Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Vnitřní světlo (The Inner Light)

čt 10. října 2013      autor: Fanda      přečteno: 4268x      délka: 5 min      komentáře: 13

Picard_fletnaAčkoliv výběrem epizody Vnitřní světlo nezapadám zcela jednoznačně do konceptu této rubriky, která má primárně za cíl podělit se s ostatními trekkies o názor na epizodu, která není tak úplně ceněna, nemohl jsem si svůj příspěvek odpustit. Jak jsem zjistil z předchozích anket na trekkies.cz, nejsem jediný, komu se tato nevšední epizoda líbí, tak doufám, že svou „recenzí“ nikoho neurazím a naopak její fanoušky toto Retro potěší.

Ze zákulisí

picard inner light

Epizoda Vnitřní světlo byla poprvé promítána 1. června 1992. Celkově se jedná o 124. epizodu TNG a 232. epizodu ze všech dosud vysílaných epizod Star Treku. Režie se zhostil Peter Lauritson, který se jako režisér nebo producent podepsal na téměř čtyřiceti epizodách a celovečerních filmech (např. Star Trek: Generations, First Contact, Insurrection a Nemesis).

Tato epizoda se navíc zcela obešla bez hereckého přispění Mariny Sirtis a pokud jde o interiéry Enterprise-D, pak je z celého dílu k vidění pouze několik scén z můstku, turbovýtahu a ze soukromé kajuty kapitána Picarda. Velmi mne překvapila informace, že v této epizodě máme možnost poznat skutečného syna Patricka Stewarta – Daniela Stewarta. Ten ztvárnil kapitánova syna Bataie během jeho „života“ na planetě Kataan. Tato epizoda byla navíc značně náročná na filmové masky, neboť bylo nutné zachytit ve tvářích mnoha herců časový odstup několika desítek let.

V tomto díle se kapitán Picard naučí hrát na flétnu a na tuto skutečnost budeme následně vzpomínat i v dalších dílech, proto si o ní můžeme říci něco víc. Jako vhodný hudební nástroj byla vybrána ressikanská flétna (Ressik – geografické místo na planetě Kataan), jež se od klasické flétny liší svým tvarem, aby příliš nezasahovala do obličeje a herec byl při hraní na ni fotogeničtější. Melodie, kterou se kapitán Picard naučil, se stala jednou z nejžádanějších skladeb v knihovně Paramount Pictures a stala se také součástí jubilejního „Best of Star Trek: 30th Anniversary Special" soundtrack CD. Na tomto CD ale naleznete už její orchestrální šestiminutovou verzi, kterou Jay Chattaway rozšířil právě pro tuto příležitost. Tato melodie se inspiruje skotskou Skye Boat Song, známou také jako Speed Boat Bonny.

S flétnou se setkáme dále např. v šesté řadě v epizodě Lekce (Lessons), kde s ní kapitán Picard okouzluje nadporučíka Darenovou v Jefferiesových průlezech, které se osvědčí jako dokonale akustické. Velmi vtipně pak působí zmatený výraz ve tváři Geordiho LaForge, který slyší z průlezu „něco jako hudbu“ :-).

Řekli o epizodě…

  • Patrick Stewart o této epizodě prohlásil, že pro něj byla největší hereckou výzvou, které čelil za sedm let natáčení TNG.
  • Peter Lauritson zmínil tuto epizodu jako jednu z jeho nejoblíbenějších.
  • Michael Westmore řekl, že za herecký výkon v této epizodě měl Patrick Stewart získat cenu Emmy.
  • Entertainment Weekly zařadil tuto epizodu na třetí místo v TOP 10 epizodách k dvacátému výročí TNG.
  • Michael Piller o této epizodě řekl, že je jedna z jeho nejoblíbenějších, protože na něj měla pozoruhodný emocionální dopad.
  • Kniha Star Trek 101 od Jerryho J. Erdmanna a Paula M. Blocka uvedla tuto epizodu jako jednu z deseti základních z TNG.

Epizoda The Inner Light navíc získala v roce 1993 cenu Hugo za nejlepší drama.

Můj oblíbený citát:

V této epizodě také zazněl můj oblíbený citát, který pronesl kapitán Picard ke své „dceři“ Meribor v roli jejího otce Kamina:

Originální znění:

„Seize the time, Meribor - live now! Make now always the most precious time. Now will never come again.“

Volný překlad:

„Využij času, Meribor – žij teď. Přítomnost je tím nejcennějším, co máš. Už se nikdy nevrátí.“

Děj (obsahuje spoilery):

kamin family

Převyprávět děj postačí asi jen ve stručnosti, protože pochybuji, že jej neznáte. A věřím, že ti z vás, kteří epizodu zatím ještě neviděli, nebudou po přečtení předchozího textu nadále váhat.

Enterprise narazí ve vesmíru na neznámou sondu. Při přiblížení dojde k vyslání signálu od sondy směrem ke kapitánovi, který se zhroutí a jeho podvědomí je přeneseno na planetu Kataan, kde se začne celý příběh odehrávat. Kapitán zde v roli Kamina prožije celý život – ožení se, má děti a vnoučata. Zařadí se do místní komunity a svým charakterem přispěje k rozvoji celé osady.

Kapitán samozřejmě neztratí při přenosu na Kataan své vzpomínky a trvá celých pět let, než přijme fakt, že je plnohodnotným členem společenství. Právě myšlenka toho, kdy je ochoten bystrý a zdravý muž, jakým je kapitán Picard, uvěřit, že jeho vzpomínky na předchozí život ve Hvězdné flotile jsou smyšleným snem a skutečnou realitou je jeho život na Kataanu, mě u tohoto dílu velmi fascinovala. Jinými slovy, každý jednou podlehne…

Přestože se kapitán smíří s tím, že zbytek života stráví na planetě Kataan, nikdy nepřipustí, aby ho tato skutečnost zbavila touhy po vědeckém bádání a hledání odpovědí. Kataan sužuje katastrofický nedostatek vody a on se snaží svým výzkumem nepříznivý stav zvrátit. Teprve ke konci svého života dospěje k závěru, že planeta se blíží ke svému nevyhnutelnému zániku. Když se snaží o situaci informovat kompetentní osoby, zjistí, že o této skutečnosti už dávno vědí.

Celý děj končí vysláním sondy do vesmíru, u jejíhož vypuštění se Kamin setká se svými přáteli a rodinou a oni mu vysvětlí, jaký účel jeho život na Kataanu měl. Úkolem vypuštěné sondy bylo najít inteligentní bytost, které by předala poselství ve formě „prožitého života“ na planetě Kataan. A právě předání této zkušenosti dále je podle jejích tvůrců tou nejlepší formou seznámení se se zaniklou kulturou.

Během děje jsme několikrát vráceni na palubu Enterprise, kde se posádka snaží kapitána probrat. Picard nakonec nabude vědomí poté, co se „program“ sondy sám ukončí. Zatímco na planetě Kataan prožil Picard několik desítek let, ve skutečném světě uplynulo sotva 25 minut.

Po důkladném prozkoumání teď již nečinné sondy naleznou v jejím nitru ressikanskou flétnu, na kterou se kapitán naučil před mnoha lety hrát, a která bude kapitánovi navždy připomínat jeho druhý život.


Seriál: Star Trek: Nová Generace

Série: 5

Díl: 25

Datum prvního vysílání: 1. 6. 1992

Zdroj: kontinuum.cz, memory-alpha.org, wikipedia.org
admirál Fanda
autor: Fanda
vydáno: čt 10. října 2013
přečteno: 4268x
komentáře: 13
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG