Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Romulanský dravec

so 24. srpna 2013      autor: William Kirk      přečteno: 4848x      komentáře: 3

RBOPVzhledem k tomu, že sestavení lodi třídy Dreadnought proběhlo celkem úspěšně, rozhodl jsem se, že si zkusím vyrobit ještě jeden plastový model - opět na základě Rawenovy papírové předlohy: romulanského Dravce. Tentokrát jsem připojil i průběžné fotky během stavby, takže je možné nahlédnout i do útrob rozestavěného modelu. 

Dravec je dlouhý 17 cm. Velikostně by tedy měl odpovídat modelu Enterprise od Art Asylum (viz obrázek), pokud vycházím z velikosti 131m, což uvádí pro mě jeden nejprofesionálnějších trekových serverů, Ex Astris Scientia . Oproti malému modelu Dreadnoughtu  má tedy výhodu v tom, že člověk nemusí vystříhávat a ohýbat malinké části. Model je uvnitř navíc velmi „prostorný“. Já jsem vnitřek vyplnil, aby se mi model při práci lépe držel, ale věřím, že pro zkušenějšího modeláře by nebyl problém loď doplnit o LEDky a osvětlení. Místa je totiž víc než dost – a to jak v trupu, tak v motorech.  Možná se někdy v budoucnu a něco takového pokusím.

Romulan BOP modelMateríál opět tvoří tvrdší plastová deska, na válcovité motory pak měkčí plast – posloužila krabice od bonbónů. Na výplň vnitřku jsem použil klasický kartón. Uprostřed jsou dvě víčka od tub lepidel, která byla přesně vysoká, aby člověk mohl dostatečně „přimáčknout“ svrchní část trupu ke spodní. Na nerovnosti se mi opět osvědčil modelářský tmel. Rovněž křídla jsou vyplněna kartonem, aby bylo možné je pevně zmáčknout a přilepit k sobě. Vteřinové lepidlo udrží jednotlivé části pohromadě, protože se vždy lepí dostatečně velké plochy k sobě.

Trpělivost je třeba mít při barvení, ale to platí asi i u běžných modelů. Výhodou oproti klasickému modelaření je, že zde máte kompletní svobodu tvorby. Víte, co má vzniknout, ale postup, materiál, způsob dekorace, to vše je na vás. Nemáte žádný pevný návod, který musíte za každou cenu dodržet. Improvizujete, jako materiál lze použít, "co dům dal", což je velmi sympatické. Další výhodou je, že si zvolíte velikost, jakou chcete, aby vám např. model zapadl mezi ostatní. Spíše se to podobá customizingu akčních figurek nebo modelů, kde vlastně také po svém dotváří výsledný produkt tak, aby odpovídal buď filmové a seriálové nebo vaší představě.

A i nyní platí, že když jsem to zvládl já, tak se o to může s úspěchem pokusit každý. Kdyby nic, tak je zábava vidět, jak vám loď vzniká postupně pod rukama.

komodor William Kirk
autor: William Kirk
vydáno: so 24. srpna 2013
přečteno: 4848x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Související články:

Což takhle dát si bitevní loď? [UPDATE]  -  po 18. listopadu 2013
Hot Wheels: klingonský Dravec  -  st 3. července 2013
Hot Wheels: třída Miranda  -  čt 27. června 2013
Hot Wheels: třída Constitution Refit  -  so 22. června 2013
Hot Wheels: třída Excelsior  -  so 8. června 2013
Hvězdná flotila pod stromečkem  -  pá 18. prosince 2009
Vystřihovánka Travelpodu  -  po 7. září 2009
Vystřihovánka nové Enterprise  -  čt 6. srpna 2009
Oblíbené modely (nejen) lodí se vrátí na trh  -  st 28. ledna 2009
Modely ve Star Treku: Voyager – svítící verze od Revellu  -  po 19. ledna 2009
Modely ve Star Treku: Deep Space Nine - fiber optic  -  út 23. prosince 2008
Nové startrekové modely už brzy  -  út 14. srpna 2007
Modely Enterprise 1701 a 1701-E přilétají z bitvy!  -  pá 13. dubna 2007
Modely ve Star Treku – Cousteau  -  so 10. března 2007
Modely ve Star Treku: Deep Space Nine  -  so 3. března 2007

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG