Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Model klingonského křižníku D-7

út 8. října 2013      autor: William Kirk      přečteno: 3547x      komentáře: 2

D-7D-7 a následný refit K't'inga vždy patřily k mým oblíbeným lodím ve Star Treku, a tak jsem se po letech váhání rozhodl, že si konečně D-7 pořídím. Jde zároveň o vůbec první model, který jsem dával dohromady a dokončil. Balení modelu od firmy Polar Lights / Round2models obsahuje křižník D-7, stojan, návod na sestavení a nabarvení a nakonec ještě sadu potisků a samolepek.

Model klingonského bitevního křižníku D-7 je dlouhý 25 cm. Měřítko je uváděno 1:1000 a ve stejném měřítku Polar Lights vyrábí ještě i klasickou Enterprise, Enterprise-A a Enterprise-B.

D7Ačkoliv je na modelu psáno, že lepidlo není třeba a jednotlivé díly do sebe zapadnou, tak jsem se bez lepidla neobešel. Mezi jednotlivými částmi totiž téměř vždycky vznikla drobná mezera, která nepřilnula a pouze barvou nešla zalepit – bylo třeba ji zatmelit. Jednotlivé části do sebe ale dobře zapadly. I když mi plast přišel velice tenký, ani při vyšším tlaku během vsazování některých částí do jiných nic neprasklo. Každou styčnou plochu jsem potřel vteřinovým lepidlem, což se ukázalo jako dobrý nápad. Nejsložitější bylo přilepit warp motory k sekundárnímu trupu a navíc vychytat správný a hlavně stejný sklon u levé i pravé gondoly. A zde bylo kvůli vzniklým mezerám potřeba i nejvíce tmelu. Klobouková hlava, krk a trup šly slepit i vsadit bez větších obtíží. Některé spoje bylo ale třeba přebrousit.

Pokud jde o barvu, měl jsem za to, že křižník D-7 byl vždycky šedý nebo s odstíny tmavé a světlé šedé. Bylo proto pro mě překvapením, když jsem se dočetl, že původní model měl svrchní část v odstínu fialové a spodní část světle zelenou. Dokonce je tomuto tématu věnována vlastní stránka u výrobce – Polar Lights – zde. Já jsem použil světlou a tmavou šedou od Revellu – č. 74 MATT a 57 MATT.

Výhodou, a to velkou – alespoň z mého pohledu – bylo, že model obsahuje jak klasické potisky, které téměř vždy buď roztrhnu nebo jiným způsobem zničím, tak klasické samolepky. Nakonec jsem u svého modelu použil obojí: kde to šlo, tak potisk, a kde jsem o něj přišel, tak samolepku. Křižník je možné dekorovat buď jako klingonský, nebo romulanský. V návodu jsou tak popsány dvě možnosti nabarvení. Model není uzpůsoben k doplňkovému osvětlení, ale dříve se s touto možností 2x objevil: nejprve v 60. letech a poté v 90. letech jako součást balení „Enteprise Incident“.

Vzhledem k tomu, že model vychází z původního modelu, nikoliv remasterovaného, chybí na zadní části impulsní motory, které jsem tam dodělal, aby loď odpovídala vzhledu v remasterované epizodě „Elaan z Troyiu“.

Model bych nakonec ohodnotil plným počtem bodů, protože je i přes drobné nedostatky věrnou a dobře vyrobenou kopií seriálového křižníku. ***** / *****

komodor William Kirk
autor: William Kirk
vydáno: út 8. října 2013
přečteno: 3547x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Vídeňské sci-fi obchody  -  pá 15. prosince 2017
Star Trek: Attack Wing – veřejné hraní  -  so 13. února 2016
Model Stargate řízený pomocí Arduina  -  st 2. července 2014
Vlastní tvorba: Enterprise  -  ne 4. května 2014
Postavit Excelsior IV  -  po 3. března 2014
Postavit Excelsior III  -  po 10. února 2014
Postavit Excelsior II  -  pá 17. ledna 2014
Postavit Excelsior  -  ne 1. prosince 2013
Což takhle dát si bitevní loď? [UPDATE]  -  po 18. listopadu 2013
Máte přebytečné statisíce? Pořiďte si modely Enterprise!  -  pá 18. října 2013
Modely ve Star Trek: Voyager od Revell  -  so 28. září 2013
Modely od Polar Lights v ČR  -  ne 22. září 2013
Romulanský dravec  -  so 24. srpna 2013
Hot Wheels: klingonský Dravec  -  st 3. července 2013
Hot Wheels: třída Miranda  -  čt 27. června 2013

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG