Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Ještě jednou "Do temnoty"

po 12. srpna 2013      autor: William Kirk      přečteno: 4764x      komentáře: 26

Star Trek: Into DarknessVzhledem k tomu, že poznámky k novému filmu jsou stále aktuální a v současnosti je v plném proudu příprava vydání blu-ray a DVD, tak jsem se rozhodl, že i své dojmy a pocity dám „na papír“. 

Původně jsem vůbec neměl v plánu na tenhle film jít. To, co v předchozím svém remaku Star Treku z roku 2009 J.J. Abrams předvedl, se mi zkrátka nelíbilo. Měl jsem (a mám) pocit, že se tvůrci k původnímu seriálu i postavám zachovali neuctivě, ačkoliv říkají, že konali pravý opak. Pokračování tohoto filmu bylo asi poslední věcí, ze které bych mohl mít radost. Jak se ale postupně začaly objevovat trailery, upoutávky a rozhovory s herci i tvůrci, začalo být patrné, že se od posledka něco změnilo. Ne něco, ale hodně. Z upoutávek jsem pomalu, postupně, začínal nabírat dojem, že by tento film mohl být jiný, než ten minulý. Stále jsem si ale udržoval chladnou hlavu: dvojku přece dělal naprosto stejný tým: Abrams, Orci, Kurzman a Lindelof. Přesto ten náznak pozitivního posunu zde byl.

Co jsem ale skutečně nečekal, bylo, že ta změna bude o 180 stupňů. Že místo bezdějové střílečky dostanu Star Trek klasický, byť zmodernizovaný a pro dnešní dobu upravený, pro mě byl šok. Pozitivní, samozřejmě. Skutečně nemohu uvěřit, že tento film dělal stejný tým. Nevědět, že je J.J. opravdu režisérem tohoto pokračování, tak bych snad řekl, že u kormidla byl tentokrát jakýsi anti-Abrams.

Film vnímám jako poctu původním postavám a především všem 6 filmovým dobrodružstvím. Je tedy dle mého názoru pravým opakem toho, co Abrams a jeho tým provedli v roce 2009. „Do temnoty“ v žádném případě nepovažuji za temný film. Naopak. Dostaneme nahláškované akční dobrodružství ve stylu třetího Iron Mana s řadou opravdu vtipných scén, momenty vážené, dech beroucí (Vengeance), dramatické a vtipné.

Tvůrci opravdu vyšli vstříc všem možným stížnostem fanoušků ohledně pokračování, které jsem na různých serverech četl a které si při psaní tohoto textu vybavím. Alespoň se tedy 100% vyhnuli všemu, co MNĚ na předchozím díle vadilo.

Star Trek: Do temnoty na mě přesto působí jako takový pejsko-kočičkovský dort, u kterého si však kuchaři včas uvědomili, co ještě dát mohou a co ne. Vzhledem k tomu, že jedním ze soupeřů kapitána Kirka je Khan, kterého známe ze slavné TV epizody „Vesmírné sémě“ a druhého filmu „Khanův hněv“, nabízelo se jednoduché přirovnání, že film bude vlastně pouhým remakem této sci-fi klasiky. Což není pravda. Ano, je tam řada momentů, které na něj odkazují, včetně podařeného (a pro mě úsměvného) finále, jakési homage, ale děj je jinak naprosto odlišný. Tento film vlastně nemá jediného hlavního záporáka, ačkoliv je tak Benedickt Cumberbatch prezentován. Pro mě byl záporákem č. 1 admirál Marcus a Peter Weller na tu roli dokonale sedl.

Nejlépe bych toto dobrodružství posádky Enterprise popsal jako mix druhého, třetího a především šestého filmu s trochou koření „Nejzazší hranice“ a „Vzpoury“.

Asi bych ho přirovnal k týmovce Avengers nebo i k AVP: Aliens vs. Predator či Třem mušketýrům od P.W.S. Andersona. Je to prostě příval akce, humoru i emocí, avšak s myšlenkou a aktuálním tématem (terorismus). A to dělalo Star Trek Star Trekem.
Tady se stane James T. Kirk skutečným kapitánem Enterprise. A tím Kirkem, kterého tak skvěle a (pro mě) nepřekonatelně ztvárnil William Shatner. Kirkem, který má rád ženy, je rozhodný, impulsivní, ale nakonec se zachová správně a čestně. Pryč je ten  barový povaleč z filmu předchozího. Přiznávám, že tenhle JJ-Trek se mi prostě líbil. Hodně. Především jsem ocenil humor a vtipné dialogy na odlehčení akčních scén. Tvůrci se úspěšně snažili minimalizovat to, co bych si dovolil nazvat „startrekové škody“ z předchozího filmu. Za to jim všechna čest. Mít to ve 3-D dabing, tak jsem šel opakovaně.

Zkrátka takhle to mělo vypadat už před čtyřmi lety. Tento film podle mého názoru na 100% JE Star Trek tak, jak má být. Jsem rád, že je v kinech úspěšný, protože si to podle mého opravdu zaslouží.

Hodnocení: * * * * * / * * * * * (100%)

P.S. A kdybych mohl, tak dám šestou hvězdičku za design lodi Vengeance.

komodor William Kirk
autor: William Kirk
vydáno: po 12. srpna 2013
přečteno: 4764x
komentáře: 26
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG