Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Reportáž - Odznáčky, kam se podíváš

so 2. června 2012      autor: Praotec trekkie      přečteno: 2307x      komentáře: 0

Odznáček - GambitPo roce se přiblížil termín druhého odznáčkového srazu, připravovaný jako vždy hlavním organizátorem celé soutěže – portálem Trekkies (a především omim). Díky laskavosti Kylea, který se opět ujal praktických záležitostí spojených s celou akcí, se mohl druhý 2. výroční odznáčkový sraz konat v sobotu 19. května 2012 opět v prostorách DDM, tentokrát pro změnu v městě Chrudimi.

I když ne všichni přihlášení dokázali vstát v den volna o něco dříve, většina z nás se včas dostavila do haly na Hlavním nádraží, kde jsme se po zakoupení lístků vydali vlakem do Pardubic a následně přesedli na osobák do Chrudimi (kdybychom jeli dál, dorazili bychom "z druhé strany" až do Chotěboře – i když na Vaška Pravdu a jeho Festival fantazie bychom si museli ještě pár dnů počkat). Dům dětí a mládeže byl docela blízko, takže jsme mohli hned začít se soutěžením. Omi nás po přivítání seznámil se statistikou dosavadního vývoje soutěže (už je k nahlédnutí na portálu Trekkies) a předběžně představil i další růžovou barvu odznáčků – tzv. Specializace, které jednotlivé sekce (velení, vědecký úsek, údržba, bezpečnost atd) ještě dále rozvíjejí. Nevím, jak kdo, ale já se po nadšeném přidělování bodů do speciálních talentů a skillů v onlinovkách typů WoWko a SW Old Republic už teď moc těším.

Párování odznáčkůA pak už začala soutěž o první odznáček, rozhodně ne lehká. Na stěnu byly vyvěšeny dva obrázky – jeden s 30 odznáčky, ale jen s názvy v barevných kruzích a bez obrázkové výplně, druhý naopak s obrázky bez barevných okrajů a názvů. Samozřejmě byly přeházené a naším úkolem bylo každý obrázek k odznáčku správně přiřadit. Nebylo to zdaleka tak jednoduché, jak by se zdálo, optická paměť hrála velkou roli – a pro mě i zrakové omezení, takže jsem některé obrázky bez zvětšení nedokázal pořádně rozeznat (naštěstí mi pak omi umožnil udělat si soutěž dodatečně – díky moc). Byl tu ovšem ještě další skrytý odznáček - zlatý Oční implantát, pro jehož získání bylo třeba v odznáčcích najít jednu chybu. S tou jsme se potrápili opravdu hodně, i když ji prý mohli odhalit i "ne-trekkies" (to pak bylo hledání překlepů… :P) a ačkoli mi bylo řečeno, že bych ji mohl najít se svým zhoršeným zrakem i já, málem se mi to nepodařilo.

Xyll jako figurantMezitím probíhala u druhého stolu soutěž o odznáček Porthos (identifikace látek podle čichu), Xyll sehrála zraněnou v rámci plnění odznáčku Christine Chapelová – zdravotník a kolem jedenácté si skupinka zahrála na vnitřní terase zajímavou karetní hru Timeline – řazení karet dle událostí v chronologickém sledu, kdy se teprve po položení a otočení podle letopočtu zjistí, zda hráč hádal správně. Pak nastala polední pauza a všichni jsme se vydali do nedaleké restaurace na oběd.

Házení na cílAbychom trochu soutěž urychlili, rozdal nám omi už během oběda papíry pro odpolední hru Gambit i s legendou – kapitán Picard se ztratil v baru na jedné planetě při výsadku a úkolem hráčů bylo ho najít a ještě zlikvidovat nepřátele – pašeráky. Rozdělili jsme se do skupinek – většinou podle stolů, u kterých jsme seděli – a prvním úkolem bylo sestavit šifrovanou zprávu podle počtu zoubků kolem každého písmene na papíře. Velkou pomocí naší skupině byla rozhodně Molik, která sama připravovala příspěvky o šifrování s Garakem pro samostatné odznáčky na portále Trekkies. Ještě v restauraci jsme vyřazovali z dlouhého seznamu planet v prostoru Klingonské říše ty, na kterých byl na pašeráka vydán zatykač – a pro další luštění a plnění jsme se už vrátili zpět do zahrady u DDM, když jsme se cestou ještě osvěžili nanuky. Část hostů si šla prohlédnout náměstí a my ostatní jsme se věnovali plnění. Po dvou písemných disciplinách následoval hod šiškou do košů a pak přišel na řadu klasický puzzle – složení obrazu romulanského tištěného spoje. Během plnění mise musela Enterprise proletět mezi nepřátelskými štíty, které představovalo složité bludiště, v němž jsme museli nakreslit správnou cestu do středu. Výsadek se musel spojit s komandérem Rikerem pomocí šifry a aby ji nikdo neodhalil, jedna část skupiny zprávu zašifrovala a naše druhá ji měla dekódovat – u nás si ale šifranti nevzpomněli na "kartézský kříž", o němž Molik ve svých článcích psala, použili jinou metodu a ke všemu Molik při dešifrování postupovala opačným směrem, takže nám luštění dalo pořádně zabrat. Na lodi mezitím probíhala střelba a Riker se jí musel vyhnout nejlépe vymyšlenou hláškou (hozením tribbla či gaghu po střelci, zpěvem klingonské opery a mnoha dalšími), načež jsme opět zkoušeli optickou paměť – Rin kreslila Enterprise a my jsme jí měli postupně nahlašovat, jak podle čtverečků při kreslení postupovat. Na závěr se objevil i kapitán Picard, který musel padouchovi prohazovat transportéry, což bylo v reálu promítnuto do přiřazování čísel v obdobě sudoku. A závěr soutěže tvořila matematická úloha, která napomohla správnému soustředění se ve vulkánském chrámu.

Když soutěž končila, pokoušela se řada z nás ještě odhalit chybu v zobrazení odznáčků a doslova "za pět minut dvanáct" (nebo spíš spíše pět) před ukončením mi došlo, že mé podvědomé tušení bylo správné a původně jsem je dokonce řekl nahlas – obrázek údajné "Krabičky první pomoci" byl sice vyobrazen správně i s McGyverovským švýcarským nožíkem, ale samozřejmě měl správný název znít Krabička poslední záchrany – však taky sestavování "KPZ-ky" bylo vlastně prvotním impulsem k soutěži a prvním odznáčkem vůbec.

Star Trek Timeline

Na závěr jsme si ještě jednou zkusili Timeline a pak se už přiblížil konec akce – omi všem poděkoval za účast (a my všichni naopak jemu i Kylovi za perfektní přípravu i průběh) a vydali se k nádraží. Během cesty už sice začal semifinálový hokej se Slováky, ale protože Xyll nechtěla výsledek "uřknout", tak jsme ho příliš nahlas ani neřešili (a případné "spoilery" řešilo chroupání ředkve od Iris :P). Já jsem ještě dokončoval přiřazovací soutěž a i přes jisté zpoždění jsme v Pardubicích stihli na poslední chvíli i přípoj na Prahu. Kdo nejel domů hned, zašel ještě na chvíli na posezení a večeři do MacDonalda u Muzea, a pak jsme se opravdu rozjeli každý do svých domovů.

Společné fotoStejně jako loni se i letošní výroční odznáčkový sraz velmi povedl. Měli jsme možnost opět si popovídat s dobrými kamarády, splnit si starší i zbrusu nové odznáčky do soutěže – a především jsme se naprosto skvěle bavili. Ještě jednou děkuji všem, kteří k průběhu perfektně strávené soboty přispěli, především omimu, Kylovi a vedení klubu CZ Kontinuum a samozřejmě všem zúčastněným. Bylo to moc prima a těším se zase na shledanou, snad ještě před FFkem na "praotcovském" výstupu na Říp – a především pak na Trekfestu.

Live long and prosper!
Praotec trekkie

 

CZ Kontinuum Star Trek fan klubČlánek ze svého webu poskytl se svolením autora CZ Kontinuum Star Trek fan klub

Zdroj: http://www.kontinuum.cz/klub/setkani_20120519.php
komodor Praotec trekkie
autor: Praotec trekkie
vydáno: so 2. června 2012
přečteno: 2307x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Propojme se mezi svátky…  -  po 28. prosince 2020
Pozvánka na Trekken 2020 online  -  pá 13. listopadu 2020
Unikátní startreková výstava na Comic-Conu v Praze  -  čt 24. září 2020
Draci nad Prahou X a deskovky v Geekárně  -  út 8. září 2020
Virtual Trek Con  -  čt 16. července 2020
Návštěvní den na můstku  -  po 22. června 2020
Fanfilm Star Trek: Skryté hry míří online  -  čt 28. května 2020
Poslední odznáčkový sraz  -  ne 3. května 2020
STARcon 2020 online [aktualizováno]  -  st 25. března 2020
Nedělní akce s Williamem Shatnerem ZRUŠENA  -  st 11. března 2020
STARcon 2020 – 10. výročí  -  út 25. února 2020
Všefandomová maškaráda 2019  -  so 26. října 2019
William Shatner v Praze!  -  pá 26. července 2019
Připravte se na startrekový víkend  -  po 27. května 2019
Písně kosmické Jana Nerudy, krteček Zdeňka Milera nebo kresba „Měsíční krajina“  -  čt 28. března 2019

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG