Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Konečná (Dead Stop)

čt 7. listopadu 2013      autor: Fanda      přečteno: 2971x      délka: 3 min      komentáře: 12

Dead Stop2Další z dílů, který mi nahání hrůzu nebo mně při něm alespoň příjemně mrazí v zádech, je příběh vyprávějící o tajemné opravárenské stanici skrývající děsivé tajemství. Pro oživení rubriky Retra jsem zabrousil do seriálu Enterprise, který jsem dlouho přehlížel a podceňoval a nejradši bych si teď za to nafackoval. Ačkoliv se jedná o nejmladšího člena početné startrekové rodiny, rozhodně se nevyplatí seriál ignorovat, protože obsahuje řadu vynikajících epizod, a to nejen pouze ve třetí (a asi nejpopulárnější) řadě.

Děj (obsahuje spoilery)

V předchozí epizodě Enterprise utrpěla velmi silná poškození při průletu minovým polem a její zbědovaný stav nedovoluje žádnou zásadní rychlost. Kapitán Archer se rozhodne vyslat žádost o pomoc a na jeho volání reaguje posádka tellaritské lodi, která jej informuje o možnosti využití nedaleké opravárenské stanice.

Po přiblížení ke stanici posádka Enterprise zjistí, že stanice je plně automatizovaná a disponující velmi vyspělou technologií. Všechna poškození jsou stanicí zanalyzována (včetně fyzického poranění Malcolma Reeda) a stanice sama navrhne formu možné úhrady za naplánované opravy – 200 litrů warp plasmy. Stanovená cena je však podezřele nízká a nutí kapitána Archera k opatrnosti.

Dead Stop1Pro šéfinženýra Tuckera je samozřejmě vyspělá technologie velice lákavá a stejně jako kapitán je zdravě skeptický k sortimentu nabízených služeb za podezřele nízkou cenou. Proto přemluví Malcolma Reeda k menší klukovině – tajně se pokusí navštívit tu část stanice, která má být před zraky zákazníků skryta. Automatický ochranný systém stanice je však zachytí a teleportuje zpět na loď. Mezitím dojde k tragédii na palubě Enterprise. V jedné z opravovaných částí naleznou tělo praporčíka Mayweathera, za jehož úmrtím stojí pravděpodobně opravárenská stanice. Jedno z pravidel, které měla posádka respektovat, bylo, že měla vyklidit všechny části lodi, ve kterých probíhaly opravy.

Doktor Phlox však záhy zjistí, že tělo vykazuje jistou nesrovnalost. Nedávno byla posádka očkována proti rigelské horečce. Po zásahu izolitickou energií, což byl důvod úmrtí praporčíka Mayweathera, by v jeho organismu zůstali živí mikrobi, kteří byli součástí vakcíny. Phlox se oprávněně domnívá, že tělo praporčíka Mayweathera je pouze dokonalou kopií. Kde je ale originál?

Kapitán následně vyrazí se záchranným týmem do nitra stanice, aby zjistil, jaké tajemství ukrývá. Uvnitř nalezne centrální počítač, jehož výpočetní kapacitu zajišťují „živé“ bytosti. Kromě praporčíka Mayweathera jsou však všichni ostatní nenapravitelně poškození. Kapitán spolu s T'Pol Mayweathera odpojí a dostanou zpátky na loď, která čelí destruktivnímu útoku stanice. Ve chvíli nejvyšší nouze vytáhne kapitán eso z rukávu a podaří se mu zachránit Enterprise ze spárů stanice a tu „zničit“. Na posledním záběru epizody vidíme, jak se poničená opravárenská stanice postupně montuje dohromady, aby byla připravena na nové maso…

Vybraný citát (hláška)

„I think it's time we deliver our payment.“ – Archer, ordering Reed to ignite the warp plasma on the station

„Myslím, že je načase dokončit transakci.“ – Archer dává rozkaz Reedovi k odpálení náloží s plasmou na stanici

Zajímavosti

Režie se ujala Roxann Dawson, kterou známe jako představitelku B'Elanny Torresové ze seriálu Voyager. Stala se tak čtvrtým hercem VOY, který si vyzkoušel režisérskou židli (dále Robert Duncan McNeill, Robert Picardo a Tim Russ). Roxann Dawson navíc propůjčila svůj hlas počítači na opravárenské stanici. Epizoda Konečná byla také nominována na cenu Emmy za vynikající speciální vizuální efekty.

Z doprovodného komentáře k této epizodě se dozvíme, že tvůrci touto epizodou chtěli reagovat na ostatní díly Star Treku, kde poměrně často utrpí hvězdná loď zásadní poškození a bez jakéhokoliv odkazu na nutné opravy se objeví v dalším díle naprosto v pořádku. V epizodě také poprvé zazní zmínka o rase zvané Tellarité, kteří Enterprise odkážou na opravárenskou stanici. Stejně jako v případě Romulanů však nedojde k vizuálnímu spojení a posádka tak Tellarity pouze slyší.


Seriál: Enterprise

Série: 2

Díl: 4

Datum prvního vysílání: 9. 10. 2002

Zdroj: kontinuum.cz, memory-alpha.org
admirál Fanda
autor: Fanda
vydáno: čt 7. listopadu 2013
přečteno: 2971x
komentáře: 12
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG