Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Čas zabíjet, čas léčit

út 6. prosince 2011      autor: omi      přečteno: 2752x      komentáře: 2

Čas zabíjetČas léčitPomalu se dostáváme do finiše celé knižní ságy "A time to...", kdy naše oblíbená posádka překonala již většinu klacků, co jim osud a politici naházeli pod nohy. Padlo hodně osobních rozhodnutí, jejichž výsledek jsme mohli vidět v Nemesis. Jenže, ani tentokrát jim nebude dopřán kýžený klid. Tentokrát se však nebude jednat o žádný klacek pod nohama, tentokrát, řekl bych, se Enterprise přes cestu skácí rovnou celý strom.

Tato knižní série vyplňuje příběhovou linii mezi filmy Star Trek: Vzpoura a Star Trek: Nemesis. Příběhy na sebe navazují, jsou však rozděleny do jednotlivých "misí", které jsou popsány vždy ve dvojici knih. Souhrnný článek můžete nalézt zde - Čas na... Novou Generaci

V recenzi knih se snažím neprozrazovat příliš velké detaily. V podstatě se držím svým způsobem anotací, které jsou uvedeny na zadní straně knih. Tudíž by neměly být prozrazeny nějaké velké spoilery.

Autor

David Mack (autor těchto dvou knih) je, dle mého názoru, jedním z nejlepších autorů, kteří v současnosti píší startrekové knihy. Jeho díla čítají povídky ze zrcadlového vesmíru (Mirror Universe) v čele s osudy císaře Spocka v úžasně popsaném v příběhu Sorrows of the Empire recenzovaného zde. Dále napsal knihy s příběhy stanice Vanguard odehrávající se v 23. století, trilogii Destiny popisující příběhy Nové Generace po Nemesis a navazující knihu do série Typhon Pact.

Hodnocení

Knihy Čas zabíjet a Čas léčit popisují jeden z nejlpších startrekových příběhů, který jsem kdy četl. Příběh reflektuje současnou situaci ve světě, má promyšlenou zápletku, postupně se rozvíjející příběh s různými zvraty, a krásný konec uzavírající příběh. Tyto dvě knihy tak můžete číst samostatně, nebo v celé sérii. Klíčové předcházející události jsou velmi stručně vysvětleny, kde je potřeba, a tak nejsou popsány přes první čtvrtinu každé z knih, jako jinde. Příběh neobsahuje "hluchá" místa, jelikož se šikovně soustředí na vedlejší postavy. Ale nebojte, čtenáři rozhodně nejsou zaplaveni množstvím jmen a událostí. Všechno do sebe krásně zapadá a je předkládáno naprosto přehledně. Příběh je, jak název první knihy napovídá, oproti jiným startrekovým  knihám více krvavý, ovšem rozhodně není podán tak brutálně jako v Padlých hrdinech. Jediný prvek, který bych trochu vytknul, je "deus ex machina" v podobě Sekce 31, i když to k nim vlastně tak trochu patří, že.

Příběh

Válka je určitě dobou nejistou. V Dominionských válkách byla planeta Tezwa vyzbrojena jako poslední obranná linie před tažením Dominionu Alfa kvadrantem. Samozřejmě tajně a neoficiální cestou, jelikož vyzbrojování nečlenských planet rozhodně nepatří mezi běžné činnosti Federace. Na Tezwu ve válce nedošlo, ovšem nyní se rozhodl její první ministr využít artilerie zbraní a získat větší politickou moc. Bohužel si však za svůj cíl vybral planetu pod správou Klingonského Impéria. Federace se snaží zabránit Kligonům, aby zjistili pravdu o původu zbraní na Tezwě.

Enterprise, jejíž posádka nemá o původu zbraní také ani tušení, se tak ocitá uprostřed velmi složitého konfliktu, kde je na jedné straně ozbrojená Tezwa a na straně druhé flotila klingonských dravců. A rozkaz zní jasně: eliminovat zbraně na Tezwě a "obsadit" ji dříve, než klingoni. A tak se nic netušící posádka Enterprise pouští do mise, která slouží trochu jinému účelu, než si všichni myslí. Jenže kapitán Picard má takovou nepříjemnou vlastnost dopátrat se pravdy za každou cenu...

 

A Time to KillA Time to Kill
Autor: David Mack
Počet stran: 368
Vydáno: 27. července 2004 (Pocket Books)
Jazyk: angličtina
ISBN-10: 0743491777
ISBN-13: 978-0743491778

A Time to HealA Time to Heal
Autor: David Mack
Počet stran: 368
Vydáno: 31. srpna 2004 (Pocket Books)
Jazyk: angličtina
ISBN-10: 0743491785
ISBN-13: 978-0743491785

 

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: út 6. prosince 2011
přečteno: 2752x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG