Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Reportáž - Za odznáčky ke hvězdám

pá 31. května 2013      autor: Praotec trekkie      přečteno: 3219x      komentáře: 0

Planetární stezkaČas běží neúprosně pro všechny (i pro Time Lordy a další cestovatele časem) a přiblížilo se datum konání dalšího, v pořadí již třetího odznáčkového srazu, pořádaného jako vždy klubem Trekkies:TNG ve spolupráci s fan klubem CZ Kontinuum. Tentokrát se organizace samotné ujal přímo omi a navíc ve svém rodném městě Hradci Králové.

V sobotu 18. května 2013 jsme se brzy ráno začali scházet jako vždy na Hlavním nádraží. Po páteční narozeninové oslavě se sice nevstávalo nejlépe, ale takovou akci s kamarády si správný trekkie prostě ujít nechat nemůže.

Výchozí stanovištěNasedli jsme do vlaku a už během jízdy začala první část odznáčkové akce – dostali jsme list s třiceti odznáčky rozstříhanými na tři díly, které byly navzájem prohozeny, takže naším úkolem bylo samozřejmě složit je a napsat na samostatný papír příslušné kombinace písmen a číslic. Nebylo to zdaleka jednoduché, protože odznáčky byly navíc vytištěny černobíle, aby se nedaly poznat příliš snadno podle barvy okrajů, ale za odměnu jsme měli možnost všichni dostat Tajemný odznáček, z něhož se po ukončení soutěže "vyklubal" mnohoruký Arex z animované série.

Model planety v měřítku 1:1 000 000 000Naše skupinka dorazila vlakem do Hradce kolem jedenácté a místním trolejbusem jsme téměř půl hodiny projížděli městem až na Nový Hradec Králové, přičemž nám "místní" omi i Ziina ukazovali zajímavá místa a budovy. Na konečné jsme se setkali se zbytkem účastníků, kteří dorazili po vlastní ose, a omi zahájil prohlídku dvou stezek věnovaných astronomii. V hradecké hvězdárně si dali opravdu záležet a v blízkém okolí vytvořili trasy znázorňující jak planety Sluneční soustavy, tak i další výrazné objekty, mlhoviny a hvězdokupy naší Galaxie. Cestu po Planetární stezce jsme zahájili u poslední planety našeho systému Neptunu (svou repliku měl i Pluto, protože stezka vznikla před jeho vyřazením ze seznamu planet v roce 2006, ale byl příliš daleko, takže jsme k němu stejně nezašli). Na oběd jsme se zastavili v restauraci Na Biřičce a poté jsme pokračovali s prohlížením tabulí k jednotlivým planetám (zmenšené měřítko – 1 ku miliardě – odpovídalo skutečným vzdálenostem jednotlivých těles). Navíc nám omi ke každé z nich řekl nějakou zajímavost ze Star Treku, kterou jsme si pro jistotu zapsali do záznamníku či mobilu pro případ otázek v soutěži o odznáček. Postupně jsme se přibližovali k modelu Slunce, až jsme došli přesně na čas prohlídky k hradecké hvězdárně.

Prohlídka hvězdárny v Hradci KrálovéPři prohlídce se nám dostalo nejen zajímavého výkladu, ale měli jsme možnost prohlédnout si i povrch Slunce v projekci z místního dalekohledu, u něhož se někteří z nás i vyfotili pro splnění odznáčku Hvězdářský dalekohled. V dalším dalekohledu, teleskopu na střeše, jsme si prohlédli sluneční okraj, a pak se odebrali do místního planetária, kde jsme po přizpůsobení našich očí tmě uvnitř zhlédli projekci letní oblohy a následně i povrchu Měsíce. V současné době používá planetárium analogové projektory, ale už nyní se v sousedství staví nové digitální planetárium a ukázku jeho možností jsme viděli právě při projekci lunárního povrchu.

Pozorování slunečních erupcíPo ukončení prohlídky jsem si prohlédli informace k Venuši a Merkuru, které jsme během příchodu museli přeskočit, a po občerstvení v kiosku pokračovali zpět ke konečné trolejbusu po tzv. Galaktické stezce. Na té byly (samozřejmě v mnohem větším měřítku vzdáleností – 1 ku 170 biliardám) rozmístěny zajímavé hvězdokupy, mlhoviny a další objekty v naší Galaxii – u některých z nich byla snad inspirací k pojmenování i díla science fiction, jako v případě mlhoviny Trifid, nazvané zřejmě po agresivních rostlinách ohrožujících náhle oslepnuvší lidstvo v románu Johna Wyndhama. Cestou jsme se zastavili i na vyhlídce, z níž se nám nabízel nádherný výhled na celý Hradec Králové, a po prohlídce posledních údajů (včetně záznamu o startrekových zajímavostech) jsme došli zpět k zastávce, kde se oddělili "automobilisté" a my ostatní jsme se vydali zpět na nádraží. Cestou zpět ještě postupně vystupovali "místní", kteří chtěli v Hradci zůstat po zbytek víkendu. Zbytek dorazil na nádraží a kdo nezvolil autobus, dojel do Prahy večer opět vlakem. Po vzájemném rozloučení třetí odznáčkový sraz skončil, avšak skutečné završení srazu proběhlo teprve v pondělí odpoledne vyhlášením dvou odznáčků (Planetární stezka a Galaktická stezka) na portále Trekkies.cz. Odznáčky se plnily formou testů obsahujících otázky k vybraným objektům, stezkám jako takovým i k některým souvisejícím zajímavostem ze Star Treku.

JupiterTřetí odznáčkový sraz se opravdu skvěle vydařil. Počasí sice zprvu vypadalo trochu výhrůžně a ráno v Praze příliš přívětivé nebylo, ale po příjezdu do Hradce se umoudřilo a odpoledne bylo zcela ukázkové. Program setkání byl vymyšlen výborně, byl zajímavě pojat a zase se o něco lišil od předchozích srazů, takže kromě krásné vycházky jsme měli i možnost získat (nebo si připomenout) řadu informací o tělesech v naší Sluneční soustavě i mimo ní. Děkuji určitě i za ostatní účastníky především omimu (případně i ostatním kamarádům z klubu Trekkies:TNG) za přípravu tohoto zdařilého setkání a současně i všem účastníkům za výbornou atmosféru. A už teď se těšíme na další setkání – na Warpu 03 se startrekovými herci, na předpremiéře nového filmu či na startrekové linii Festivalu fantazie.

Live long and prosper!
Praotec trekkie

 

CZ Kontinuum Star Trek fan klubČlánek ze svého webu poskytl se svolením autora CZ Kontinuum Star Trek fan klub

Zdroj: www.kontinuum.cz/klub/setkani_20130518.php
komodor Praotec trekkie
autor: Praotec trekkie
vydáno: pá 31. května 2013
přečteno: 3219x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Odkazy na hry z přednášky „Jak si trekkies hrají“  -  čt 10. prosince 2020
Záznam přednášek z Trekkenu online [VIDEO]  -  čt 3. prosince 2020
Kdo, co, kdy a kde ve Star Treku [VIDEO]  -  st 30. září 2020
SERIÁL: Kompletní časová osa ST událostí! (1. část)  -  út 6. listopadu 2018
Star Trek se dočká nového animovaného seriálu  -  pá 26. října 2018
StarTrekKnihy.cz – Nový informační portál zdaleka nejen o knihách  -  čt 30. srpna 2018
Šťastné a startrekové!  -  pá 22. prosince 2017
15 nejmocnějších protivníků ve Star Treku  -  čt 2. listopadu 2017
Star Trek v komentářích: Nechte zaznít svůj názor  -  út 17. října 2017
Star Trek: Discovery a další skvosty v knihovně CZ Kontinua  -  so 23. září 2017
Smuteční oznámení  -  so 19. srpna 2017
Star Max: Pravda, 1. část  -  po 17. července 2017
Star Max: Z principu  -  st 10. května 2017
Star Max: Klony útočí  -  po 20. února 2017
Elektrokolo ve startrekovém střihu  -  čt 9. února 2017

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG