Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Reportáž - Kosht, Lovci odměn, Milionář… a mnoho dalšího

st 15. srpna 2012      autor: Praotec trekkie      přečteno: 5563x      komentáře: 4

Trekfest 012 - Společné fotoNa letošní Festival fantazie v Chotěboři a zejména Trekfest 012 (ale i další linie a pořady) jsem se těšil neméně než v předchozích letech. Proto jsem si i v novém zaměstnání dopředu rezervoval a avizoval volno na konec června a začátek července, kdy se Festival fantazie už tradičně koná.

Do Chotěboře jsem dorazil první den festivalu autem s "babyloňáky" Majkem a Martinem – však také hned první víkend probíhal (údajně poslední) BabCon, věnovaný trochu staršímu, ale stále velmi kvalitnímu Babylonu 5. Tentokrát byl ale mimořádný – svou účastí jej ozdobila jedna z nejvýznamnějších hereček z této série, představitelka velvyslankyně Delenn (nebo dle slovenského dabingu "Delennové") Mira Furlan. Její vystoupení v sobotu bylo moc pěkné, zvlášť když do angličtiny občas míchala svůj rodný jazyk srbochorvatštinu. Hovořila o natáčení seriálu, ale i o válce v bývalé Jugoslávii a příčinách, které ji přiměly emigrovat s rodinou za oceán.

K dalším velmi očekávaným akcím patřil tzv. Kosht – ochutnávání vybraných značek vín s vorlonským velvyslancem Koshem. I když selhal očekávaný dodavatel a Invi musela narychlo shánět náhradníka, zhostila se bravurně nejen tohoto úkolu, ale perfektně zvládala i roli sommeliéra, když nám po řadě představila ta nejlepší bílá i červená moravská vína. Bylo jich v krátkém čase opravdu hodně, takže nejlepším receptem na vzpamatování bylo noční pozorování hvězd Majkovým dalekohledem na louce před Arénou.

Miru Furlan jsem ale měl možnost vidět ještě v neděli na společném vystoupení tří pozvaných hvězd, kde vystupovala spolu s autorem knih o kapitánce Honor Harringtonové Davidem Weberem a hereckým představitelem lovce odměn Boby Fetta, Jeremy Bullochem. I když každý z nich byl z jiného fandomu, ukázali, že jsou profíci a umějí si dobře vzájemně "nahrávat". S Davidem Weberem jsme se jako "harringtoňáci" večer vyfotografovali a byli na společné večeři a Jeremyho Bullocha jsem viděl i v pondělí na samostatném vystoupení, kde kromě originálního představní svých rolí nechal několik dobrovolníků zahrát repliku své slavné postavy i několika dalších. Část pondělního večera jsem trávil venku opět na louce na oslavě Gargamelových kulatin, kde nechybělo zajímavé pití i melouny naplněné nejrůznější směsí. Úterý bylo pro mě odpočinkové a navštívil jsem jen několik málo pořadů, ovšem informace o vystoupení herečky a zpěvačky z Harryho Pottera a Hry o trůny Natalie Teny (včetně jejího naprosto hulvátsky se chovajícího "agenta") stály opravdu za to.

Středa byla ale naproti tomu dnem velmi významným, a to nejen pro náš festival, ale prakticky pro celý svět (neřku-li celý vesmír). V nabitém zrcadlovém sále se ujal slova Majk, který pracuje jako jaderný fyzik v detektoru ATLAS v CERNu poblíž mého rodného města Ženevy, a ve své podrobné přednášce oznámil (pravděpodobně v první přednášce na světě hned po oficiálním tiskovém sdělení), že s nejvyšší pravděpodobností byla objevena takzvaná "božská částice" neboli Higgsův boson. Práce fyziků tím ale samozřejmě nekončí, čeká je ještě podrobné ověřování a další pozorování i vyhodnocování. A hned nato následoval další "tahák" - povídání Draky o připravovaných seriálech na televizní stanici Prima Cool. Seriálů bude dosti i s fantastickou tématikou a po ukončení vysílání Enterprise nebude chybět ani další startreková série. Oficiálně ji Draky upřesnit nemohla, ale všichni tušíme, že řada fanoušků si ji ráda zopakuje a jiní ji zase "nemusí", tak jako při prvním vysíláni. A večer jsem rozhodně nemohl zmeškat Ples Akademie, který již loni sklidil veliký úspěch a prakticky znamenal zahájení linie Trekfestu.

Neabsolvoval jsem jej ale celý – v polovině jsem odešel na další díl oblíbené talkshow "UFFOlněte se prosím", jako vždy skvěle moderovanou Draky, kde po vtipném úvodním vystoupení Majka a Martina z CERNU (Draky z nich jako správný reportér páčila, k čemu že je ten Higgsův boson vlastně dobrý!) a povídání s Antrey, jaké to bylo starat se o Natalii Tenu a "přežít" jejího agenta, se dostala na pódium i moje maličkost. Protože mě zná ve fandomu přece jen dost lidí, ptala se Draky na věci známější i poněkud pikantnější z mého života i činnosti (hlavně, jak to všechno stíhám – to bych taky rád věděl a Doctorovu TARDIS či Hermioniny hodinky bych potřeboval ne jednou), ale myslím, že jsem obstál a nenechal se zaskočit, což je v takové situaci nejdůležitější. A následoval návrat na ples, který trval až do pozdních nočních hodin.

Ples AkademieČtvrtek se už nesl ve znamení Trekfestu – ovšem kromě něj i "kostiček". V rámci herní linie se totiž konal "Minecon" pro příznivce nejnovějšího počítačového herního hitu Minecraft, v němž si hráči stavějí z kostiček celý svět a ještě v něm musejí bojovat. O nic by přitom nešlo, kdyby se na festivalu téměř naprosto nečekaně neobjevilo 600 nových účastníků, takže před kinem stála prakticky nekonečná fronta, v níž se "normální" věci jako místenky prakticky zprvu vyřizovat nedaly, bylo nutné přesunout účastníky do velkého sálu a dokonce i Honza Kantůrek s již tradičním čtením z nové knížky Terryho Pratchetta musel vzít zavděk malou třídou v Sokolovně, kde předtím probíhal BabCon a poté herní linie. A kdo se do sálu nevešel, mohl poslouchat Minecon i venku na velké obrazovce s amplióny, které bylo zčásti slyšet i v posilovně na Trekfestu. Já byl sice "proškolen" od syna, který rovněž Minecraftu propadl, ale řada účastníků festivalu neměla ani tušení, o co vůbec jde a co že to je za náhlou invazi.

Star Trek TitaničitýPrávě v posilovně bylo ale nám důstojníkům Flotily nejlépe, měla totiž ze všech nejlépe zařízenou a fungující klimatizací, takže nás okolní horko přímo vybízelo vydat se právě na Trekfest. Hned po úvodní epizodě následovala (zvláště pro mě jako právnickou krysu) velice zajímavá přednáška Jakuba Marka o "státoprávním" uspořádání Federace, o jejích zakládajících dokumentech i existující (nebo možná spíš chybějící) dělbě moci, kde Rada Federace zastává funkci jak zákonodárnou, tak výkonnou, obdobně jako Galaktický senát ve Star Wars. Jakuba vystřídala Xyll s povídáním o Star Trek comicsech včetně promítání ukázek starých i nových výtisků a pak už jsem nastoupil já, abych probral dlouhý život jedné ze zajímavých postav původního seriálu – nesmrtelného Flinta, který se mnohokrát zapsal do historie jako Šalamoun, Alexandr Veliký, Merlin či Leonardo da Vinci. K tomu jsem samozřejmě pustil pár ukázek z televize i ze současného herního hitu Assassin’s Creed – děkuji tímto Xyll, Ziině i Samuelovi za pomoc s ukázkami i s "obejitím" vzpurné DVD mechaniky.

Cosplay - Flash a Zana - Založení FederaceProtože letošní Trekfest byl zaměřen na knižní sérii Titan (jedna z knih právě vycházela), seznámila nás Xyll v odpoledních hodinách s dějištěm této série, lodí i její posádkou a přitom se dokázala vyhnout nežádoucím spoilerům. Poté jsme si zkusili pod vedením Zany obrázkový test, jak dobře známe jednotlivé mimozemské druhy ve Star Treku – já dopadl asi tak někde uprostřed, soutěž vyhrál Sokar, druhá Tar-ara a třetí Samuel. Flashovu přednášku o bezpečnostních technikách jsem musel vypustit, protože jsem si chtěl vyslechnout alespoň jednu z cyklu přednášek o angličtině v rámci Britconu – škoda, že jsem je nestihl všechny, ale ve většině případů zvítězil Trekfest). Velmi zajímavé pak bylo povídání Bedraz o knižním cyklu Romulanské války, který prakticky navazuje na seriál Enterprise a bude postupně vycházet i u nás.

Cosplay - Jimmy jako kapitán KirkVečer byl jako již tradičně věnovaný kostýmové soutěži Cosplay, organizované jako vždy Padmé (Star Trek zastupovala Xyll v porotě). Po dvouleté přestávce se soutěž opět velmi vydařila a zvláště zaujal úvod, kde si Padmé splnila svůj sen – hrát svou oblíbenou hru "Angry Birds" naživo s obrovským prakem (zlotřilé prase představoval Randalf). Masek byla celá řada a vybralo se těžko. Nakonec v kategorii sci-fi vyhrála Silvara v kostýmu a masce twi’leckého Jedie, v kategorii Ostatní se nejlépe umístila Červená Karkulka a ve Skupinách zabodovala dvojice koček z počítačové RPG Skyrim. A cenu diváků vyhrál dle očekávání Kryton, kterého dobře známe i z každoročního Trpasliconu. Po ukončení Cosplay opět probíhala podobně jako na Starconu Tar-arou moderovaná diskuse o morálních problémech ve Star Treku, kterých je podobně jako ve Hvězdné bráně opravdu celá řada.

UniformyV pátek ráno jsem nestihl povídání Laggy o tom, jak se Star Treku daří v Číně v místních vydavatelstvích a mezi fanoušky, ale aspoň jsem viděl část přednášky Hana’an o muzikálních startrekových hercích – a pak si všichni oblékli uniformy a kostýmy a nastalo velké focení, nejprve v posilovně a pak dokonce venku (v tom vedru to bylo opravdu "zážitek" a všichni jsme se rádi vrátili do celkem prochlazené místnosti). Odpoledne jsme se vrátili k Titanu, kde nám Jakub Marek pověděl o jednotlivých dílech této knižní série včetně návaznosti na další řady, které se vzájemně kříží – snad se v dohledné době dočkáme nejen Titanu, ale i řady TNG Relaunch a především crossoverové Destiny. Crossovery se ovšem vyskytují i v samotných filmech a seriálech a právě na řadu z nich nás upozornila Radka Pourová v další přednášce. Poté proběhl pod vedením Flashe závěrečný test z bezpečnostních technik, který jsem ale nestihl dokončit – Silver mě poprosil o jakési "tlumočení" na besedě s polskými spisovateli, kde jsem ovšem spíš občas zasahoval do konverzace. Spisovatelský manželský pár ale uměl i trochu česky, takže nakonec snad byla spokojenost na všech stranách, jen jsem nestihl další díl "Posádečky" vedený Marghem.

PosádečkaPovídání Tess o dalším zpracování nechvalně známého jevu "Mary Sue" jsem vydržel jen chvíli (Tess přednáší výborně, ale některé výplody jsou opravdu strašné!), ale jakožto jeden z herců jsem nechtěl chybět na projekci reprízy divadelní hry našeho souboru "Noc na Enterprise", zpracované podle známého příběhu o Karlštejnu. Zdá se, že i promítání mělo úspěch, Sokar krátce mluvil o přípravách, zkoušení i průběhu obou představení – a ještě navíc pustil krátký dokument z premiéry, kde roli doktorky/královny hrála Barevná, která v nejbližších dnech čekala potomka a nemohla se zúčastnit celého Trekfestu. Před hlavním programovým bodem večera proběhl křest nového dílu knižní série Star Trek Titan – Černý král, který si vzápětí mohli zájemci za velmi příznivou cenu zakoupit na místě. A pak nastal další očekávaný a oblíbený bod programu – zpívání u táboráku (jako vždy umělého, avšak atmosféru to nijak nenarušovalo), kde jsme zpívali startrekové písničky jak "tradiční", tak i z obou muzikálů, tedy Švestkového Worfa a Noci na Enterprise. Jen zpěvníků se nedostalo na všechny, příště si texty zřejmě dopředu nahrajeme na mobilní či jiná záznamová zařízení, která máme k dispozici. A nakonec došlo i na původní texty, takže jsme opět vydrželi poměrně dlouho – a i Vašek Pravda jen beze slova zavřel okno, abychom nerušili místní, a zase se vytratil.

Star Trek táborákV sobotu jsem si opět trochu přispal, takže jsem neviděl přednášku Monty Jacka o choreografii klingonských zbraní, ale na přednášce Bedraz jsem si rád připomněl milníky literatury jak obecné, tak startrekové, od vynálezu knihtisku až k elektronickým knihám (které jsou někdy kupodivu dražší než papírové) – a byla zmíněna i první sbírka ST povídek "Příběhy kosmické lodi Enterprise", kterou jsme spolu se Zdeňkem Volným v roce 1991 zahájili vydávání knižního Star Treku u nás. Pelek pak zopakoval svou přednášku z Trekkenu na Pragoffestu, jací by byli Vulkánci, nebýt Surakova učení o logice. V polední pauze jsme se s manželkou zdrželi na obědě v přeplněné restauraci, takže jsme se trochu opozdili na představení části našeho Tvéjátrového divadla "Chrám Proroků", zpracované podle Cimrmanonva Blaníku (naštěstí začalo taky o něco později). Obdobně jako v originále jsme sledovali i zde, jak se duchové známých postav v bajorské červí díře hádají, zda vyletět či nevyletět na pomoc Federaci v domnionských válkách, a samozřejmě nechyběla ani profláklá "výměna mečů" (tedy "rejčů" – v tomto případě vulkánských lirp, které si po představení nakonec odnesla Ziina).

Poté se Trekfest opět přesunul do posilovny, kde nám Lagga předvedla v podobě workshopu možnou podobu mezidruhových námluv a Zana nám připomněla jeden z významných druhů Star Treku – tak trochu tajemné Trilly a jejich symbionty. Samozřejmě nemohlo chybět ani očekávané srovnání s Goa’uldy a zejména Tok'ry z Hvězdné brány, kde ovšem symbióza probíhá trochu jinak (symbiont má od začátku vlastní osobnost, ne jenom vzpomínky předchozích hostitelů). Od Tess jsme si opět užili trochu povídání o Mary Sue, tentokrát v podobě ještě děsivější fanfiction o dalších osudech dívenky Marissy, kterou Picard zachraňoval spolu s dalšími dětmi při poruše turbovýtahu. A večer jsem si drze zkusil účast v obdobě známé hry Milionář, kterou skvěle moderoval Jimmy Kirk v odpovídajícím kostýmu i s kapitánovými typickými manýrami. První soutěžil Johanson, po něm Zana a nakonec jsem to zkusil já – znalost TOSky z dávných dob přece jen pomohla, takže jsem se dostal poměrně daleko a vypadl jsem až při předposlední otázce, týkající se počtu epizod sepsaných mně naprosto neznámým scénáristou. Přesto jsem se ale dostal ze všech nejdál, takže mi organizátoři přiznali hlavní cenu – láhev Fernetu Z.

Živý obrazI když byl už poslední večer festivalu, přednášky stále ještě pokračovaly. Hana’an nám pustila další ukázky, kde postavy ze Star Treku hrají na hudební nástroje, a Jakub Marek se zamýšlel nad vztahem "obyčejných lidí", ale i fanoušků sci-fi "dinosaurů" či příznivců jiných fenoménů ke Star Treku – a ovšem i vztahem trekistů samotných k jednotlivým sériím. I když byla přednáška velmi vtipně podaná, poskytla námět k zamyšlení nad námi samými, zvláště když se na samotném závěru objevil snímek tolikrát (právem!) vysmívaného Twilightu. V poslední řádné přednášce tohoto večera nám Jacob Carter promítl všechna možná zpracování známých startrekových znělek a dokonce jejich různé verze dohromady. Ovšem těsně předtím, než se všichni rozutekli, jsem požádal o slovo a informoval o dvou událostech, které mě potkaly: před pětadvaceti lety (tedy čtvrt stoletím) jsem četl knihu "Cesta domů" a propadl Star Treku a před třemi hodinami jsem v Milionáři vyhrál "flašku" – ideální to příležitost k oslavě, na kterou jsem všechny přítomné tímto pozval. Na poslední večer to vyšlo opravdu skvěle a oslava plynule přešla v klasickou afterparty – Diegina předvedla tanec s lirpou, vyrobili jsme "živý obraz" u plakátu ze hry SW The Old Republic, který na zdi zůstal od prvního víkendu (phasery přecházející ve světelné meče) a Ziina četla ukázky z nejnovějšího Johnakova románu Volání do zbraně, kde na základě akce vyhlášené na Facebooku vystupují i postavy s našimi vlastními jmény (např. Ziina působí jako teroristka a Xyll jako admirál mě posílá zemřít hrdinskou smrtí :P).

V neděli nastalo jako vždy loučení, ale Trekfest stále ještě pokračoval. Po workshopu Hana’an s omalovánkami nám klub Trekkies promítl záznam z vydařeného maňáskového představení z posledního CzechTreku o Katčině hledání kávy, která přestala růst v celé Galaxii, a pásmo přednášek uzavřela Xyll povídáním o mariňácích ve Star Treku, jejichž základ jsme sice viděli v seriálu Enterprise, ale skutečného uplatnění se dočkali teprve ve fan fiction – v USA dokonce existuje organizace Starfleet Marines, jejímž příslušníky mohou být pouze ti, kdo sloužili v americké armádě. Mariňáci mají dokonale zpracované uniformy, hodnosti, RPG příběhy a dokonce i vlastní hymnu.

Tím Trekfest skončil, čekal nás už jen závěrečný oběd a pak už nastalo loučení a návrat domů. Neodjíždělo se nám lehce, byl to vydařený festival i krásná dovolená – a hlavně jsme opět potkali spoustu kamarádů a popovídali si, což je snad na všech conových akcích to nejlepší. Moc děkuji organizátorům Festivalu fantazie i Trekfestu, bylo to jako vždy skvělé – už aby byl zase příští rok. A mezitím se těšíme na další setkání a akce, ať už na startrekový LARP v srpnu nebo návštěvu představitele "Tripa" Tuckera v září v Praze.

 

CZ Kontinuum Star Trek fan klubČlánek ze svého webu poskytl se svolením autora CZ Kontinuum Star Trek fan klub

Zdroj: http://www.kontinuum.cz/klub/setkani_20120704.php
komodor Praotec trekkie
autor: Praotec trekkie
vydáno: st 15. srpna 2012
přečteno: 5563x
komentáře: 4
Facebook Twitter Google+

Související články:

TrekFEST 2016  -  čt 14. dubna 2016
Vzpomínka na Trekfest 015  -  út 12. ledna 2016
John de Lancie bude na sklonku roku v Praze  -  pá 21. listopadu 2014
Program pro váš PragoFFest  -  po 6. ledna 2014
Festival fantazie z pohledu (B)orgů II.  -  čt 11. července 2013
Festival fantazie z pohledu (B)orgů I.  -  st 10. července 2013
Festival Fantazie 2013: Z Bradavic do soudní síně  -  út 9. července 2013
Obsah krosny na Festival fantazie  -  čt 27. června 2013
Svědci Abramsovi na Festivalu fantazie  -  čt 20. června 2013
Warp 03 [VIDEO]  -  čt 6. června 2013
Další program v Chotěboři  -  st 29. května 2013
Zábava na Festivalu fantazie  -  čt 16. května 2013
Star Trek na FF - slíbené pokračování  -  po 8. dubna 2013
Zpráva dne: Star Trek na Festivalu Fantazie  -  út 26. března 2013
TrekFEST na letošním Festivalu fantazie  -  čt 7. března 2013

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG