Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Koprcon v roce jedenáctém

po 28. listopadu 2011      autor: axiom      přečteno: 2619x      komentáře: 11

Darth KoraxRok se s rokem opět sešel a konec listopadu je zase nadohled. A jak se v posledních letech sluší a patří, je tento čas vyhrazen kopřivnickému Koprconu, jehož druhou hlavní linií je startrekový Trekken. Tento con se netradičné coná dvakrát do roka (z toho jednou v Praze), takže tento byl již sedmý v pořadí. Letošní Trekken byl zaměřen na seriál Star Trek Originální sérii, který v letošním roce oslavil 45. výročí od zahájení vysílání. Filmům této série se věnoval spíše Trekken pražský a v Kopřivnici se tedy vše točilo více či méně kolem seriálu.

Randalf Hlavní program Trekkenu byl letos stejně jako jiná léta rozvržen do pátečního odpoledne a celé soboty, v neděli již probíhala jen projekce na rozloučenou. Začínal v pátek v 19 hodin slavnostním zahájením doplněným promítáním remasterované TOS epizody Rovnováha hrůzy. Program Koprconu byl zahájen již dříve, já jsem do Kopřivnice dorazil kolem páté, přivítal se na recepci s Hypo a Marghem spěchajícími na večeři a podíval se na Randalfovu přednášku Philadelphský experiment. Něco jsem již o této záležitosti věděl, ale mnohé zde řečené pro mne bylo nové. Ale zpět ke Trekkenu.

Po jeho zahájení a úvodní projekci mohli návštěvníci a kamarádi, kteří se do té sedmé hodiny sešli, vyslechnout a zhlédnout několik prezentací nebo chcete-li přednášek. Korax ala SpockV první z nich nazvané 45 let Star Treku shrnul Korax cestu tohoto fenoménu v průběhu zmíněné doby (přednášel v opravdu působivém kostýmu a rozdal přítomným i barevné brožury shrnující zmíněnou historii), ve druhé nám Rebeka pověděla něco o klingonštině (což ocenili i přítomní Wesley CKlingoni) a v následující Wesley C představil a názorně prezentoval základní typy stanic a lodí vyskytujících se v originální sérii. Páteční program zakončila projekce epizody Aréna. Po celou dobu běžel samozřejmě také program jiných linií, takže koho zrovna nebavilo dané téma, mohl změnit místnost a věnovat se něčemu úplně jinému. V linii Star Wars například běžel zábavný pořad Koprcon 11 hledá talent, kde mohl svůj talent (a po 22 hodině opravdu jakýkoliv) předvést každý. Docházelo také k mísení fenoménů, což bývá také oblíbenou conovou aktivitou. Každý skončil večer dle své chuti a stavu. My kteří jsem jeli na noc do Trojanovic (cca 15 km) jsme vyrazili kolem půl dvanácté.

Sobota, ta byla hlavním conovým dnem. Program začínal projekcí již od deváté, my Ještě spali„přespolní“ jsme dorazili zhruba před desátou (někteří právě vstávali), tak akorát na Koraxovu první přednášku o počítačových hrách z Klasické série. Tato zábava založená na hemžení jedniček a nul není zrovna mým šálkem čaje, ale přednášku jsem si se zájmem vyslechl. Nejvíce mě zaujalo to, jakým pokrokem prošla tato technologie za posledních zhruba dvacet pět let. Člověk to tak nějak podvědomě ví, ale teprve na konkrétním přehledu to pořádně vidí. Další velmi zajímavou Korax v civilupřednášku měla Bedraz. Byla o knihách (to mám rád) a její název zněl Byly – nebyly … Romulanské války. Šlo o několik románů, jejichž děj se odehrává v době zakládání federace – tedy nějaký čas před TOSkou – a mimo jiné vysvětluje či doplňuje mnohé ze seriálu. Je to poměrně čerstvá záležitost (ty knihy) a dle nástinu v přednášce také poměrně zajímavá. Škoda, že vydání v češtině se asi nedočkáme. Ve Star Wars linii mezitím probíhal výtvarný happening, tradičně se dotvářel sádrový odlitek – letos to byl R2-D2.

BedrazPo polední pauze jsme se pobavili projekcí epizody Trable s Tribbly a pak nám Korax ve dvou přednáškách předvedl nejprve Klasickou sérii v kostce a Klasickou sérii z archivů. Bylo to určitě zajímavé, zvláště ty archivní ukázky. Mezi tyto dvě přednášky bylo vloženo mé povídání o knihách nazvané TOS v knižní podobě. Snažil jsem se ctěné publikum seznámit se vším, co u thestralnás z Klasické série vyšlo, popřípadě s nějakými literárními přesahy či zajímavostmi. Zda se mně to povedlo, to musí posoudit oni. Po druhé Koraxově přednášce nás čekala thestral a její Archetypy ve Star Treku. Každý z nás to tak nějak tuší, že hrdinové našich oblíbených seriálů (a TOSky obzvláště) reprezentují typy postav vyznačujícími se Beka, Flash, Zanaurčitými charakterovými vlastnostmi, jednáním apod. Tady jsme k tomu dostali naservírovánu teorii a poté příklady ze Star Treku. Bylo to dosti zajímavé, dotazy směřovaly z publika i do publika a snad jsme se na Star Trek podívali i z trochu jiného úhlu. Před pauzou na večeři jsme si ve zkratce zopakovali Největší hrozby pro vesmír Star Treku. Překvapení se nekonalo – pořád jsme to my samotní, tedy lidstvo.

Večerním programem na Koprconu a jeho vyvrcholením byl Galavečer Koprcon 2011. PelekBývá tomu tak každým rokem, ale letos bylo něco trochu jinak. Naše linie dostala možnost pokračovat v době tohoto galavečera svým programem. Takže kdo nechtěl absolvovat program zábavného typu s tanci, zpěvy a s vyhlašováním různých soutěží, mohl pokračovat u nás v Trekkenu. Někteří volili obojí s občasným transportem mezi oběma prostory. U nás měl nejprve Pelek přednášku Z Vulkánu na Romulus o rozdílech a thestral + Lanashodách obou těchto ras. Některé anatomické podrobnosti jsou opravdu zajímavé. Poté jsme si, i když se Trekken 7 věnoval spíše seriálům, zopakovali v přehledu také prvních šest startrekových filmů a došli k vyvrcholení či závěru naší linie, kterým byla známá soutěž Aktivity aplikovaná na Star Trek TOS. Připravily nám ji thestral a Lana a některé aktivity byly obzvláště vypečené – zvláště, když je bylo nutno vyjádřit pantomimicky či kresbou. Bavili jsem se Skupinové fotoopravdu dobře, v podstatě všichni přítomní rozděleni do tří družstev soutěžili a soupeři jim v okamžicích jejich slávy dělali vděčné publikum. Já osobně jsem ani nečekal, že to bude taková zábava. Dokonce jsme se na památku vyfotili. Tím program Trekkenu skončil. Ještě chvíli jsme se v „naší třídě“ ve škole, kde se celý con odehrával, loučili a pak se pomalu rozcházeli.

Následovala neděle, poslední den Koprconu. Je to taková ukončovací záležitost, někteří účastnící už se rozjíždějí, jiní se loučí. My jsme na závěr conu pouštěli jen nějaké projekce, přiznám se, že už jsem tam nebyl. Ale i bez tohoto konce si myslím, že se Koprcon a s ním i Trekken letos náramně povedl. Účast byla na kopřivnické poměry výborná a návštěvníci se doufám dobře bavili. Tak na viděnou v Kopřivnici zase za rok.

admirál flotily axiom
autor: axiom
vydáno: po 28. listopadu 2011
přečteno: 2619x
komentáře: 11
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Propojme se mezi svátky…  -  po 28. prosince 2020
Pozvánka na Trekken 2020 online  -  pá 13. listopadu 2020
Unikátní startreková výstava na Comic-Conu v Praze  -  čt 24. září 2020
Draci nad Prahou X a deskovky v Geekárně  -  út 8. září 2020
Virtual Trek Con  -  čt 16. července 2020
Návštěvní den na můstku  -  po 22. června 2020
Fanfilm Star Trek: Skryté hry míří online  -  čt 28. května 2020
Poslední odznáčkový sraz  -  ne 3. května 2020
STARcon 2020 online [aktualizováno]  -  st 25. března 2020
Nedělní akce s Williamem Shatnerem ZRUŠENA  -  st 11. března 2020
STARcon 2020 – 10. výročí  -  út 25. února 2020
Všefandomová maškaráda 2019  -  so 26. října 2019
William Shatner v Praze!  -  pá 26. července 2019
Připravte se na startrekový víkend  -  po 27. května 2019
Písně kosmické Jana Nerudy, krteček Zdeňka Milera nebo kresba „Měsíční krajina“  -  čt 28. března 2019

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG