Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Reportáž - Za starou Prahou – a stavebnicí

po 5. března 2012      autor: Praotec trekkie      přečteno: 2279x      komentáře: 4

Ruské koloI když ve startrekovém fandomu převažuje mladá generace, ne každý si stále hraje s klasickými stavebnicemi (pardon – používá je!) a konstruuje nejrůznější modely věží, lodí či letadel. Přesto řada z nás ráda vzpomíná na již klasickou stavebnici Merkur s kovovými součástkami a šroubky, z níž kdysi vytvořili nejeden model. To vše jsme měli možnost si připomenout v neděli 12. února 2012, kdy klub CZ Kontinuum zorganizoval návštěvu výstavy "Já, Merkur" věnované právě tomuto fenoménu v budově Muzea hlavního města Prahy na Florenci.

Muzeum hl. m. PrahyNa sraz v metru jsem přišel těsně před odchodem, protože jsem ráno ještě vyspával po včerejší oslavě Mirexových narozenin, která se protáhla dlouho do noci. Přesto se mi podařilo dorazit načas a po chvíli jsme se už vydali do muzea, které se nachází prakticky hned vedle východu z podzemí. Zakoupili jsme lístky a dozvěděli se o zajímavé možnosti zhlédnout 6minutový 3D "průlet" známým Langweilovým modelem našeho hlavního města. Chvíli před třetí hodinou jsme si prohlíželi stálé expozice v přízemí a pak jsme se už ve dvou skupinkách vydali zhlédnout digitalizovaný model. Musím říci, že to byl (za pomoci 3D brýlí) opravdu hezký zážitek, a navíc mi potvrdil, že i s mým zhoršeným viděním stále dokážu trojrozměrný obraz vnímat – což mě rozhodně potěšilo zejména po čtvrteční premiéře "3D" Star Wars Epizody 1 – Skrytá hrozba, kde oproti slibům bylo trojrozměrnosti opravdu pramálo.

Když se obě skupinky vystřídaly, vydali jsme se do prvního patra konečně zhlédnout onu putovní výstavu pověstné stavebnice. Hned na úvod nás v chodbě uvítal model "čertí polepšovny", kterou vynálezce postavil pro své zlobivé vnuky – bohužel se nepohybovala a ani při nejlepší snaze nebyli naši "inženýři" s to model opravit.

LunochodPo průchodu sálem s proprietami z hlavního města jsme se konečně dostali k samotné výstavě. Exponátů byla celá řada, od ruského kola, Eiffelovky a těžní věže až k malým modelům letadel, vagónků a aut, především nákladních. Na obrovském kulatém stole si návštěvníci (samozřejmě hlavně děti, kterých na výstavě bylo ažaž) měli možnost sami zkusit ze stavebnice něco sestavit, menší modýlky byly umístěny v kójích podél zdí a panel nahoře zajímavě popisoval dějiny konstrukční továrny i příběh samotného vynálezce, který přežil i léta okupace, ale za komunistického režimu byl přinucen pracovat jako obyčejný dělník a sametové revoluce se už nedožil. Samotné továrně hrozila při privatizaci likvidace ze strany konkurenční francouzsko-anglické firmy Meccano (to jsem rozhodně netušil, když jsem si během vlastního dětství v Ženevě prohlížel v obchodech její stavebnice), ale naštěstí se našla další firma, která továrnu vykoupila a zajistila pokračování výroby, takže konstrukce pokračuje i dnes, především stavbou lokomotiv a vagónků.

AutoVýstava byla velmi pěkná, pořídli jsme řadu snímků a nakonec mě museli popohánět, abychom stihli obsadit místa v rezervované pizzerii Al Capone v ulici Na Poříčí. Kromě mě samotného si všichni dali samozřejmě pizzu (já sám sýry "nemusím"), ale aspoň jsem nemusel při vyúčtování vypočítávat "podíly pizzy" – servírka s tím měla i tak dost práce. Bylo to příjemné posezení na závěr nedělního odpoledne, než jsme se všichni vydali k domovu.

Návštěva výstavy byla další z řady zajímavých akcí, kterou pro nás připravil klub CZ Kontinuum, dala nám možnost opět vidět něco méně obvyklého a současně si zavzpomínat na dny dětství a raného mládí. Děkuji proto jako vždy vedení klubu za zajímavý zážitek a velmi příjemně strávené nedělní odpoledne – a už teď se těšíme na další slíbenou akci v březnu (Křest knižního přepisu posledního Star Trek filmu - pozn. redakce) a samozřejmě na každoroční STARcon s programem věnovaným jak Star Treku, tak i dalším "hvězdným" fenoménům.

 

CZ Kontinuum Star Trek fan klubČlánek ze svého webu poskytl se svolením autora CZ Kontinuum Star Trek fan klub

Zdroj: www.kontinuum.cz
komodor Praotec trekkie
autor: Praotec trekkie
vydáno: po 5. března 2012
přečteno: 2279x
komentáře: 4
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Propojme se mezi svátky…  -  po 28. prosince 2020
Pozvánka na Trekken 2020 online  -  pá 13. listopadu 2020
Unikátní startreková výstava na Comic-Conu v Praze  -  čt 24. září 2020
Draci nad Prahou X a deskovky v Geekárně  -  út 8. září 2020
Virtual Trek Con  -  čt 16. července 2020
Návštěvní den na můstku  -  po 22. června 2020
Fanfilm Star Trek: Skryté hry míří online  -  čt 28. května 2020
Poslední odznáčkový sraz  -  ne 3. května 2020
STARcon 2020 online [aktualizováno]  -  st 25. března 2020
Nedělní akce s Williamem Shatnerem ZRUŠENA  -  st 11. března 2020
STARcon 2020 – 10. výročí  -  út 25. února 2020
Všefandomová maškaráda 2019  -  so 26. října 2019
William Shatner v Praze!  -  pá 26. července 2019
Připravte se na startrekový víkend  -  po 27. května 2019
Písně kosmické Jana Nerudy, krteček Zdeňka Milera nebo kresba „Měsíční krajina“  -  čt 28. března 2019

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG