Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Reportáž - Nový startrek přichází v knize

st 21. března 2012      autor: Praotec trekkie      přečteno: 6424x      komentáře: 4

Křest knihy Star Trek (Star Trek Movie Tie-In, 2009)Už při uvedení nového startrekového filmu v roce 2009 jsme všichni očekávali, že v brzké době vyjde i jeho knižní zpracování od zkušeného autora “novelizací“ Alana Deana Fostera, které by podpořilo návštěvnost filmu jako takového a fanouškům doplnilo informace o světě nové časové linie pozměněné Neronem  (nebo Nerem? Ne, nebudu to tu rozhodovat. :P).

Bohužel se z řady pracovních i osobních důvodů vydání knihy posunulo – ne o několik týdnů i měsíců, ale o celé tři roky. Teprve díky obnovenému vydávání startrekové řady a především úsilí nového redaktora Laser-books pro Star Trek Alberta Balatky, známého i pod přezdívkou Telemachus-Rhade, se fanoušci po době tak dlouhé konečně dočkali. Kniha byla přeložena, úspěšně vydána a samozřejmě proběhl i nezbytný křest – stejně jako v případě předchozí knihy opět v pražské restauraci Mandragora v pondělí 12. března 2012.

Křest knihy Star Trek (Star Trek Movie Tie-In, 2009)Když jsem o půl sedmé dorazil na místo, byli v restauraci nejenom fanoušci, ale především i hlavní “aktéři“ – Telemachus jako redaktor, Jakub Schejbal (Jacob Carter) jako hlavní grafik, překladatel Jakub Jungmann a tentokrát dokonce dorazil i sám nakladatel Tom Jirkovský. Na stole ozdobeném vlajkou klubu CZ Kontinua byla rozmístěna řada výtisků nového románu  - a taky několika předchozích, pokud by měli fanoušci zájem doplnit si chybějící kusy ve sbírce.

Když se zadní místnost restaurace Mandragora zaplnila, ujal se slova Samuel jako pořadatel, všechny přivítal a předal slovo zástupcům nakladatelství, kteří promluvili o knize, jejím vzniku, překladu i vydávání. Vedle “zavedené“ terminologie Star Treku překladatel samozřejmě přihlédl i k překladu dialogů ve filmu, ale leccos musel doplnit sám zejména proto, že kniha obsahuje řadu pasáží, které se ve filmu neobjevily. Z obnovení startrekové řady má radost i nakladatel Tomáš Jirkovský a spolu s Telemachem přislíbili, že knížky budou samozřejmě vycházet dál, přičemž budou především uzavřeny započaté řady (voyagerovská Teorie strun a TOSovská Zkouška ohněm), do léta by snad mohl vyjít druhý díl řady Star Trek: Titan a poté by měl následovat “TNG Relaunch“, tedy knihy odehrávající se po 10. filmu Star Trek: Nemesis. A pozor, premiéra v ČR – měla by vyjít i první knížka z nejnovější série, Star Trek Enterprise! Musíme tedy doufat, že se vše zdaří a knih vyjde co nejvíc – snad se někdy opravdu dočkáme i masivní invaze Borgů a zásadních změn v Galaxii v trilogii Davida Macka “Destiny“.

Křest knihy Star Trek (Star Trek Movie Tie-In, 2009)Pak už následovala volná zábava a konzumace jídel i nápojů (přiznávám, že jsem spíš než Star Trek řešil neočekávaný konec známé herní trilogie Mass Effect, který právě v těchto dnech většinu fanoušků hodně zaskočil), ovšem pozornosti v diskusi neunikl ani můj právnický cech – všichni víme, jak moc jsou mí takzvaní kolegové “v oblibě“ (ještě že z toho snad vybočuji...). Čas ubíhal a zřejmě bychom ještě delší dobu pokračovali, avšak restaurace po jedenácté hodině zavírala a tak se i naše skupinka jako poslední vydala směrem ke “krtkovi“ a k domovu.

Křest knihy všechny přítomné potěšil díky možnosti prohlédnout si (samozřejmě i zakoupit za výhodnou cenu) zbrusu novou knihu z řad překladů Star Treku do češtiny a nabídl zároveň možnost příjemného posezení a popovídání si s kamarády – kdoví, jestli na blížícím se STARconu bude ve smršti pořadů na něco takového čas. Děkuji proto na tomto místě všem, kteří se o zdar akce zasloužili – pořadatelům z klubu CZ Kontinuum, zástupcům nakladatelství Laser-books, kteří nám knihu dovezli přímo na stůl, a samozřejmě všem přítomným, kteří přispěli k dobré zábavě. Díky všem – a už brzy na shledanou na STARconu.

 

CZ Kontinuum Star Trek fan klubČlánek ze svého webu poskytl se svolením autora CZ Kontinuum Star Trek fan klub

Zdroj: www.kontinuum.cz
komodor Praotec trekkie
autor: Praotec trekkie
vydáno: st 21. března 2012
přečteno: 6424x
komentáře: 4
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG