Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Trekken s číslem deset

so 14. prosince 2013      autor: axiom      přečteno: 2607x      délka: 5 min      komentáře: 4

KoprconovéLoni oslavil své desáté výročí kopřivnický Koprcon, letos dosáhl tohoto kulatého pořadového čísla také startrekový Trekken, který je již drahně let jeho nedílnou součástí a druhou hlavní linií. Není to však od jeho druhého ročníku, jak by se mohlo zdát, protože několik ročníku Trekkenu bylo součástí Pragoconu. V současné době už bývá jen v Kopřivnici. V tomto roce se Koprcon i Trekken odehrály ve dnech 29. 11. – 1. 12. 2013.

Letošní Trekken byl tematicky zaměřen na seriál Star Trek: Stanice Deep Space Nine (nebo DS9, chcete-li), který v letošním roce oslavil 20. výročí od zahájení vysílání. Program Trekkenu byl dle osvědčeného schématu rozvržen hlavně do pátečního odpoledne a celé soboty, v neděli již probíhala jen projekce na rozloučenou.

Dort DS9Návštěvníky Trekkenu uvítala v pátek v podvečer projekce epizody Emissary. Po ní následovalo zahájení conu a Koraxova přednáška o animované sérii. Nedílnou součástí zahájení byla i konzumace dortu, který všem zúčastněným k výročí DS9 upekla Blanka. Napřed jsme jej jen obdivovali, ale pak jsme se do něho pustili a osladili si večer. Dalším bodem programu byla vzpomínka na Pavla Pabjana, který nás v letošním roce opustil. Jeho loňskou přednášku „Proč nesnáším Star Trek“ se podařiloWesley natočit a při letošním sledování její remasterované a doplněné podoby jsme si ji i Pavla mohli opět připomenout. Další body programu byly také vzpomínkové, po Koraxově přednášce „47 let Star Treku“ jsme si ve svých myslích oživili historii Trekkenů. Na závěr dne nám Wesley na oživení po vší té historii pustil několik jím vybraných startrekových music videí z prostředí DS9. Myslím, že nás po tom vzpomínání rozebraly a že to byla taková pěkná tečka za prvním dnem Trekkenu.

KoraxSobota byla jako obvykle hlavním dnem conu a měla být téměř plně věnována Stanici Deep Space Nine. Již ranní program od deváté hodiny začal Koraxovou přednáškou nazvanou „Úvod do Deep Space 9“. Ta posluchače nenásilně uvedla do toho, čemu je celý con věnován a co je vlastně čeká. Po tomto úvodu do seriálu nás Thestral seznámila s hlavními, nebo chceme-li důležitými, rasami tohoto vesmíru. Rasy známé z jiných ST seriálů zde příliš prezentovány nebyly, důraz byl kladen hlavně na ty, se kterými se setkáváme na stanici a v jejím okolí nebo které k nám přicházejí přes červí díru (nebo v ní žijí). Udělala nám prostě v těch rasách trochu pořádek. Další přednášku měla Oriana a seznámila nás v ní podrobně a chronologicky s hlavním tématem, který se táhne seriálem hlavně v jeho druhé polovině – s válkou s Dominionem. Po přednášce byla přestávka na oběd, kdo dal přednost stravě duševní, mohl sledovat projekci epizody The Wire.

PublikumOdpolední program zahájila Tar-ara přednáškou věnující se podrobně jedné z hlavních ras seriálu, kterou jsou Cardassiané. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého o jejich životě a filosofii a přednáška byla určitě přínosná. Další přednášku s názvem „Bajorský odboj“ jsem měl já, byla vlastně zaměřena také na jednu z hlavních ras seriálu, ale pouze v jednom specifickém období její historie, době okupace Bajoru Cardassií a období po jejím ukončení. Dalším bodem programu byla soutěž. Ano, Thestral a Lana nám vrátily po několikaleté pauze „Hry bez nejzažší hranice“, tentokrát zaměřené na DS9. Soutěžilo se ve družstvech a v principu trochu podobném Kufru – vždy jeden soutěžící nakreslil, pantomimicky předvedl nebo popsal (ale s významnými omezeními) něco ze seriálu. Ostatní pak hádali. Bylo to dost zábavné, jen Thestarl a Lanaby to asi chtělo více času. A také masky obou moderátorek stály za to. Ale konec zábavy, další témata byla vážnější. „Gender a sexualita ve Star Treku“, to byla přednáška Myriády a hned po ní měla Lana Estari druhou část přednášky „Právo a spravednosti ve ST“ (loni byla prezentována část první). Obě přednášky byly na závažné téma a byly zajímavé a přínosné. Problémy zde řešené nejsou jen doménou Star Treku a určitě se s nimi potkáváme v určité podobě i v běžném životě. No a po těchto teoretických úvahách nám dopřál Margh trochu praxe a seznámil nás v přednášce „Vyrobeno na Titanu“ s tvorbou masek. V současné době má na svém pracovním stole masky pro startrekové divadlo, které je naplánováno na prosinec.

Trekkies a SWPo maskách na Titanu nás čekala přestávka na večeři vyplněná projekcí epizody In The Pale Moonlight. K této epizodě vedl po jejím skončení Nečlen besedu, která byla velmi živá a dovedla nás k zajímavým závěrům. Obecně je nutno říct, že se letos na conu dost diskutovalo – hlavně u teoretických přednášek – a bylo to dobré. Sobotní závěr pak byl ve znamení mužů, napřed nám Čokoládová zopakovala svoji přednášku o herci Zachary Quintovi a posledním bodem programu byla Iconerova přednáška o postavě DS9, doktoru Julianu Bashirovi. Obě byly zajímavé a přinesly nám nové informace.

Po celou dobu od pátku do neděle běžel samozřejmě také program jiných linií, především hlavníSólo pro Hana Solo linie Koprconu, kterou je Star Wars. Zajímavý byl i výtvarný happening zaměřený na Hvězdu smrti. Con tradičně navštívili spisovatelé Jaroslav Mostecký a Arnošt Vašíček, byl zde i prodej různých drobností a dobře zásobený bufet i kavárna. Tečkou za všemi těmito aktivitami se stal sobotní Galavečer KOPRCON 2013, doplněný průběžnou tombolou a zlatým hřebem večera – dortem ve tvaru Hana Sola uvězněného v karbonitu. A ten byl opravdu dobrý. Během pátku a soboty bylo možno získat také odznáček do hry portálu Trekkies – stačilo se nechat zvěčnit s plakátkem věnovaným Trekkenu 10.

Následující neděle byla posledním dnem Koprconu i Trekkenu. Účastnící se loučili a rozjížděli. V rámci linie Trekkenu se jako každý rok pouštěly jen seriálové epizody a pak už byl opravdu konec. Trekken se letos i podle slov návštěvníků opět povedl, možná to bylo i tématem, které není tak známé. Účast byla obstojná a návštěvníci se doufám dobře bavili. Tak na viděnou v Kopřivnici za rok (bude-li tedy opět Koprcon).

(Článek je zveřejněn také na stránkách klubu Subspace, zde je možno zhlédnout více fotografií.)

admirál flotily axiom
autor: axiom
vydáno: so 14. prosince 2013
přečteno: 2607x
komentáře: 4
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Propojme se mezi svátky…  -  po 28. prosince 2020
Pozvánka na Trekken 2020 online  -  pá 13. listopadu 2020
Unikátní startreková výstava na Comic-Conu v Praze  -  čt 24. září 2020
Draci nad Prahou X a deskovky v Geekárně  -  út 8. září 2020
Virtual Trek Con  -  čt 16. července 2020
Návštěvní den na můstku  -  po 22. června 2020
Fanfilm Star Trek: Skryté hry míří online  -  čt 28. května 2020
Poslední odznáčkový sraz  -  ne 3. května 2020
STARcon 2020 online [aktualizováno]  -  st 25. března 2020
Nedělní akce s Williamem Shatnerem ZRUŠENA  -  st 11. března 2020
STARcon 2020 – 10. výročí  -  út 25. února 2020
Všefandomová maškaráda 2019  -  so 26. října 2019
William Shatner v Praze!  -  pá 26. července 2019
Připravte se na startrekový víkend  -  po 27. května 2019
Písně kosmické Jana Nerudy, krteček Zdeňka Milera nebo kresba „Měsíční krajina“  -  čt 28. března 2019

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG