Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Dvojitá šroubovice (knižní recenze)

st 30. října 2013      autor: omi      přečteno: 3474x      délka: 3 min      komentáře: 4

Knižní mini-sérii Star Trek: Double Helix, která patří do číslované řady Nové generace (č. 51–56), jsem zaregistroval snad již v roce 1999, kdy vycházela. Bude to tím, že mě vždy fascinovaly příběhy na pokračování. Příběhy prolínají celou epochu, ve které se Nová generace odehrává, ale navzájem na sebe přímo nenavazují. Volně je v podstatě propojuje jen přítomnost zákeřného, uměle vytvořeného viru. Celkem se jedná o šest příběhů z pera známých startrekových autorů, které v roce 2002 vyšly i jako omnibus.

Star Trek: Double Helix - InfectionInfekce

​Populaci na planetě Archaria III napadl neznámý virus a nová posádka Enterprise-D se vydává poskytnout pomoc. Virus napadá pouze „míšence“, tedy všechny, kteří mají předky různých druhů. Přestože doktorka Crusherová udržuje pacienty v karanténě, je nakažena i poradkyně Troi. Zatímco uměle stvořený virus odolává všem snahám doktorky Crusherové o léčbu, Dat s Tashou Yarovou pátrají dole na planetě po zdroji nenadálé infekce.

Hvězda plnáHvězda plnáHvězda plnáHvězda prázdnáHvězda prázdná

Star Trek: Double Helix - VectorsProudy

​Terok Nor zachvátil záhadný virus, který napadá jak Bajorany, tak Cardassiany. Bajorský lékař Ton Kellec rozpozná podobnost s virem, který se objevil na Archarii III a požádá svou bývalou ženu Kate Pulaskou, aby pomohla získat údaje o viru. Ta v té chvíli opouští Enterprise, a tak se na Terok Nor vypraví pomoci osobně. Musí bojovat nejen se záhadným virem, ale zároveň i s arogantním gulem Dukatem, který stanici velí.

Hvězda plnáHvězda plnáHvězda plná​​Hvězda prázdnáHvězda prázdná

Star Trek: Double Helix - Red SectorRudý sektor

​Hlavní postavou je bezpečák Eric Stiles, kterého při evakuaci velvyslance Spocka zajmou na planetě Pojjana a několik let ho vězní spolu s členem romulanské císařské rodiny. Z vězení ho díky konexím dostane až po mnoha letech doktor McCoy. Když je o pár let později celá romulanská císařská rodina postižena záhadným smrtelným virem, jediným klíčem k nalezení léku je právě onen romulanský vězeň a Eric Stiles je jediný, který ho může pomoct zachránit.

Hvězda plnáHvězda prázdnáHvězda prázdnáHvězda prázdnáHvězda prázdná

Star Trek: Double Helix - QuarantineKaranténa

​Planeta Helena je domovem uprchlíků různých druhů Federace a její obyvatelé si libují v genetické manipulaci. Díky své poloze se však náhle ocitá izolovaná v nově vzniklé Demilitarizované zóně. Propuká na ní smrtelná nemoc a jediní ochotní jim pomoci jsou Makisté. Ti však nemají požadované lékařské zásoby, a tak se do hry náhodou dostává Tom Riker, přesná kopie komandéra Rikera z Enterprise. Jeho setkání s Makisty mu možná změní celý život.

Hvězda plnáHvězda plnáHvězda plnáHvězda prázdnáHvězda prázdná

Star Trek: Double Helix - Double or NothingDvakrát nebo nic

​Skupina pirátů zaútočí na vědeckou stanici a ukradne Omegu 9 – prototyp zařízení, které díky nanotechnologii umožňuje dokonalé ovládání počítačů. Zatímco se kapitán Chalhoun vydává v utajení pátrat po pirátech do Thallonianského prostoru, na jeho místo kapitána USS Excalibur nastupuje Will Riker. Do celé akce se zapojují Romulané a Federace tak začíná čelit mnohem větším problémům, než zpočátku kdokoliv tuší. Příběh zhoubného viru se blíží ke svému závěru.

Hvězda plnáHvězda plnáHvězda plnáHvězda plnáHvězda plná

Star Trek: Double Helix - The First VirtueNejdůležitější ctnost

​Na palubu Stargazeru přichází praporčík Tuvok, který jako jediný v celé Hvězdné flotile navštívil v minulosti sektor Archaidae. Právě tam má posádka Stargazeru pod velením kapitána Picarda pomoci vyřešit diplomatickou krizi mezi obyvateli planet Melacron V a Cordra III. Zatímco kapitán Picard se účastní zdlouhavých diplomatických rozhovorů, Jack Crusher s Tuvokem se vydávají pátrat po zdroji problémů. Jejich pátrání však může mít závažnější následky, než si dokáže kdokoliv představit.

Hvězda plnáHvězda plnáHvězda plnáHvězda plnáHvězda prázdná

Jak je z mého subjektivního hodnocení vidět, jedná se většinou o průměrné knihy odpovídající svou kvalitou číslované řadě. Třetí díl mě tak nebavil, že jsem přestal na několik měsíců číst a raději se věnoval něčemu jinému. Naštěstí tu jsou i opačné výjimky. Je vidět, že Peter David má svou posádku Excaliburu opravdu v oblibě a je mistrem svého řemesla. Při čtení jeho knihy jsem se královsky bavil, a to nejen dobrodružstvím kapitána Chalhouna, ale i známým profesním jiskřením mezi Rikerem a Shelbyovou. Poslední kniha je vlastně takovým prequelem, který se odehrává v minulosti, kde díky přítomnosti Tuvoka vznikají zábavné konfrontace s impulzivním Jackem Crusherem, a o obou se dozvíme pár zajímavostí.

Pokud byste se chtěli do Dvojité šroubovice někdy pustit, vězte, že vám bude stačit přečíst si poslední dvě knihy a to v jakémkoliv pořadí. Knihy samozřejmě v češtině nevyšly a pochybuji, že by se tak kdy stalo. Knihy se ve fyzické formě shánějí již velmi obtížně, ale můžete si je pořídit v elektronické verzi například na iBook Store.

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: st 30. října 2013
přečteno: 3474x
komentáře: 4
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG