Zkouška ohněm – Spock  -  st 16. dubna 2014
Enterprise se přesune na nové místo  -  út 8. dubna 2014
Retro: Příchuť zkázy  -  čt 20. února 2014
Retro: Návnada (Catspaw)  -  čt 14. listopadu 2013
Star Trek výročí na vlnách rozhlasu  -  so 21. září 2013
Před 47 lety...  -  ne 8. září 2013
Retro: Poslední bojiště  -  čt 29. srpna 2013
Star Trek originální série - počátky  -  út 16. července 2013

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG