Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Čas boje, čas pokoje

ne 25. prosince 2011      autor: omi      přečteno: 3571x      komentáře: 0

Čas boje, čas pokojeDnes Vám představím poslední knihu knižní ságy "A time to..." na niž přímo navazuje poslední TNG film Star Trek: Nemesis. Posádka Enterprise v této knize lehce ustupuje do pozadí, abychom se mohli seznámit s důležitými událostmi ve Federaci a Klingonském impériu. Po událostech posledního roku jsou vztahy mezi těmito dvěma mocnostmi dosti napjaté a křehké a je tedy čas rozehrát vysokou politickou hru, která rozhodne o budoucnosti kvadrantu alfa a také některých z našich oblíbených hrdinů.

Tato knižní série vyplňuje příběhovou linii mezi filmy Star Trek: Vzpoura a Star Trek: Nemesis. Příběhy na sebe navazují, jsou však rozděleny do jednotlivých "misí", které jsou popsány vždy ve dvojici knih. Souhrnný článek můžete nalézt zde - Čas na... Novou Generaci

V recenzi knih se snažím neprozrazovat příliš velké detaily. V podstatě se držím svým způsobem anotací, které jsou uvedeny na zadní straně knih. Tudíž by neměly být prozrazeny nějaké velké spoilery.

Autor

Keith R.A. DeCandido je velmi oceňovaný a populární autor sci-fi a fantasy, který se realizuje v tvorbě knih, komixů, her a hudby. Jeho záběr je opravdu velmi široký, jelikož dokáže tvořit pro světy Star Treku, Doctora Who, Buffy - přemožitelky upírů, Farscape, Supernatural, ale i X-menů a Spider-mana. V našem oblíbeném vesmíru můžeme jeho povídky najít téměř v každé sbírce povídek. V některých sbírkách povídek figuruje i jako jejich editor (např. Tales from the Captain's Table, Tales of the Dominion War). Napsal ale i samostatné knihy (např. Q&A, Articles of the Federation), nebo články do časopisu Star Trek Magazine. 

Hodnocení

Ačkoliv mi většinou příběhy od Keitha příliš nesedly, musím říct, že tento příběh je napsaný skvěle. Kniha obsahuje spoustu humoru, má dějovou linii, která má spád a směr. Celá kniha se čte velmi příjemně. Jediné, co bych vytknul je zakomponování příliš mnoha dějových linek s odkazy na jiné knižní série a díly seriálů. V poděkování autor sám odkazuje na 27 jiných knih, z nich čerpal a na něž se v příběhu odkazuje. Netřeba říkat, že by bylo dobré je mít všechny přečtené. Já osobně jsem přečetl 9 z odkazovaných knih. Naštěstí autor vše stručně rekapituluje, což je sice neustálé otravné odbíhání od děje, ale bohužel je to potřeba.

Poslední kapitola knihy končí těsně před první scénou filmu Star Trek: Nemesis. Následuje však ještě epilog, který navazuje po tomto filmu a podává některá vysvětlení.

Příběh

Od začátku první knihy této série uběhl téměř rok, který pro posádku Enerprise rozhodně neznamenal čas klidu a pohody. Nyní mají možnost si trochu odpočinout, přestože ani tentokrát to nebude jen tak jednoduché. Na Enterprise je kontrolní komise, která má přezkoumat chování vyšších důstojníků za minulý rok. Na palubě se objeví někteří staří známí, kteří mají, kromě Scottyho, motivaci si s našimi hrdiny vyrovnat účty. Do toho všeho se chystá svatba Willa a Deanny (za mohutné organizace Lwaxany) a Will si navíc vybírá členy posádky pro svou novou loď U.S.S. Titan.

Mezitím se chystá rychlá volba nového prezidenta Spojené Federace Planet. Po odstoupení amirála Rosse z kandidatury zbývají dva kadidáti s velmi rozdílným programem. Takže do děje vstupuje trocha docela zajímavého politikaření. Veselo je i na Quo'nosu, kde je obsazena ambasáda Federace a vyslanec Worf se svým synem Alexandrem si musí s teroristy poradit. Motivace teroristů ale Worfa překvapí a zjistí, že tato informace by mohla ohrozit celé impérium.

 

A Time for War, A Time for PeaceA Time for War, A Time for Peace
Autor: Keith R.A. DeCandido
Počet stran: 384
Vydáno: 28. září 2004 (Pocket Books)
Jazyk: angličtina
ISBN-10: 0743491793
ISBN-13: 978-0743491792

 

Čím pokračovat?

Star Trek Titan - Mezi dvěma světyTitan
Šestidílná knižní série popisující příběhy posádky stejnojmené lodi v čele s kapitánem Williamem Rikerem. Příběhy přímo navazují na poslední film Star Trek: Nemesis. První kniha s podtitulem "Mezi dvěma světy" vyšla česky v roce 2007 v nakladatelství Laser-books. Druhý díl série s podtitulem "Černý král" je v edičním plánu tohoto nakladatelství na rok 2012.

Death in WinterTNG Relauch
Pětice knih (plus dvě po sérii Destiny), která pokračuje v popisu příběhů našich hrdinů známých z Nové Generace. Přestože byla posádka rozdělena, je jasné, že se staří známí budou setkávat i dále a potkají i staré známé nepřátele včetně Borgů. Recenze na knihy naleznete v článcích "Death in Winter" od Bedraz a "Knižní Star Trek  po Nemesis" od Cedrika.

Destiny - Gods of NightDestiny
Novější knižní trilogie sdružující posádky ze seriálů TNG, DS9 a VOY a knižní série Titan, která volně navazuje na knižní sérii TNG Realunch a Titan, o které se můžete dočíst v nedávném článku na potále. Na tuto trilogii pak navazuje mnoho dalších knih. Příběh má velký dopad na celý startrekový vesmír, jelikož se zápletka týká jednoho z největších nepřátel Federace - Borgů.

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: ne 25. prosince 2011
přečteno: 3571x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG