Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Meteor - Populárně-vědecký magazín

ne 27. května 2012      autor: Kamil Fox Vít      přečteno: 4400x      komentáře: 2

Meteor - populárně-vědecký magazínRád bych Vám dnes přiblížil Meteor, populárně-vědecký magazín vysílaný na vlnách Českého rozhlasu. Je to jeden z rozhlasových pořadů mého dospívání, který mi umožňoval nahlédnout do světa vědy, techniky a sci-fi. Ne vždy se mi jej podařilo stihnout, protože jako kluk jsem celkem často nebyýval v době vysílání u rádia, a zvukový archiv na internetu bylo v té době sci-fi :-)), ale to málo dílů, které jsem slyšel, vyslechl s velkým nadšením.

Pořad je vysílán a ČRo Dvojka v sobotu od 08:05 a reprízován v neděli v 00:05. Délka pořadu je 52 minut. V průběhu této doby vás milé hlasy moderátorů provedou několika oblastmi vědy ve velmi poutavých vstupech. 

Více už se nebudu rozepisovat a přiložím přímo text ze stránek českého rozhlasu:

Pořad spolupracuje s předními odborníky ve svém oboru a zdatnými popularizátory vědy, jakými jsou Helena Ilnerová, Jaroslav Petr, František Koukolík, Blanka Říhová, Václav Pačes, Jiří Grygar a mnozí další. Současně hledá mezi popularizátory nové tváře a cesty sdělování poznatků vědy a techniky nejširšímu okruhu posluchačů. V poslední době tak Meteor uvádí "fiktivní reportáže", zobrazující děje na místech, kam se člověk nemůže nikdy fyzicky dostat. Pořad vymýšlí popularizační akce, které provázejí reálné vědecké objevy. V Meteoru tak v rámci projektu "Stopování dinosaura" (2011) vznikla první 3D populárně-naučná publikace u nás. S výbuchem islandské sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull jsme elektronovým mikroskopem sledovali prachové částice na oknech v Česku. Na jihu Moravy jsme sledovali a poprvé vyfotografovali nejdelší žížalu Česka. Pořad vyzývá posluchače ke spolupráci na reálných vědeckých projektech. V roce 2011 to bylo nahrávání lidušek lesních v Brdech nebo nahrávání strnada obecného a hledání hranice mezi dvěma hlavními dialekty jeho zpěvu. V roce 2010 Meteor spolu inicioval projektem Pojmenuj opici vytvoření českého jména nově objevenému rodu a druhu opice. Vítězka, třináctiletá Kateřina Tláskalová, za vytvoření názvu Paviánec kipunji, získala týdenní zájezd do Afriky.

Mikrofony Meteoru jsou v poslední době stále častěji přímo u vědeckých objevů či výzkumu, které se následně dostanou na stránky prestižních světových vědeckých časopisů. V roce 2009 to byl objev meteoritu Bunburra rock Hole v Austrálii, na němž se podílel astronom Pavel Spurný. Meteor o této skutečnosti informoval ve třídílné reportáži jako první na světě, tři měsíce předtím, než vyšel odborný článek v časopisu Science. Stejně tak byl Meteor u objevu druhé dinosauří stopy z našeho území, v roce 2011 nebo v zákulisí podrobného výzkumu ostatků dánského astronoma Tycha Brahe. V tuto chvíli (únor 2012) Meteor už téměř rok sleduje objev, který rovněž aspiruje na zveřejnění v předních světových odborných časopisech. Zveřejnění je zatím naplánováno na jaro 2012.

Autorem a dramaturgem Meteoru v jedné osobě je od roku 2008 zkušený dokumentarista Marek Janáč, který v minulosti za své pořady posbíral řadu ocenění na fastivalových přehlídkách rozhlasové tvorby. Vědomě v Meteoru navazuje na odkaz zakladatelů pořadu, zejména Josefa Kleibla, Oldřicha Ungera a Bohumila Koláře, kteří Meteor v 60.-80. letech opatřili svébytným kouzlem. Tomuto záměru odpovídá i vytvoření průvodcovské dvojice s herečkou a dabingovou režisérkou Kateřinou Březinovou. Její roli předznamenalo v počátcích Meteoru angažmá herečky Dagmar Sedláčkové, ženy, která coby symbol pořadu provázela Meteorem ještě v době, kdy jej autorsky převzal Ivo Budil, a která odešla několik let před nástupem dosud jediné ženy v hlavním autorském týmu pořadu - Jindry Jarošové.

Jednoduchost v komunikaci s posluchači. To je důvod, proč jsme pro vás zřídili adresu stránky pořadu: METEOR.rozhlas.cz

Pořad má svůj zvukový archiv.

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/meteor/oporadu
kapitán flotily Kamil Fox Vít
autor: Kamil Fox Vít
vydáno: ne 27. května 2012
přečteno: 4400x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG