Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Zrádci beze stínu

pá 3. února 2012      autor: omi      přečteno: 4338x      komentáře: 0

Star Trek: Cast No ShadowKlingonské impérium se po výbuchu měsíce Praxis ocitá na pokraji existenční krize. Spojená Federace Planet nabízí pomoc, ale při vyjednávání příměří je zavražděn kancléř Gorkon. Spiknutí se nakonec podaří odhalit a příměří zachránit, jak jsme mohli vidět v šestém filmu Neobjevená země, ovšem opravdu je to celý příběh? Co se stalo s účastníky spiknutí? Jaký byl osud Valeris? Na tohle všechno a na mnohé další dá odpovědi právě tato výborná kniha, vydaná ke konci loňského roku.

Knihu Zrádci beze stínu jsem očekával s nadšením. Nejen proto, že mě velice zaujala obálka, ale byl jsem hodně zvědavý na příběh a události, které slibovala anotace. Valeris lze lehce označit za jednu z mnoha ikonických postav vesmíru Star Treku, je zvláštní, že se jí až na komixový příběh autoři dříve nevěnovali.

Autor

James SwallowJames Swallow je jediným britským autorem, který se přímo podílel na konceptu scénářů k epizodám seriálu - Sama (VOY 4x25) a Památník (VOY 6x14). V epizodě Sama je po něm přímo pojmenována mlhovina třídy Mutara, kterou Voyager prolétá. Mimo jiné napsal spousty článků do Star Trek Magazine, povídky do knih Myriad Universes: Infinity's Prism (Seeds of Dissent), Mirror Universe: Shards and Shadows (The Black Flag), Seven Deadly Sins (The Slow Knife), The Sky's the Limit (Ordinary Days) a je autorem knih Terok Nor: Day of the Vipers, Synthesis (série Titan) a Cast No Shadow. Kromě Star Treku píše i pro světy Stargate, Doctor Who, nebo Deus Ex. Je také autorem scénářů šesti počítačových her, např. Star Trek: Invasion.

Hodnocení

Přestože jde o knihu formátu standardního paperbacku, oproti ostatním má tato trochu menší písmo i řádkování. Vazba je možná trochu kvalitnější, nebo jsem si dával větší pozor, ale během čtení se nenalomila jako u jiných knížek. Obálka je nádherně provedená a nemohu se na ni vynadívat. Největší výtku bych měl k zvolenému fontu počátečních slov u každého odřádkovaného odstavce. Neznám důvod, proč se prvních pár slov v těchto odstavcích sází tak odlišným fontem. Je to jako kdyby na Vás na začátku každého takového odstavce někdo bafnul.
Příběh je popsán svižným stylem, rychle ubíhá a velmi příjemně mě potěšilo, že není situovaný do jednoho místa. Prostředí se mění jak se vyvýjí příběh a hlavní hrdinové postupují ve svém pátrání. Navíc autor zařadil občasné flashbacky zaměřené na Valeris, které se vracejí postupně čím dál více do minulosti ke klíčovým okamžikům jejího života. Díky nim čtenář zjistí nejen celé pozadí příběhu, ale pochopí i důvody, které Valeris dovedly k některým jejím rozhodnutím.

Příběh

Sedm let po podepsání Khitomerské dohody stále probíhá pomoc Federace Klingonskému Impériu. U klingonské překladové stanice Da'Kel je odpálena isolytická bomba, která zničí stanici a moho klingonských i federačních lodí. Ze záznamů komunikace federačních odposlechových sond se podaří vyluštit jedno kódové slovo, které bylo používáno při přípravách atentátu na Gorkona. Jediným žijícím vězněm je Valeris, a jelikož času není nazbyt, její výslech musí proběhnout cestou do systému Da'Kel. Jenže klingonům se přítomnost Hvězdné flotily při vyšetřování útoku nelíbí. Hvězdná flotila má však podezření, že další útoky budou následovat a samozřejmě jim chce zabránit za každou cenu.

Pozn.: Pokud by Vás zajímala historka k názvu knihy, pak vězte, že vychází ze staré klingonské legendy, ve které Kahless odhalil zrádce ve vlastních řadách tím, že postavil válečníky zády k ohni. Ti, kteří nevrhali stín, byli zrádci a neušli trestu.

 

Star Trek: Cast No ShadowStar Trek: Cast No Shadow
autor: James Swallow
počet stran: 320
vydáno: 10. listopadu 2011 (Pocket Books)
jazyk: angličtina
ISBN-10: 1451607172
ISBN-13: 978-1451607178

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: pá 3. února 2012
přečteno: 4338x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG