Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Věděli jste, že… David Livingston

so 2. listopadu 2013      autor: Fanda      přečteno: 4264x      délka: 3 min      komentáře: 2

Livingston1Při nedávném psaní jiného článku jsem narazil na jednoho z klíčových tvůrců Star Treku a rozhodl jsem se s vámi podělit o informace, které jsem se o něm dozvěděl. Rád bych vám přiblížil jeho úlohu, kterou sehrál v několikaleté historii Star Treku, protože je nezanedbatelná a mnoho myšlenek, pro které máme Star Trek rádi, se v seriálu promítlo i díky jemu.

Z názvu článku jste se už dovtípili, že slovo bude o (nejen) režisérovi Davidu Livingstonovi. Jeho jméno ve spojení s „Directed by“ nalezneme v titulcích u celkem 62 epizod napříč všemi seriály, s výjimkou TOSky a TAS. Vypisovat všechny epizody by bylo zbytečné, a pokud máte zájem, můžete následovat níže uvedené odkazy, které jsem uvedl jako zdroj informací pro tento článek, kde se dozvíte jmenný seznam dílů, jež režíroval. V tomto článku postačí, když napíši, že režíroval 2 epizody TNG, 17 epizod v DS9, 28 epizod ve VOY a 15 epizod ENT. Řada z nich patří mezi mé oblíbené a věřím, že i vy byste si vybrali.

Livingston2Už v roce 1987 se stal řadovým členem produkce u pilotního dílu seriálu TNG a po pěti letech se vypracoval až na pozici hlavního produkčního. Díky své preciznosti a kvalitně odvedené práci si spolu se svým týmem vysloužil nejen úctu fanoušků Star Treku, ale také nominaci na cenu Emmy. Jako režisér nebo producent je pak podepsán pod těžko uvěřitelnými 314 epizodami. To je úctyhodných 43 % z celkových 728 dílů, které jsme měli možnost vidět.

Bystrému divákovi při sledování startrekových seriálů neuniknou jen máloLivingston4 postřehnutelné narážky tvůrců na fenomenálního Livingstona. A tak se dozvíme, že Picardova milovaná rybička, která prožívá všechny strasti USS Enterprise-D, se jmenuje Livingston. Dále máme možnost setkat se s viceadmirálem Davidem Livingstonem, jehož jméno je uvedeno na pamětních deskách vyvěšených na můstcích USS Enterprise-D, USS Defiant, USS Pasteur, USS Sao Paulo a USS Voyager. Samozřejmostí je také hvězdná loď USS Livingston – na této lodi byli Benjamin Sisko a Curzon Dax někdy kolem roku 2350 svědky neuvěřitelného výkonu důstojníka Kustanoviche v pojídání jedné andorijské „pochoutky“.

Livingston3David Livingston samozřejmě nepracoval pouze na fenoménu Star Trek, ale z jeho filmografie jasně vyplývá, že Star Trek sehrál v jeho životě významnou roli. Ačkoliv je to „jen“ člověk stojící na druhé straně kamery, nelze určitě opomenout jeho přínos našemu oblíbenému seriálu, protože ten nestojí jen na vynikajících hereckých výkonech, ale především na práci stovek lidí, kteří se podílejí i na těch méně populárních pozicích, bez kterých by Star Trek nebyl tam, kde je.


Poznámka pod čarou

Jen pro zajímavost jsem mrknul na další ostřílené startrekové tvůrce a našel jsem ještě několik málo uvěřitelných čísel. Michael Piller se nějakým způsobem podílel na 469 epizodách, Brannon Braga je podepsaný u 364 epizod, Peter Lauritson se spolupodílel dokonce na 617 epizodách, Jeri Taylor najdeme v titulcích u 275 dílů. Pokud jsem na někoho z těch hlavních zapomněl, pak se omlouvám, ale tato jména vídám v titulcích velmi často, tak mi to nedalo, abych je nezmínil. Pravdou ale je, že nikdo z těchto jmenovaných neusedl do režisérského křesla tolikrát jako David Livingston. Samozřejmě musím vzpomenout i Genea Roddenberryho, který je v titulcích napsaný snad úplně u každého dílu, přeci jen – je to jeho svět. :-)

Zdroj: memory-alpha.org, imdb.com
admirál Fanda
autor: Fanda
vydáno: so 2. listopadu 2013
přečteno: 4264x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Jeffrey Combs  -  čt 10. září 2015
Kolik má kapitán Picard křestních jmen?  -  st 24. června 2015
David Mack: Proč musíme bojovat za rozmanitost v SF & F  -  čt 14. srpna 2014
Sci-fi párty s Pohlreichem  -  so 30. listopadu 2013
Zoe Saldana získala cenu za film Colombiana  -  čt 1. listopadu 2012
Petice za vydání Angels in America se Zachary Quintem na DVD  -  út 11. září 2012
Kirstie 'Saavik' Alley bude hubnout veřejně  -  pá 19. března 2010
Zach Quinto není Spock [VIDEO]  -  so 6. února 2010
Anton "Čechov" Yelchin má další roli, tentokrát v komedii  -  pá 11. září 2009
Celebrity ve Star Treku: Persis Khambatta  -  ne 13. srpna 2006
Celebrity ve Star Treku: Bryan Singer  -  ne 6. srpna 2006
Celebrity ve Star Treku: Iman Abdulmajid  -  út 1. srpna 2006
Majel Barrett Roddenberry: První dáma Star Treku  -  pá 28. července 2006
Celebrity ve Star Treku: Kirsten Dunst  -  pá 21. července 2006
Celebrity ve Star Treku: The Rock  -  pá 14. července 2006

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG