Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Curiosity Rover - přistání LIVE

po 6. srpna 2012      autor: Darkknight      přečteno: 5542x      komentáře: 5

Rover Curiosity v laboratořích JPLNASA a zejména její pracovníci v JPL dnes večer v USA nepůjdou spát. Jejich nejambicióznější projekt, Mars Science Laboratory (neboli rover Curiosity), je totiž již necelou hodinu od přistání, nebo také od svého konce. A byla by to opravdu škoda! Děvět set kilogramů vážící rover je nejkomplexnější (a největší) sonda, která kdy zkoumala povrch jiného vesmírného tělesa. A netřeba jistě připomínat, že tajemství, která před námi ještě Mars skrývá a která možná Curiosity odhalí, jsou velmi, velmi zajímavá. V současnosti probíhá na kanálech Nasa TV živý přenos, ze kterého se Vám pokusím zprostředkovat přímý textový přenos.

6:51: operátoři v kontrolním středisku laboratoře JPL momentálně provádí briefing před přechodem na živé vysílání z roveru. Ten prozatím vysílá zabalená data v pravidelných časových intervalech

6:56: Let zatím probíhá bez problémů, počasí na Marsu v oblasti přistání je zatím v pořádku. 

6:57: Dokud si operátoři děkují za spolupráci, představme si přistávací manévr, který experti nazývají "Sedmi minutami hrůzy". V první fázi je rover v kryté kapsli naváděn skrz atmosféru. Ta však není dost hustá na to, aby dostatečně tento modul zbrzdila, proto po průletu atmosféru v druhé fázi rover rozloží padák a odhodí tepelný štít. V této chvíli začne kamera na spodku modulu snímat rychlostí 5 snímků za sekundu až do chvíle, kdy senzory potvrdí úspěšné přistání. Sestup bude dále zpomalovat 8 polohovatelných trysek. V poslední fázi sestupu nastoupí novinka, kterou doposud při přistávání na Marsu NASA nevyužila - rover Curiosity je totiž dle názoru vědců příliš těžký, aby mohli použít stejný model přistání jako u roverů Spirit a Oportunity (airbagy). Curiosity proto přistane s využitím zařízení, jež bylo nazváno "Sky Crane", neboli "Nebeský jeřáb". Sestupové zařízení s osmi tryskami se ve správné vzdálenosti od povrchu zůstane vznášet, a rover bude spouštěn k povrchu na třech závěsných lanech. Jakmile dosedne na povrch, počítače budou dvě minuty sbírat data ze senzorů v kolech a pokud posoudí, že rover stojí na pevném povrchu, odpálí závěsná lana a sestupové zařízení pak odletí pryč, aby havarovalo nedaleko. Jedná se vskutku o revoluční způsob přistání, a také o velmi riskantní, neboť jde o celkem třístupňové přistání, a také o velmi technologicky náročné přistání. Budeme držet palce, aby to klaplo!

7:07: Vše se připravuje ke vstupu do atmosféry, modul Oddysey je dle dat v pořádku na správné trajektorii. Byl vypnut systém řízení letu používaný při letu v meziplanetárním prostoru (již není potřeba).

7:10Oddysey se připravuje k odhození modulu, který používala pro cestu meziplanetárním prostorem

7:12: Byla odjištěna většina systémů pro přistání. Zpomalovací trysky fungují dle parametrů, potvrzeno daty vysílanými Oddysey. Všechny systémy jsou v pořádku a bylo vydáno povolení k pokračování v letu.

7:16: Modul pro cestu meziplanetárním prostorem byl úspěšně odhozen, spojení s Oddysey je jasné a čisté, dokonce silnější než se očekávalo. Oddysey je nyní zhruba 1000 mil od povrchu Marsu, a cca 2200 mil od místa vstupu.

7:17: 7 minut do vstupu do atmosféry, dle slov řídícího by snad měly být klidné a bez problémů. Doufejme. Oddysey nyní manévruje do správné pozice pro vstup do atmosféry. Pokud vše půjde dobře, mohli bychom už pár minut po přistání dostat první snímky

7:18: Protože je zatím klid, zde přikládám krátkou animaci sestupové fáze. A proč vědci přistání říkají Sedm minut hrůzy? Protože Curiosity si zahraje na malou Schödingerovu kočku (mám jeho jméno správně?) - kvůli časovému posunu bude rover 7 na povrchu Marsu v pořádku nebo jako puzzle, a my to nebudeme vědět, dokud nedostaneme potvrzující signál.

7:23: Atmosféra v řídím středisku je napjatá, ale zatím lehce optimistická. Dvě minuty do vstupu do atmosféry.

7:24: Podle jeho zpráv na twitteru by měl být přítomen i Will Wheaton, představitel Wesleyho Crushera. Třicet sekund do vstupu do atmosféry.

7:25: Byl přerušen signál telemetrie, dle plánu. Čekáme na znovunavázání spojení a zahájení řízeného sestupu

7:25: Spojení navázáno - rover potvrzuje, že zahájil řízený sestup atmosférou!

7:26: Oddysey navázala spojení a vysílá živá data, sestupová trajektorie ok, Oddysey Curiosity míří k místu přistání.

7:28: Rychlost Mach 2,2, padák by měl být vypuštěn při rychlosti Mach 1,7.

7:29: Padák vypuštěn!

7:29: Zpomalujeme bez problému, držte palce!

7:30: Připravujeme se na řízený sestup s využitím trysek

7:31: Signál je silný, a trysky jsou aktivovány a fungují, letíme k Marsu

7:31: 500 metrů k povrchu, připravuje se jeřáb

7:32: Jeřáb se právě začíná odvíjet!

7:32: JSME TAM!

7:32: Rover Curiosity byl právě revolučním způsobem spuštěn na povrch Marsu přesně dle plánu, čeká se na spojení s roverem a první snímky z povrchu Marsu. Letový ředitel si nyní musel zjednat trochu pořádku mezi slavícími operátory.

7:34: Už tu budou obrázky, signál vysílání je velmi silný

7:35: ROVER CURIOSITY SEDÍ NA POVRCHU MARSU A JE V POŘÁDKU, PRÁVĚ ODESLAL PRVNÍ ČERNOBÍLÝ SNÍMEK, NA NĚMŽ JE JASNĚ VIDĚT LEVÉ PŘEDNÍ KOLO A VYSÍLÁ DALŠÍ OBRÁZKY.

7:38: Opravuji předchozí informaci, mělo by to být pravé zadní kolo :) Kamery jsou zaprášené od přistání, a rover právě poslal první Hi-res fotografii, na které je vidět horizont, pravé zadní kolo roveru a nejbližší okolí.

7:40: Rover Curiosity tedy úspěšně přistál na povrchu Marsu, dne 6.8.2012 zhruba v 7:32 našeho času. Dle prvních dat a fotografií by měl být v pořádku. Pokud tomu tak opravdu bude, můžeme se začít těšit na vskutku úžasné výzkumy, objevy, fotografie a data. Jménem svým, redakce portálu a určitě jménem všech trekkies v ČR přeji Curiosity, ať na povrchu vydrží nejméně dvakrát tak dlouho, co Spirit Opportunity a ať posune hranice našeho poznání tam, kam ještě dosud posunuty nebyly.

7:43: a máme tu první snímek online (užijte si ho ;)) První snímek Curiosity z povrchu na twitteru NASA

7:44: Řídící středisko je nyní ve stavu totálního chaosu, všichni slaví a gratulují si k úspěšnému završení letu. Jsou to hezké pohledy.

7:48: jaká práce vlastně čeká Curiosity na Marsu? Rover by měl zkoumat, zda Mars byl kdy schopen udržet život, bude zkoumat atmosféru a povrch Rudé planety, a data z výzkumu budou užita pro plánování budoucí řízené mise lidí na povrch Marsu. Rover Váží téměř 900 kg, 3 metry na délku a 1,5 metru na šířku, a bude se moci pohybovat rychlostí cca 90m za hodinu přes překážky až 75cm vysoké. Na své palubě má celou řadu vědeckých přístrojů, samozřejmě kromě Hi-Res kamer. Nejzajímavějším přístrojem je Sample Analysis at Mars (SAM), který roveru umožní analyzovat stopy organických hmot a plynů přímo na Marsu, čímž by se měla zvýšit přesnost těchto výzkumů a dat.

7:49: Na této fotografii v lepším rozlišení je jasně vidět stín roveru na povrchu Marsu.

7:52: Drobná odbočka - skvělá reklama pro Apple, jak se tak koukám na stůl v laboratořích JPL, samá jablka, jako při sběru v sadu!

7:56: Zde si můžete prohlížet všechny čerstvé obrázky z Marsu

8:00: A s koncem přímého přenosu (a pádem serverů JPL) se s Vámi loučím a děkuji za Vaši pozornost. Na shledanou u úžasných snímků, které nás dozajista čekají!

Zdroj: www.nasa.gov
komandér Darkknight
autor: Darkknight
vydáno: po 6. srpna 2012
přečteno: 5542x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG