Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Věděli jste, že… Tim Russ

ne 29. září 2013      autor: Fanda      přečteno: 5020x      komentáře: 3

Tim Russ portrétNedávno jsem hledal mezi epizodami, abych vybral nějakou vhodnou do rubriky Retro, která se stala pravidelným čtvrtečním ohlédnutím za našimi seriálovými zážitky. Při této činnosti jsem narazil na epizodu ze čtvrté série seriálu Voyager, díl 23 – Živý svědek (Living Witness). Velmi mě zaujala pozice režiséra, které se ujal Tim Russ a informace, která mne zaskočila – tedy že toto byl jeho jediný režisérský počin, pokud jde o seriály Star Trek.

Jelikož mne startrekové angažmá Tima Russe již několikrát fascinovalo, rozhodl jsem se o něm pro server Trekkies.cz napsat krátký medailónek. A to i přes to, že jsem zde v archivu článek na téma této startrekové ikony našel – zájemci jej naleznou pod názvem Tim Russ, vydáno 16. 11. 2005, autorka Bonsaj.

Abych zde neopakoval to, co už bylo napsáno, pokusím se vyhnout informacím, které můžete načerpat z výše zmiňovaného článku. Pokusím se také vynechat informace, které přímo nesouvisejí se Star Trekem.

Tim Russ (stejně jako ještě Jonathan Frakes) se objevil po boku hned čtyř z pěti nejznámějších kapitánů ze seriálů Star Trek. Jeho nejoblíbenějším filmem je Star Trek II: Khanův hněv a nejoblíbenějším hercem je William Marshall, kterého jste mohli vidět jako Dr. Richarda Daystroma v TOS epizodě The Ultimate Computer. V roce 1987 se ucházel o roli hlavního inženýra v TNG, kterou mu ale vyfouknul LeVar Burton.

A tak se stalo, že si svou první mini roličku spojenou se Star Trekem odbyl až v roce 1993 v epizodě Starship Mine seriálu TNG (šestá série, díl 18). Následoval další štěk v podobě role T'Kara v DS9, v epizodě Invasive Procedures (druhá série, díl 4). Tima Russe jste dále měli možnost spatřit také na palubě Enterprise-B ve Star Trek: Generations nebo v zrcadlovém světě DS9.

Tyto role nakonec připravily pro Tima Russe příležitost, na kterou čekal téměř deset let – šéf bezpečnosti na lodi USS Voyager – v robustním seriálu ze světa Star Treku, celkem 7 řad, celkem 172 dílů. Troufám si tvrdit, že fanoušci ST mají na herce představující ušlechtilou rasu Vulkánců obzvláště tvrdé nároky od dob, kdy Leonard Nimoy ztvárnil Spocka a nasadil tak laťku hodně vysoko. Zároveň si však troufám tvrdit, že Tim Russ se role vulkánského šéfa bezpečnosti zhostil naprosto se ctí a po dvou seriálech, které byly prosty Vulkánců coby hlavních dějových postav, naservíroval Voyager hladovému publiku kvalitní vulkánské sousto.

Voyagerem to nekončí…

Po ukončení seriálu Voyager se Tim Russ věnoval své herecké a pěvecké dráze, ale pokud vás už ST univerzum jednou chňapne, opouští se jen velmi těžce. V roce 2003 režíroval krátkometrážní dokument Roddenberry on Patrol, ve kterém se objevily hvězdy z TOSky a několik jeho kolegů z Voyageru.

V roce 2007 režíroval a hrál v nízkonákladovém projektu Star Trek: Of Gods and Men. Jedná se o příběh zasazený dějově po událostech na Enterprise-B, kde „zahynul“ kapitán Kirk. Ve filmu si zahrály takové legendy jako Walter Koenig a Nichelle Nichols a dále několik bývalých kolegů Tima Russe z Voyageru. Hodnotit tento snímek nemohu, protože jsem jej sám nikdy neviděl. Ti z vás, kteří jste na tom stejně jako já, si můžete (stejně jako já) poznamenat předsevzetí, že si film někde opatříte a doplníte chybějící střípek. :-)

Mezi poslední aktivity Tima Russe lze zařadit především jeho angažmá na projektu Star Trek Renegades. O tomto projektu se není třeba dále rozepisovat, neboť s tímto počinem jste měli možnost seznámit se na serveru Trekkies.cz v již mnoha článcích – např. zde.

O Timu Russovi by se dal napsat jistě lepší, jistě propracovanější a jistě i delší článek. Není to herec jedné role a hlavně, není to „jen“ herec. Pokud by lačnému čtenáři přeci jen výše uvedené informace nestačily, směle se pusťte do prohledávání zdrojů informací, ze kterých jsem čerpal já a třeba najdete něco, co jsem zde neuvedl a vás to zaujme.

Zdroj: memory-alpha.org, kontinuum.cz, trekkies.cz, imdb.com
admirál Fanda
autor: Fanda
vydáno: ne 29. září 2013
přečteno: 5020x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG