Vesmírný pohřeb – sen každého scifisty
Omlouvám se za poněkud morbidní téma, ale nedávné dušičky mě přiměly k pátrání po informaci, zda je možné, a případně za kolik, zajistit si po smrti „vesmírný pohřeb“ (space burial). Pro fanouška Star Treku není vesmírný pohřeb nic nevídaného, protože o historicky první takový pohřeb se jednalo v případě Genea Roddenberryho, jehož zpopelněné ostatky byly ve speciální kapsli vystřeleny do vesmíru, kde obíhaly šest let Zemi a následně shořely v atmosféře. Gene nebyl jediným členem startrekové rodiny, který se dočkal vesmírného pohřbu. Před pár lety byly dopraveny do vesmíru i ostatky Jamese „Scottyho“ Doohana.
Osobně se považuji spíše za ateistu s mírnými sklony k víře, že možná existuje něco „víc“ nebo něco „potom“… nikoliv však nezbytně. Nemám tedy problém s tím, jak bude naloženo s mými ostatky, a protože nepředpokládám, že by se mi podařilo někdy podívat se do vesmíru, docela si užívám představu, jak ve zpopelněném stavu, ukryt v malé elegantní kapsličce, opouštím sluneční soustavu a mířím tam, kam se dosud nikdo nevydal. Pro mě je to dokonce mnohem příjemnější představa než nucení pozůstalých k pláči na hromadné tryzně na nějakém zapadlém hřbitově a jejich doživotnímu docházení k mému hrobu. Naopak je mi sympatická představa toho, že pokaždé, když se dcera podívá v noci na nebe osvícené miliardami vzdálených hvězd a galaxií, vzpomene si na svého tátu, kterému se splnil jeho životní sen. :-)
Při svém pátrání po dostupnosti vesmírných pohřbů jsem narazil hned na několik zahraničních společností, které mají ve svém sortimentu tuto neobvyklou službu. Nutno dodat, že jsem našel jen jednu českou firmu, která se zabývá zprostředkováním vesmírného pohřbu, ovšem dle vyjádření jejího zástupce, prozatím žádnou takovou službu nezajišťovali. V nabídce nicméně mají i jiné možnosti, jako je rozprášení ostatků v moři nebo v oceánu, o které je i mezi českými klienty slušný zájem.
Podle článků a stránek různých společností, které jsem navštívil, si troufám tvrdit, že jednou z největších, ne-li největší, společností, která se na profesionální úrovni zabývá vesmírným pohřbem, je firma Celestis Inc. Prezentaci jejích služeb naleznete na stránkách společnosti.
V nabídce společnosti Celestis je hned několik různých variant. Nejlevnější verze vyjde na pouhých 995 USD, nejdražší pak pořídíte od 12 500 USD. Pojďme si jednotlivé varianty představit…
Earth Rise Services
Tento balíček zahrnuje vyslání kapsle s ostatky do vesmíru a její návrat zpět na Zemi. Kapsle je následně opatřena certifikátem, že dosáhla vesmíru a je vrácena zpět pozůstalým na památku. Celý proces je samozřejmě proveden s maximální profesionalitou a úctou k zemřelému i pozůstalým. Službu pořídíte za 995 USD, a to ve verzi, která zahrnuje kapsli pro 1 gram zpopelněných ostatků jednoho člověka. Za další příplatky můžete vyslat až 14 gramů dvou různých osob (+ 200 %).
Earth Orbit Service
Tento balíček je už o něco zajímavější. Kapsle s ostatky je vynesena do vesmíru a ve speciální družici pak zůstane na orbitě Země několik let. Přesná doba letu se nedá předem určit, nicméně společnost uvádí, že by to mělo být někde mezi 10 až 240 lety. Na konci této vesmírné mise zachytí gravitace Země družici a při průletu atmosférou shoří jako „padající hvězda“. U jiné společnosti jsem dokonce našel informaci, že pozůstalí mohou sledovat dráhu letu pomocí GPS a tak nejen že vědí, kdy přibližně dojde k průletu nad jejich hlavami, ale mohou v případě vhodných podmínek sledovat i průlet atmosférou a vidět efekt padající hvězdy. Cena tohoto balíčku začíná na ceně 4 995 USD a s různými příplatky můžete kombinovat počet pozůstalých i gramáž. Základní cena je za 1 gram zpopelněných pozůstatků jednoho zemřelého.
Luna Service
Balíček Luna je jedním ze dvou nejdražších a obsahuje vyslání kapsle s ostatky na Měsíc. První let uspořádala společnost Celestis ve spolupráci s NASA 6. ledna 1998, další je plánován na přelom 2013/2014 (ten už má ale plno) a další, na kterém si můžete rezervovat místo, je plánován na přelom 2014/2015. Cena balíčku vyjde na 12 500 USD v základní verzi, která obsahuje, stejně jako ty předchozí, kapsli s jedním gramem zpopelněných pozůstatků jednoho zemřelého.
Voyager Service
Králem mezi nabízenými službami je balíček Voyager. Ten zahrnuje vyslání kapsle s ostatky do hlubokého vesmíru. První takový projekt je plánován na 4. čtvrtletí 2014 a už nyní je možné rezervovat si v něm místo. Kapsle s ostatky bude vyslána na palubě Sunjammer Solar Sail spacecraft, které je vyvíjeno ve spolupráci se společností Space Services, Inc. Plavidlo by mělo být vypuštěno v listopadu 2014 z Kennedyho vesmírného centra z mysu Canaveral. Jako správný trekkie nemohu nezmínit, že jedno z míst právě na tomto plavidle je vyhrazeno i části ostatků Majel Barrett a jejímu manželovi Geneovi Roddenberrymu. Jak jsem uvedl výše, část ostatků Genea byla vypuštěna do vesmíru už dříve. V porovnání s tímto projektem je to ale naprosto zanedbatelné, protože Sunjammer má v plánu opustit nejen orbitu Země, ale proletět kolem Měsíce a pokračovat dál do hlubokého vesmíru. Kdo ví, třeba za nějakých 50 let opustí i naši hvězdnou soustavu. Se společností Celestis navíc Majel několik let spolupracovala a propagovala jejich služby. Zde je odkaz na seznam lidí, jejichž ostatky mají své místo na palubě Sunjammeru.
Kapsle na ostatky
Společnost Celestis rozeznává dva typy přepravních kontejnerů. Jedním z nich je kapsle, která je konstruována pro 1 gram zpopelněných ostatků. Druhá a větší verze, nazývaná modul, je připravena pojmout 7 gramů. Nutno podotknout, že zpopelněných ostatků z 80 kilového člověka je cca tři a půl kila, takže do vesmíru se vypraví skutečně jen symbolická část. Ze zbytku můžete nechat svým pozůstalým vyrobit třeba diamant… to se ale tematicky na tento web nehodí. Zde ještě přikládám odkaz s uskutečněnými lety, které realizovala společnost Celestis Inc.
Nevím jak vás ostatní, mě ale představa takového pohřbu neuvěřitelně nadchla, a pokud to jen trochu finanční podmínky dovolí, nebudu váhat a nějakou podobnou službu si předplatím. :-) Ačkoliv je už i na dnešní poměry 250 000,- CZK za cestu do hlubokého vesmíru víceméně únosných, většinu z nás čeká (doufejme) ještě několik desítek let života a jsem si jistý, že za tu dobu dojde jak ke zlevnění, tak i k popularizaci vesmírných pohřbů. Rozhodně se máme na co těšit…
Další články z této rubriky:
Startrekové překvapení na Marsu - pá 14. června 2019Vědci stvořili obrovskou simulaci vzniku vesmíru - pá 9. února 2018
Pošlete do vesmíru svou DNA - ne 23. dubna 2017
Vesmír: Vědecká fikce a skutečnost - čt 12. listopadu 2015
Plutův měsíc Charon patří fanouškům sci-fi - po 3. srpna 2015
Startrekové selfie z vesmíru - st 22. dubna 2015
Kdyby byl Měsíc veliký jen 1 pixel - st 12. března 2014
Plutův měsíc se nejmenuje Vulcan - čt 4. července 2013
Znáte astronauta Chrise Hadfielda? - st 10. dubna 2013
Zvolte jméno pro měsíc Pluta. Může to být i Vulkán! - čt 21. února 2013
Armstrong: Měli jsme šanci půl na půl, že úspěšně přistaneme na Měsíci - po 27. srpna 2012
Curiosity Rover - přistání LIVE - po 6. srpna 2012
Shatner a Wheaton o sondě Curiosity - so 4. srpna 2012
Sonda Voyager 1 opustila sluneční soustavu - po 18. června 2012
Raketoplán Enterprise se vydal na poslední část cesty [UPDATE] - čt 7. června 2012