Retro: Návnada (Catspaw)
V dnešním Retru zamíříme až téměř k samému začátku Star Treku a podíváme se zblízka na epizodu, která vyšla v pořadí jako 31. z celkového počtu 728 dílů. Odstartovala druhou sezónu TOSky a nevedla si vůbec špatně. Své fanoušky navíc seznámila s další legendární postavou, která se do té doby v seriálu neobjevila – geniální, leč horkokrevný mladíček s ruskými kořeny (na které je samozřejmě náležitě hrdý) Pavel Andreievich Chekov (Павел Андреевич Чехов). Při volbě epizody jsem přemýšlel ještě nad jiným dílem, ale když jsem viděl nový kalendář na listopad 2013, který pro nás připravují členové CZ Kontinua, bylo rozhodnuto. :-)
Děj (obsahuje spoilery)
Děj nás zavede na planetu Pyris VII, na které je tým ve složení Scotty, Sulu a Jackson (čti červený praporčík). S týmem není možné navázat spojení. Po nějaké době se ozve Jackson a žádá o transport jen jednoho člena. Po návratu na loď padá bezvládné tělo Jacksona k zemi. Kirk neváhá a se Spockem a McCoyem se vydává zjistit příčinu smrti Jacksona a najít Scottyho a Sulu.
Na planetě je výsadek konfrontován děsivými hororovými výjevy. Následně narazí na „strašidelný zámek“, kde jsou Kirk a spol. chyceni a spoutáni. K jejich úžasu pro ně do vězení přijdou Scotty a Sulu. Nejednají však z vlastní vůle, ale jsou pod vlivem nějakého kouzla. Výsadek se setkává s Korobem – čarodějem vymóděným do posledního detailu: kouzelná hůlka, dlouhý plášť, černá kočka. Korob předvádí několik kouzelnických kousků, ale Kirk zůstává v klidu. V tom přichází na scénu černovlasá, černě oděná Sylvia. Nikdo nezůstává na pochybách, že je to ta černá kočka, která ještě před chvílí dělala společnost Korobovi. Sylvia demonstruje svou moc a podaří se jí na dálku ohrozit samotnou Enterprise. Kirkovi prozatím nezbývá nic jiného, než ustoupit.
Kirk se Spockem se vracejí do hladomorny a McCoy zůstává se Sylvií. Ve vězení se Kirk se Spockem shodnou na tom, že je potřeba Koroba a Sylvii zastavit, s připoutanýma rukama to ale půjde špatně. Mezitím se Korob se Sylvií pohádají a zmiňuji jakési „Staré“ (Old Ones). O těch už byla zmínka v díle Z čehopak se vyrábějí děvčátka – tam měli sestrojit androida Ruka. Jestli jsou to ti samí ale nezjistíme. Z hádky vyplyne, že Korob a Sylvia byli vysláni do naší galaxie, aby zde připravili půdu pro jejich příchod. Sylvia ale začíná podléhat lidským emocím a nemá nadále zájem plnit vůli Starých.
Další, kdo je na řadě, je Kirk. Teď už si pro něj přichází nejen Scotty a Sulu, ale také „zpracovaný“ McCoy. Kirk po předvedení před Sylvii zaujme jedinou možnou strategii – pokusí se Sylvii svést. A skoro by se mu to povedlo, kdyby ta potvora neuměla číst myšlenky a nedošlo jí, že to jen hraje. Sylvia se neskutečně dopálí (neznám horšího nepřítele než zhrzenou ženu – pozn. autora) a vyhrožuje zničením nejen Kirkovi a Enterprise, ale celému lidstvu.
Na scénu vstupuje Korob, který je chováním Sylvie šokovaný a pomáhá Kirkovi se Spockem uniknout. Během jeho zrady se ale Sylvia přemění zpátky na černou kočku, tentokrát však do nadživotní velikosti, a pustí se do jejich pronásledování katakombami strašidelného zámku. Když Koroba zavalí vyvrácené dveře, Kirk se zmocní „kouzelné hůlky“ – dle Koroba transmitéru, který jim dodává moc a energii. Po nezbytném souboji se zbývajícími členy posádky Kirk stane tváří v tvář Sylvii. Neváhá a použije transmitér jediným možným způsobem – švihne s ním o stůl, až se celý rozbije. V tu chvíli vše zmizí a posádka se schází na jedno místo. Scotty, Sulu a McCoy už jsou v pořádku a před nimi se krčí dvě nehezká malá stvoření – Korob a Sylvia ve své přirozené formě. Oba následně umírají, protože bez transmitéru nejsou schopni na planetě v této formě přežít. Nebýt smrti člena posádky Jacksona, byl by to všechno jen sen…
Vybrané citáty
„Bones? Doc?“
- Kirk, after seeing a skeleton in chains next to McCoy
„Kostro? Doktore?“
– Kirk poté, co viděl kostru vedle McCoye
„Captain, a little more alacrity, if you please.“
- Spock, as he and Kirk escape the dungeon
"Kapitáne, trochu rychleji, jestli vás mohu poprosit."
– Spock a Kirk při útěku z vězení. Na to, jak je situace vypjatá, tak to Spock říká s tak klidnou elegancí, že jsem se skutečně nasmál. :-)
Zajímavosti
První zajímavostí je právě postava Pavla Chekova. Ten se objevil v této epizodě poprvé. Přesto si ve filmu Star Trek II: Khanův hněv vzpomíná na setkání s Khanem v epizodě Vesmírné sémě, která předcházela tomuto dílu. Chekova také vidíme v přímo obludné paruce, od které naštěstí produkce v budoucnu upustila – čekalo se, až Walter Koenig bude mít dostatečně dlouhé vlastní vlasy. Toto je také první díl, kde se objevili všichni kmenoví hrdinové TOSky – Kirk, Spock, McCoy, Scotty, Uhura, Sulu a právě Chekov – nikoliv však na jednom stejném záběru.
Pro některé herce nebyl tento díl nijak náročný na texty. Scotty pronesl jen „Všechno zmizelo“ a Sulu omezil svůj verbální projev pouze na kývání hlavou (ano – ne) a na bojový pokřik „Aha!“, když se připravil do bojového postavení proti kapitánu Kirkovi.
Smutná zajímavost se váže také k herci Theo Marcusovi, který ztvárnil Koroba. Ten zemřel při autonehodě pouhý měsíc po odvysílání epizody.
Technické zpracování efektů bylo v tomto díle trochu podceněno. Na začátku se setká výsadek vedený Kirkem s hlavami čarodějnic, které mají jakoby plout vzduchem. Nicméně je až komicky viditelné, že pod hlavami je normální tělo herce v černém roláku. Tuto chybu se nakonec nepodařilo odstranit ani v remasterované verzi. Musím ale přiznat, že při pohledu na ty masky mě vždycky zprvu příjemně zamrazí v zádech. Také loutky Koroba a Sylvie v jejich původní formě vypadají dost komicky. Na jejich výrobu byla použita krabí klepeta, čističe dýmek, modré chmýří a další materiál. Produkce také neváhala použít modře vypadající planetu, která znázorňovala v tomto díle Pyris VII i v dalších dílech (Vlk v ovčíně, Podíl z akce, Elaan z Troyiu, V mžiku oka).
Další zajímavostí je záměr tvůrců vytvořit z epizody speciální díl, který se váže k nějaké události. V tomto případě byl díl vysílán před Halloweenem, ačkoliv byl natáčen o zhruba půl roku dříve. Je to také jediný speciální díl Star Treku (holiday special), který byl natočen. Tímto dílem také došlo ke změně v úvodních a koncových titulcích. Na začátku přibyl DeForest Kelley a Gene Roddenberry je označen jako tvůrce série.
Všímavý divák si také může všimnout, že Scottymu chybí jeden prst na pravé ruce, když míří phaserem na Kirka a Spocka. James Doohan o prst přišel ve 2. světové válce, když se účastnil vylodění v Normandii jako důstojník Royal Canadian Air Force.
Zajímavostí se váže k této epizodě opravdu hodně a přiznám se, že o většině jsem se dozvěděl teprve až při psaní dnešního retra, což je mimochodem jeden z důvodů, proč píši retro rád – pokaždé se dozvím něco nového. Osobně považuji díl spíš za průměrný, ale mezi českými (a slovenskými) fandy se těší Návnada velkému zájmu, o čemž svědčí i hodnocení na CZ Kontinuum, kde hlasovalo celkem 101 fanoušků a díl má parádních 9/10.
Joseph Pevney (15. 9. 1911 – 18. 5. 2008)
Režie epizody Návnada se ujal Joseph Pevney, který patří mezi nejčastější režiséry TOS. Dohromady jich má na kontě 14, včetně takových trháků jako Město na pokraji věčnosti, Čas amoku, Trable s tribbly. Jedná se o rodáka z New Yorku, který se proslavil tím, že zvládl režírovat velmi rychle. Jeho první epizoda Aréna měla vyčleněno na režii 7 dní a jeden do rezervy, Joseph Pevney to zvládl za 6 dnů. To se samozřejmě líbilo jak produkčnímu, tak hercům.
Joseph Pevney má navíc na svědomí to, že roli A. P. Chekova ztvárnil Walter Koenig. Pevney představil a doporučil Geneovi Roddenberrymu právě Koeniga, ačkoliv poznamenal, že Walter Koenig má ten nejhorší ruský přízvuk, jaký kdy v životě slyšel (viz Inside Star Trek: The Real Story).
Joseph Pevney má za sebou úctyhodnou filmařskou historii, pro kterou jsem si dovolil věnovat mu samostatnou kapitolu v tomto retru. Ve 30.–40. letech začínal jako divadelní herec. Následně se dostal i k filmu. V padesátých letech usedl na režisérské křeslo a během deseti let natočil minimálně 26 filmů. Pak přesedlal na televizní tvorbu, která ho přivedla až ke Star Treku. Tím samozřejmě jeho televizní působení nekončí, najdeme jej podepsaného pod dalšími seriály jako Bonanza, Pohotovost nebo Mission: Impossible.
Získal celkem tři nominace na cenu Hugo a jednou ji dokonce získal – v roce 1968 za Město na pokraji věčnosti. I zbylé dvě nominace byly za Star Trek – Trable s tribbly a Čas amoku – všechny ve stejném roce.
Seriál: Star Trek (The Original Series)
Série: 2
Díl: 1
Datum prvního vysílání: 27. 10. 1967
Související články:
Retro: Závod (The Chase) - čt 2. dubna 2020Retro: Konec budoucnosti (Future's End) - čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow) - čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker) - čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg) - čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary) - čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů - čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání - čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front) - čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth) - čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis) - čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self) - čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring) - čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe - čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal - čt 14. května 2015