Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Ráj (Bliss)

čt 26. září 2013      autor: Fanda      přečteno: 4380x      komentáře: 9

BlissK mým nejoblíbenějším posádkám ze Star Trek univerza patří neohrožený tým kapitánky Janewayové, proto jsem se zaměřil ve svém prvním (a doufám, že ne posledním) retru na epizodu Ráj (Bliss), kterou jste měli možnost zhlédnout v páté sérii.

Tato epizoda mne velmi zaujala svým až hororovým pojetím, ačkoliv „supervising producer“ Kenneth Biller prohlásil o této epizodě, že nepatří do jeho oblíbených (hlavně proto, že se mu příčí představa monstra žeroucího lodě v mezihvězdném prostoru). Režie se ujal zkušený Cliff Bole, který se řadí mezi kmenové režiséry Star Treku – podílel se celkem na více než 40 epizodách napříč několika seriály (TNG – 25x; mj. zřejmě nejoblíbenější dvojdíl celého seriálu „The Best of Both Worlds“, DS9 – 7x, VOY – 10x).

Námět této epizody vznikl z pera scénáristy Billa Prady (nyní píše např. pro The Big Bang Theory), který se nechal inspirovat botanickou hříčkou – rostlinou, kterou známe pod názvem „láčkovka“. Tato rostlina láká nic netušící kořist chutně vypadajícím tvarem a barvou a nezřídka i neodolatelnou vůní. Ve chvíli, kdy si kořist uvědomí svou chybu, je už pozdě a láčkovka začne lapeného rozpouštět ve velmi agresivní směsi viskoelastických biopolymerů a proteolytických enzymů.

Děj (obsahuje spoilery):

Děj nás zavede do kvadrantu delta, kterým se snaží USS Voyager najít cestu zpět domů. Po několika letech rozličného utrpení se posádce naskytne nečekaná příležitost, jak svou cestu rychle a snadno ukončit. Senzory indikují nález něčeho tak nepravděpodobného, jako je stabilní červí díra, která svou druhou stranou ústí nedaleko sektoru 001. Posádka navíc začne přijímat i zprávy z druhé strany, které jsou více než příznivé. Neelix se má stát velvyslancem, kapitán obdrží zprávy od ex-snoubence, že ruší zasnoubení s jinou ženou (zde je trochu nesoulad s dřívějšími zprávami, ve kterých se kapitán dozví, že se už dávno oženil), atd.

Celou posádku ovládne kolektivní euforie, a protože ani senzory neindikují nic podezřelého, všichni se už hotoví k velkolepému návratu domů – samozřejmě jako hrdinové. Bujaré veselí se však netýká dvou členů posádky – Sedmé a Naomi Wildmanové. Tyto nejsou zasaženy všeobecným optimismem a Sedmá i nadále prověřuje všechny možnosti, protože pravděpodobnost nálezu takového úkazu je prakticky nemožná. Navíc zachytí nečekané vysílání z prostoru „červí díry“, ve kterém je posádka varována neznámým plavidlem.

Jak už z výše uvedeného vyplynulo, efekt „červí díry“ je promítán do senzorů lodi a psychicky přikrmován pozitivními zprávami u členů posádky neznámým gigantickým tvorem, který po vzoru láčkovky láká své oběti do svého chřtánu. Posádka pod touto sugescí přijímá řadu opatření tak, aby monstru nestálo v jeho plánu nic v cestě. Překážkou mu samozřejmě jsou ti členové, na které jeho lest nepůsobí a snaží se tedy Sedmou a Naomi prostřednictvím zbylých členů posádky odstranit. Zde si neodpustím borgský „fórek“ Chakotaye, kterým se snaží „pobavit“ Sedmou: „Resistance is futile“. :-)

Následuje boj Sedmé a Naomi s de facto zfanatizovanou posádkou, který vyústí v paralyzování všech členů posádky z důvodu blízkého přiblížení k monstru. Každý zasažený člen prožívá svou snovou realitu. Zde se např. máme možnost setkat se ženou Tuvoka T'Pel.

Záměrně jsem doposud téměř ignoroval další velmi důležitou postavu – kapitána cizí lodi, který vyslal varování Voyageru. Jedná se kapitána Qataie, který dodává celé epizodě už několikrát ve Star Treku použitý, přesto stále sexy, motiv pomsty z knihy Bílá velryba (Moby-Dick, napsal Herman Melville).

Qatai utrpěl kdysi velkou ztrátu, když jej toto monstrum připravilo o jeho bližní, a on zasvětil celý svůj život pomstě. Ve spolupráci se Sedmou a Naomi se jim nakonec podaří osvobodit Voyager a jeho plavidlo z nitra obludy. Nicméně se jim nepodaří monstrum zničit a Qatai pokračuje dál ve své cestě za pomstou.

Jak už jsem zmínil na začátku, tato epizoda mne zaujala svým až hororovým pojetím. Hlavní záporák – monstrum – se tvůrcům skutečně povedl a ústí do jeho chřtánu je opravdu ošklivé a nikdo z vás by do něj nechtěl nikdy spadnout. Navíc myšlenka pozvolného lákání, strojení pasti a vábení je naprosto dokonalá a promyšlená. V závěru pak dochází k dalšímu stupňování rafinovanosti monstra, kdy promítne na senzory Sedmé realitu, ve které je Voyager už osvobozený a jen díky zkušenosti Qataie nedojde k tragédii.

Jako zajímavost na konec jsem si připravil ohlédnutí za hercem, který ztvárnil kapitána Qataie – byl jím William Morgan Sheppard, kterého mohli fanoušci Star Treku zhlédnout v několika dalších rolích, mj. jako velitele dilithiových dolů na Rura Penthe ve filmu Neobjevená země nebo jako vulkánského ministra ve Star Treku 2009.


Seriál: Star Trek: Voyager
Série: 5
Díl: 14
Datum prvního vysílání: 10. 2. 1999

Zdroj: wikipedia.org, kontinuum.cz, memory-alpha.org
admirál Fanda
autor: Fanda
vydáno: čt 26. září 2013
přečteno: 4380x
komentáře: 9
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG