Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Hadi v ruinách (recenze knihy)

út 26. června 2012      autor: omi      přečteno: 5487x      délka: 2 min      komentáře: 5

Serpents among ruinsO Enterprise-B toho moc nevíme. Na začátku filmu Star Trek: Generations jsme viděli, jak byla loď v roce 2293 vypuštěna. Známe jméno kapitána Johna Harrimana a kormidelníka Demory Sulu, dcery kapitána Hikaru Sulu. Během této první plavby se samozřejmě stala důležitá událost, kapitán James T. Kirk byl vtažen do Nexu a tak mohlo proběhnout setkání generací. Ale co se s posádkou Enterprise-B dělo dál? Jednu z odpovědí nám přichystala tato kniha. A nebyla by to Enterprise, kdyby se nejednalo o klíčovou událost v historii.

Příběh

O příběhu toho moc prozradit nechci, jelikož mě upozornil Albert Balatka, editor startrekové knižní řady u Laser-books, že existuje šance, že by mohla být vydána někdy v budoucnu česky. Nečekejte tedy žádné velké spoilery.

Vše se odehrává v roce 2311, tedy 18 let po první plavbě lodi Enterprise-B. O roce 2311 víme z epizod TNG, že proběhlo podepsání jednoho zásadního dokumentu, a to sice Algeronské dohody. Ta zakazuje Federaci používat maskovací zařízení. Celý příběh se vlastně točí kolem této dohody a Tomedského incidentu, který podepsání této dohody předcházel. A je samozřejmé, že posádka Enterprise-B hrála v těchto událostech nějakou roli.

Autor

David R. George III je známý i českým čtenářům. Je autorem knih trilogie Crucible, v češtině vycházející jako Zkouška ohněm. Je spoluautorem scénáře epizody Zásadní postoj (VOY 1x10). David napsal i několik knih a povídek s tématikou DS9 a to zejména pro DS9 Relaunch. Ovšem v češtině se snad můžeme kromě dokončení trilogie Crucible těšit i na další jeho sérii - Typhon Pact, která v současnosti vychází v USA a navazuje na několik knižních sérií.

Hodnocení

Musím se přiznat, že knihu jsem chtěl několikrát odložit a nedočíst. Nebavila mě. Nejméně celá první polovina knihy popisuje drobné události, které spolu zdánlivě příliš nesouvisí (jednání Klingonů, Romulanů a Federace, misi Enterprise-B, osobní vztahy kapitána Harrimana, nebo drobné události například na můstku). Autor navíc dává čtenáři opakovaně a bez okolků najevo, že se navíc děje něco tajného, do čehož jej ale nechce zasvětit.

Ovšem pak přišel zlom. Věci mi pomalu začaly dávat smysl a postupně do sebe všechny části skládačky dokonale zapadly. Celý příběh získal další rozměr a zbytek knihy jsem si náramně užíval. Autorovi se podařilo napsat krásný příběh o jedné ze zlomových událostí v historii Star Treku, o které jsme dodnes věděli jen střípky posbírané z několika epizod. A nakonec musím říct, že se mu to povedlo skvěle.

 

Serpents among ruinsSerpents Among Ruins (Star Trek: The Lost Era)
autor: Davir R. George III
počet stran: 371
vydáno: 1. září 2003 (Pocket Books)
jazyk: angličtina
ISBN: 0743464036
ISBN-13: 978-0743464031

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: út 26. června 2012
přečteno: 5487x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG