Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Všechno nejlepší, Whoopi!

st 13. listopadu 2013      autor: Rin      přečteno: 2844x      délka: 2 min      komentáře: 0

Whoopi GoldbergSvětoznámá herečka, komička, scénáristka a v neposlední řadě také zpěvačka Whoopi Goldberg, představitelka nezapomenutelné a tajemné Guinan, slaví dnes své 58. narozeniny! Barmanka se zálibou ve velkých kloboucích proslula zejména svými moudrými radami, které rozdávala na palubě Enterprise-D v Přední desítce. Představitelka rasy El-Aurianů, jejíž domovskou planetu zničili Borgové, je samozřejmě pouze fiktivní postavou. Pojďme si však něco málo říct o osobě, která jí propůjčila svou tvář.

Whoopi Goldberg, vlastním jménem Caryn Elaine Johnsonová, se narodila 13. listopadu 1955 v New Yorku jako dcera ošetřovatelky a kněze. Své umělecké jméno Whoopi si herečka zvolila podle prdícího polštářku (anglicky „whoopee cushion“). Jako příjmení svého akronymu převzala na přání své matky typicky židovské příjmení. Vyléčila se z drogové závislosti, která jí rozbila manželství, a stala se hvězdou. Whoopi byla vdaná celkem třikrát a z prvního manželství má jednu dceru. Nyní je šťastně rozvedená a znovu se prý už vdávat nehodlá.

Její herecká kariéra začala již v osmi letech. Na obrazovkách televize se Guinanobjevila poprvé v roce 1982 ve filmu Občan. Proslavila se však až filmem Purpurová barva, za který získala Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herečka v dramatu. Velký úspěch a také Oscara za nejlepší herečku ve vedlejší roli jí přinesl film Duch s Patrickem Swayzem a Demi Mooreovou. Naprosto nezapomenutelná je její role sestry Marie Clarence ve filmech Sestra v akci a Sestra v akci 2. Popis její plné filmografie by vystačil na samostatný článek, proto zde jen odkážu na externí zdroj. Filmy a seriály nejsou jedinou silnou stránkou herečky. V různých podobách si vyzkoušela také divadelní scénu, včetně zpěvu v muzikálech jako např. Jesus Christ Superstar nebo Vlasy. Stala se také moderátorkou, dabérkou (např. Lví Král či Příběh hraček) a dokonce fušuje i do politiky.

Fanouškům Star Treku však jistě nejvíce přilnula k srdcím svou rolí Guinan, která se poprvé objevila ve druhé sezóně seriálu Star Trek: Nová Generace. Guinan jsme dále mohli spatřit ve filmech Star Trek: GenerationsStar Trek: Nemesis.

Ráda bych tedy dnes popřála této mnohostranně nadané osobnosti vše nejlepší k narozeninám a mnoho hereckých i životních úspěchů do budoucna!

Zdroj: http://www.wikipedia.org/
admirál Rin
autor: Rin
vydáno: st 13. listopadu 2013
přečteno: 2844x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Odkud se ve Star Treku vzal JarJar… totiž Wesley  -  út 16. června 2015
Tasha Yarová versus Vetřelci  -  st 22. října 2014
Muzeum voskových figurín v Londýně  -  so 21. června 2014
LeVar Burton o Roddenberryho vizi budoucnosti [VIDEO]  -  st 5. března 2014
Patrick Stewart a Ian McKellen se baví v New Yorku  -  ne 3. listopadu 2013
Patrick Stewart se o víkendu oženil  -  út 10. září 2013
Sir Ian McKellen oddá Patricka Stewarta a jeho snoubenku  -  st 20. března 2013
Stephen Hawking sedmdesátiletý  -  čt 10. ledna 2013
Michael "Worf" Dorn: Potřebujeme nový Star Trek seriál  -  út 2. října 2012
Kapitán Picard a Kryton na výletě [VIDEO]  -  po 1. října 2012
Gates McFadden: V postavě Beverly mohlo být mnohem víc  -  ne 16. září 2012
Patrick Stewart nesl olympijskou pochodeň [VIDEO]  -  po 23. července 2012
Gates McFadden hostem XXVI. STICCONU  -  út 10. dubna 2012
Whoopi Goldberg se objeví v seriálu Glee  -  čt 29. března 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG