Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Jak měl Star Trek vypadat původně: Místo Enterprise USS Yorktown

po 11. února 2013      autor: Riker      přečteno: 4728x      komentáře: 2

Leonar Nimoy a Gene RoddenberryI ta nejdelší cesta začíná prvním krokem. V dubnu 1961 první člověk vystoupil do vesmíru. O tři roky později, 11. března 1964 mladý autor jménem Gene Roddenberry do studií televize NBC přinesl námět na seriál. Takový, který by měl přemýšlet, kam až se lidé ve vesmíru jednou mohou dostat.

Podívejme si, jak vypadaly prvotní představy v prvním konceptu. A jak se liší od toho, co známe z obrazovek.

„Star Trek nabízí prakticky nekonečnou studnici vzrušujících sci-fi příběhů vhodných pro televizi,“ píše se v šestnácti stránkovém konceptu. A tuto nekonečnost Roddenberry podtrhuje tím, že volně cituje Drakeovu rovnici z Greenbanku. Ve vesmíru jsou miliardy hvězd, takže tam musí být i nespočet obydlených světů.

Wagon TrainAby producenty nalákal vidinou finančního zisku, přirovnává svůj námět k tehdy úspěšnému westernovému seriálu „Wagon Train“ o putování osadníků do daleké Kalifornie. Z tohoto westernového konceptu nejspíše pochází i startrekové narážky na „final frontier“ (nejzazší hranici). Původně šlo o pohraničí na Divokém Západě, kde začínalo neprozkoumané indiánské území.

V původním konceptu se loď jmenuje USS Yorktown. Děj se prý má odehrávat někdy v budoucnu „například 1995 nebo i 2995“. Kapitán se měl jmenovat Robert M. April a je charakterizován jako vesmírná obdoba kapitána Hornblowera z historických románů C.S. Forestera.

První výkonný důstojník (oslovovaný jen „Number one“), který přebírá velení, když jde kapitán mimo loď, měla být... žena, černoška (almost myteriously female, in fact - slim and dark, in a Nile Valley way). To u producentů očividně neprošlo. Žena a navíc neběloška jako zástupce vedoucího? V roce 1964? Pak je tu mírně cynický doktor Boyce, přezdívaný Kostra (Bones).

Kapitánovou pravou rukou měl být „pravděpodobně napůl marťanský“ důstojník pan Spock, jehož rudá pleť a těžká víčka mu dodávají až hrozivě satanský vzhled. S čímž ale kontrastuje jeho klidná povaha.

V prvním konceptu není teleportace. Výsadky na planetu měly cestovat normálně malým raketoplánem. Ale už je tam kapesní komunikátor se zabudovaným universálním překladačem. Jsou tu zmíněny lodní lasery, nikoli phasery. Výsadek měl být vyzbrojen normálními pistolemi, které střílí kulky, nikoli lasery (will fire simple bullets).

Pro ušetření nákladů na výrobu kulis a kostýmů Roddenberry navrhuje koncepci „paralelních světů“. Tedy civilizace se vyvíjejí vždy na planetách třídy M a procházejí podobným vývojem. Takže na jiných planetách najdeme kultury podobající se kulturám z dějin Země.

Roddenberry se asi odvolává na myšlenku konvergentní evoluce, čili druhy žijící ve stejném prostředí se nakonec začnou sobě podobat. Jako když se mořští savci začnou podobat rybám (delfíni, velryby).

Z tohoto prvního návrhu (First Draft) se ledacos změnilo, když se natáčel pilotní díl Klec. Například kapitán se změnil na Pika (Jeffrey Hunter, ve filmu Král králů hrál Ježíše). Je tu dr. Boyce (ještě ne DeForest Kelley). První důstojník (Number one) je tu žena, ale ne černoška (je to Majel Baret, kterou známe jako Lwaxanu Troi).

Forbidden Planet

Pilotní díl se studiu příliš nelíbil, byl málo akční, ale Roddenberry dostal ještě jednu šanci. Až teprve nyní se kapitánem stal James T. Kirk v podání Williama Shatnera. Části z neodvysílaného pilotního dílu byly ale použity v dvojdílné epizodě „Zvěřinec“.

Na těchto úpravách, aby se námět dostal do vysílatelné podoby, s Roddenberrym spolupracoval producent studia Desilu pan Herb Solow. Ten na to vzpomínal v interview pro BBC v roce 2009, když hodnotil Abramsův film. Solow například přišel s nápadem začínat každý díl flashbackem jako zápis do kapitánova deníku.

Každopádně druh příběhů, který má Star Trek vyprávět, je jasný už z prvního konceptu. Je tam okolo 20 náčrtů epizod.

Roddenberryho autorizovaná biografie od Alexandra Davida uvádí, že Gena inspiroval sci-fi film "Zakázaná planeta" (Forbidden Planet) z roku 1956. Wikipedia tvrdí, že to byl první film, který ukazoval, jak lidé někam letí kosmickou lodí vlastní výroby.

(Upoutávka na film Zakázaná planeta, 1956. Hraje tam mladý Leslie Nielsen, kterého známe už jako seniora z komedií "Bláznivá střela". A robot, který ve filmu účinkuje, jako by z oka vypadl robotovi z české Ikarie-XB1 z roku 1963)

Zdroje:

  • Read the first draft of Gene Roddenberry’s Star Trek pitch, starring “Captain April” and the “S.S. Yorktown (IO9.COM)
  • First Draft (PDF)
  • Star Trek’s Ex-Chief Movie Praise (BBC, 2009)
  • Star Trek History: The Cage (ST history)

Zdroj: http://leethomson.myzen.co.uk
bez hodnosti Riker
autor: Riker
vydáno: po 11. února 2013
přečteno: 4728x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Popravčí Kodos: banalita zla  -  po 29. února 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Podívejte se, jak by TOS vypadala v širokoúhlém formátu  -  pá 12. září 2014
Retro: Trable s tribbly (The Trouble with Tribbles)  -  čt 15. května 2014
Retro: Past na muže (The Man Trap)  -  čt 1. května 2014
Retro: Klec (The Cage)  -  čt 17. dubna 2014
V pátek vychází Zkouška ohněm – Spock  -  st 16. dubna 2014
Enterprise se přesune na nové místo  -  út 8. dubna 2014
Retro: Příchuť zkázy  -  čt 20. února 2014
Retro: Návnada (Catspaw)  -  čt 14. listopadu 2013
Star Trek výročí na vlnách rozhlasu  -  so 21. září 2013
Před 47 lety...  -  ne 8. září 2013
Retro: Poslední bojiště  -  čt 29. srpna 2013
Star Trek originální série - počátky  -  út 16. července 2013

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG