Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Doohanův popel je na orbitě

čt 24. května 2012      autor: axiom      přečteno: 4814x      komentáře: 5

Mongomery ScottDrak se nadechl ohně – a popel Jamese Doohana je na oběžné dráze. Ano, nakonec na druhý pokus odstartovala 22. května 2012 ve 3:44 ráno z mysu Canaveral raketa Falcon 9 s první soukromou kosmickou lodí Dragon.

Raketa, kterou stejně jako kosmickou loď vlastní a financuje soukromá společnost SpaceX, míří k mezinárodní vesmírné stanici a nesla vedle zhruba 550 kg zásob pro posádku stanice a několika studentských projektů také popel více než 300 lidí. Mezi nimi jsou také James Doohan, náš milovaný Scotty ze Star Treku, který zemřel v roce 2005, nebo astronaut programu Mercury Gordon Cooper.

James Doohan

Doohanův popel – který už byl vynášen do vesmíru v roce 2008 jako součást neúspěšné mise – byl umístěn ve druhém stupni rakety, ne přímo v samotném Dragonu.  Byl oddělen v 9. minutě a 49. sekundě letu a obíhá nyní samostatně Zemi. Očekává se, že zůstane na oběžné dráze asi rok, pak nastane opětovný sestup na Zemi a rozpad v atmosféře.

"Cítím, že mi opravdu spadl kámen ze srdce," říká na Twitteru zakladatel a výkonný ředitel společnosti Elon Musk ve chvíli, kdy došlo ke zprovoznění solárních panelů Dragona, které je dle zpravodajské agentury Reuters jedním z několika hlavních úkolů, jež musí být splněny, než se sonda spojí se stanicí. Pokud vše půjde podle plánu, nastane toto v pátek. Mise je pro SpaceX posledním zkušebním letem v rámci COTS NASA (Commercial Orbital Transportation Services), iniciativy, která financuje rozvoj soukromých dopravních prostředků přepravujících náklad na mezinárodní vesmírnou stanici.

Sarah DoohanWende Doohan, vdova po Jamesi Doohanovi, byl přítomna při startu společně s dcerou Sarah, které je nyní dvanáct let. Zaslala fotografie ze startu na Twitter a v komentáři napsala: "Sarah a já jsme dnes ráno měly to potěšení sledovat nádherné vypuštění této rakety – pro ni bylo prvním vůbec". Také přiložila fotografii Sarah na mysu Canaveral z 18. května s titulkem "V otcových stopách?"

Zdroj: StarTrek.com
admirál flotily axiom
autor: axiom
vydáno: čt 24. května 2012
přečteno: 4814x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG