Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Stephen Hawking sedmdesátiletý

čt 10. ledna 2013      autor: axiom      přečteno: 4837x      komentáře: 5

Stephen HawkingV tomto týdnu oslavil své sedmdesáté narozeniny člověk s asi nejbrilantněji myslícím současným mozkem, příležitostný pokerový hráč a také občasný startrekový herec Stephen Hawking (narodil se 8.1.1942 v Oxfordu). V jeho případě by bylo asi příhodné říci dožívá se, protože s nemocí, která mu byly diagnostikována, umírá většina lidí do 10 let od jejího propuknutí. Hawking s ní žije téměř  půl století.

K tomuto jubileu napsal Jordan Hoffman, spisovatel, kritik a blogger žijící v New Yorku článek, zveřejněný na startrek.com. Z něho jsem vybral několik myšlenek. Celý článek je pak k přečtení zde.

Hawking má se Star Trekem společnou nejen hereckou účast v epizodě Descent (Vpád) seriálu Star Trek Nová Generace společně s Isaacem Newtonem a Albertem Einsteinem (na rozdíl od těchto dvou zde hraje sám sebe). Není určitě náhoda, že v závěrečné epizodě ST TNG All Good Things... (Všechno dobré...) vede Data v alternativní časové linii v Cambridgi prestižní lucasianskou profesuru matematiky, což je stejná pozice, jakou zaujímal Hawking v letech 1979 - 2009 (a jeho pokerový kolega Isaac Newton v letech 1669 - 1702.)

Stručná historie časuHawking je také popularizátor vědy a mimo mnoha jiných děl autor knihy A brief history if time (Stručná historie času). Hoffman knihu několikrát zkoušel přečíst, měl s tím dle jeho slov problém, ale zaujaly ho kapitoly o červích dírách a při sledování prvních epizod seriálu ze stanice Deep Space Nine byl naprosto v obraze a díky Hawkingovi věděl, že tyto věci jsou teoreticky možné. Po ParallelsHawkingovi bylo dokonce pojmenován jeden druh záření. "Hawkingova radiace" je speciální záření, které se teoreticky nachází v blízkosti horizontu událostí černé díry. Kdo nevěří, má si to tam dle Hoffmana zkontrolovat. Hawking také podporuje výklad jedné části kvantové mechaniky známý jako  "koncepce mnoha světů". Tato teorie se pak stala podkladem pro základní myšlenku epizody ST TNG Parallels (Paralely).

Stephen Hawking má startrekový přesah i do jiných seriálů. Stejně jako většina členů obsazení ST TOS je mezi těmi, kteří se objevili sami za sebe v seriálu Futurama. A nesmíme zapomenout ani na jeho hostování v geekovském a Star Trek milujícím seriálu The Big Bang Theory (Teorie velkého třesku).

Stephen Hawking je jistě jedním z nejvýznamnějších současných obyvatel naší planety. Doufejme, že mu bude do budoucna dopřáno svůj přínos pro lidstvo ještě rozšířit – nejen ve vědě, ale i ve Star Treku.

Zdroj: startrek.com
admirál flotily axiom
autor: axiom
vydáno: čt 10. ledna 2013
přečteno: 4837x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Odkud se ve Star Treku vzal JarJar… totiž Wesley  -  út 16. června 2015
Tasha Yarová versus Vetřelci  -  st 22. října 2014
Muzeum voskových figurín v Londýně  -  so 21. června 2014
LeVar Burton o Roddenberryho vizi budoucnosti [VIDEO]  -  st 5. března 2014
Všechno nejlepší, Whoopi!  -  st 13. listopadu 2013
Patrick Stewart a Ian McKellen se baví v New Yorku  -  ne 3. listopadu 2013
Patrick Stewart se o víkendu oženil  -  út 10. září 2013
Sir Ian McKellen oddá Patricka Stewarta a jeho snoubenku  -  st 20. března 2013
Michael "Worf" Dorn: Potřebujeme nový Star Trek seriál  -  út 2. října 2012
Kapitán Picard a Kryton na výletě [VIDEO]  -  po 1. října 2012
Gates McFadden: V postavě Beverly mohlo být mnohem víc  -  ne 16. září 2012
Patrick Stewart nesl olympijskou pochodeň [VIDEO]  -  po 23. července 2012
Gates McFadden hostem XXVI. STICCONU  -  út 10. dubna 2012
Whoopi Goldberg se objeví v seriálu Glee  -  čt 29. března 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG