Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek před 25 lety

út 12. února 2013      autor: cestovatelka      přečteno: 4912x      komentáře: 12

logo tngStar Trek: Nová generace mě ovlivnil asi nejvíce ze všech seriálů. Nejdřív něco o Star Treku: Nová generace jako celku. V originále Star Trek: The Next Generation (TNG) je chronologicky třetí seriál této dnes celosvětově oblíbené ságy.

Vznik

Paramount PicturesStudio Paramount Pictures, kterému Star Trek patří, zjistilo, že tento fenomén je i po 20 letech živý. Proto se začalo uvažovat o znovuobnovení originální série. To ale bylo zamítnuto, a to ze dvou důvodů. Bylo by to nákladné, protože původní herci jako William Shatner byli už hvězdami a byli by drazí. Také to popíralo Roddeberryho představu, že by se měl seriál posouvat dál a dál. Bylo tedy rozhodnuto.

Paramout předně přizval tvůrce Star Treku Gena Roddenberryho, aby se podílel na novém seriálu. Nabídka ho uchvátila a začal hned připravovat koncept. Pokus o nové obsazení podnítilo Roddenberryho k rozšíření původního světa.

Gene Roddenberry s posádkou EnterpriseZasadil celý seriál o sto let do budoucnosti (do roku 2363, hvězdného data 41153,7). Musel tedy ukázat vyvinutější Federaci (Federace spojených planet), která neobsahuje jen pár planet, ale celé stovky planet. Také nová Enterprise-D je luxusnější a o dost větší. Seriál už také není jen o kapitánovi, prvním důstojníkovi a lékaři, je o více hlavních hrdinech.

Postavy

Posádka Nové generacePrvní postava, která byla vymyšlena, byl postraší kapitán, jenž se měl jmenovat Julian Picard, ale zásluhou D.C. Fontany se jmenuje Jean-Luc. O prvním důstojníkovi bylo rozhodnuto velice rychle, stal se jím samozřejmě William Riker. Ostrahou se měla zabývat důstojnice Macha Hernandez, ta ale byla po kamerových zkouškách vyškrtnuta (měla ji hrát Marina Sirtis, která nakonec získala roli poradkyně Troi) a byla nahrazena Natashou Yar.

Psycholožkou se tedy stala Deanna Troi, inženýrem slepý Geordi La Forge, který ale vidí pomocí přístroje nazývaného VISOR. Lodní lékařkou je Beverly Crusher, která měla mít dceru jménem Leslie, ale Roddenberry toto zamítl a Beverly má syna Wesleyho.

Robert Justman přidal ještě dvě postavy. Pana Data, androida (což je robot s lidskou podobou), který se snaží porozumět lidským citům a klingona Worfa, což byl velký posun oproti předchozímu seriálu, kde byli nepřátelé Federace číslo jedna. Tedy museli přijit jiní padouši - Ferengové, ale později se vše přehodnotilo a hlavním nepřítelem se stali Borgové a okrajově Romulané.

Herecké obsazení

Patrick StewartO Picarda se postaral David Gerrold, který viděl Petricka Stewarta hrát divadelní hru. To se ale nelíbilo Roddenberrymu, který v něm viděl spíše pana Data, který měl být podle něho plešatý. Po pár kandidátech Roddenberry svolil. Pana Data si nakonec zahrál Brent Spiner. Byl rád, ale kazila mu to představa, že by měl hrát holohlavý. Jeden holohlavý hrdina stačil, takže mu zůstaly vlasy na hlavě. Zajímavou zkušeností pro něj bylo hledání správného make-upu, tedy být natřený různými barvami při hledání finální barvy Datovy kůže.

Marina SirtisMachu Hernandez měla tedy hrát Marina Sirtis, která neměla vlohy pro drsnou mariňačku. Více se hodila do role poradkyně Deanny Troi. Tu také dostala. Machu Hernandez nahradila postava jménem Natasha Yar, kterou si zahrála Denise Crosby. Ostatní postavy byly obsazeny snadno. Prvního důstojníka Williama Rikera si zahrál Jonathan Frakes. Šéfinženýra Geordiho La Forge si zahrál LeVar Burton. Doktorku Beverly Crusher si střihla Gates McFadden. Worfa ztvárnil Michael Dorn.

Loď

enterprise DUSS Enterprise 1701-D je pátá loď, nesoucí toto jméno. Je třídy Galaxy, která měří 645 m a má oddělitelné sekce (talířovou a bitevní). Má také na palubě rodiny s dětmi (což lehce vyvádí z míry kapitána). K natáčení triků byly používány tři fyzické modely, poslední byl 1,45 m dlouhý. Používal se ale až od druhé sezony. Největší model měřil necelé dva metry, měl oddělitelnou talířovou sekci, nemněl ale moc detailů, proto byl vyroben ještě půlmetrový model.

Uniformy

uniformy Nové generaceNa rozdíl od původního Star Treku bylo věnováno na uniformy více peněz. Zajímavostí je, že existují dva typy. Typ A je jednodílná elastická uniforma (hodně nepohodlná), ale kvůli Patrickovi (spíše kvůli jeho zadům) byl ušit typ B, který je o dost pohodlnější, je totiž dvoudílný.

Knižní forma

Kompletní obálka na román VyhnanciU nás knihy v současnosti vydává nakladatelství Laser-books. První knihy Nové generace vydalo nakladatelství X-egem. V USA vydává startrekové knihy vydavatelství Pocket Books. Petr Macek (český spisovatel) napsal 2 knihy z období TNG. Dohromady bylo vydáno více než 30 románů (tedy pokud považujeme sérii Titan za knihy z období TNG).

Úspěch

Seriál se ihned stal celosvětově úspěšným, což také dokázala návštěvnost filmů s podtituly Generations a První kontakt. Tedy hned po odvysílání dvoudílné pilotní epizody Střetnutí na Farpointu velice zabodoval v nejrůznějších recenzích a žebříčcích sledovanosti. Nová generace znásobila řady fanoušků Star Treku a umožnila vznik dalších seriálů, tedy Star Trek: Voyager, Star Trek: Deep Space Nine a o několik let později i Star Trek: Enterprise.

Zajímavosti

Se 178 epizodami je nejdelší ze seriálů Star Treku. Šéfinženýr La Forge byl pojmenován po fanouškovi Jordanu LaForgeovi, který podlehl svalové dystrofii v roce 1975.

Pozn.: Tento článek je převzat ze serveru postavy.cz, ale jsem jeho autorkou.

Zdroj: postavy.cz
komandér cestovatelka
autor: cestovatelka
vydáno: út 12. února 2013
přečteno: 4912x
komentáře: 12
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Chcete si zahrát těžce návykovou hru ze Star Treku? Máte možnost! [VIDEO]  -  po 20. listopadu 2017
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
TNG30: nové interview s Brannonem Bragou, část 1.  -  ne 15. října 2017
Zazpívejte si s TNG30  -  ne 1. října 2017
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015
Retro: Stav mysli  -  čt 1. ledna 2015
Retro: Půl života  -  čt 11. září 2014
Finále Nové generace na blu-ray [VIDEO]  -  čt 4. září 2014
Star Trek: Nová generace na Fandovi  -  čt 31. července 2014
Retro: Pegasus (The Pegasus)  -  čt 5. června 2014

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG