Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Včelí královna a šílený génius, oba z DS9

čt 14. června 2012      autor: axiom      přečteno: 4337x      komentáře: 4

Kira a ReneSeriály, kam se podíváš. Stále se rodí nové a nové, setkávají se s námi jednu dvě sezóny a protože nesplňují náročné požadavky přísného boha zvaného sledovanost, opět míří do zapomnění. Nevím, jestli to bude i případ těch dvou, o kterých se chci zmínit, ale někdy se mi zdá, že dnes by se asi startrekový seriál o sedmi řadách opravdu nenatočil. A proč zrovna tyto dva? Můžeme se v nich totiž setkat s herci jednoho nám blízkého seriálu a to přímo toho uvedeného s trochou nadsázky v titulku. A jsou to dokonce herci ztvárňující postavy, které spolu mají v průběhu děje romantický vztah.

Včelí královnaPrvním z nich, i když novějším, je seriál Grimm. Od loňského podzimu byla odvysílána jeho první řada a zdá se, že bude pokračovat i nadále. Námět vychází dalo by se říci z pohádek bratří Grimmů, ale vše je dosti jinak. Grimmové – a v seriálu tedy jejich potomci, jsou bojovnící s nadpřirozenými tvory, kteří nás obklopují a ohrožují. Většinou jsou to jakési bytosti svázané ve své podstatě se zvířaty či jejich vlastnostmi a podobou – typickým příkladem je vlkodlak. Seriál má velice temnou atmosféru. Ve třetí epizodě nazvané Beeware mají tyto bytosti podstatu včel. A jejich vůdkyni nebo chceme-li královnu, hraje nám dobře známá Nana Visitor. Její herecký prostor zde není velký, i když je to role důležitá, ale postava je během děje stále v jeho  pozadí. Když se však objeví v obraze, člověk v ní hned vidí Kiru. V dalších epizodách se Nana Visitor už asi neobjeví, i když je zde naznačeno, že by role těchto bytostí nemusela být ve světě tohoto seriálu až tak úplně záporná.

Počítačový avatarDruhým seriálem, kde jsem objevil herce z DS9, je Skladiště 13 (Warehouse 13). Tento seriál je starší, vysílá se už několikátá řada. Je spíše komediální a jeho hlavním námětem je boj hlavních postav s artefakty, majícími nadpřirozené nebo nevysvětlitelné schopnosti, a uskladněnými v prostoru, který jako by z oka vypadl skladišti ze závěru prvního filmu s Indiana Jonesem (kde do něj byla uskladněna Archa úmluvy). Některé episody jsou slabší, jiné pobaví. A právě v páté epizodě 2.řady nazvané Upgrade má poměrně velkou roli Rene Auberjonois, představitel Oda ze seriálu ST DS9. Jedná se o bývalého agenta, který je nyní v důchodě (a také v blázinci).  Při pokusu o upgrade počítačového systému se vlády nad skladištěm ujímá jeho elektronický avatar, kterého tam ve své době zabudoval a zároveň mu předal část své mozkové kapacity – proto ten blázinec. Jak jsem napsal, Rene Auberjonois zde má poměrně velký prostor v uvedené dvojroli, Oda však příliš nepřipomíná, možná snad trochu v postavě onoho avatara. Tato odlišnost je dána hlavně jeho maskou v roli Oda, v tomto seriálu mně evokoval spíše Marka Twaina.

Je dobře, že když už se příběhy na pokračování z prostředí Star Treku netočí, nacházejí představitelé postav z nich možnost uplatnění v dalších seriálech tohoto žánru, kde se s nimi můžeme znovu setkávat.

admirál flotily axiom
autor: axiom
vydáno: čt 14. června 2012
přečteno: 4337x
komentáře: 4
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

James Cameron: Příběh sci-fi  -  po 17. září 2018
Zachary Quinto si zahraje v seriálu Biopunk  -  út 12. července 2016
Ikarie XB 1  -  so 18. června 2016
Star Trek vs. Star Wars – Buzzfeed  -  st 11. listopadu 2015
Předpremiéra filmu Marťan ve startrekovém kostýmu  -  po 31. srpna 2015
Stargate: Resistance se vrátil v rukách fanoušků  -  pá 31. července 2015
Mission: Impossible aneb když je šance nulová  -  so 25. července 2015
Znělka Simpsonových jako pocta Star Treku [VIDEO]  -  út 20. ledna 2015
Destiny dokončena  -  pá 7. února 2014
Enderova hra – literární skvost na stříbrném plátně  -  so 7. prosince 2013
Gravitace  -  so 26. října 2013
John Williams bude skládat hudbu pro Star Wars epizodu VII  -  po 29. července 2013
Destiny ožívá!  -  út 9. dubna 2013
V Hollywoodu se hnuly ledy, Abrams bude režírovat nové Star Wars [UPDATE]  -  ne 27. ledna 2013
Star Wars: Epizoda 7 ... realita roku 2015  -  čt 1. listopadu 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG