Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Splynutí myslí (Meld)

čt 6. února 2014      autor: BlueR      přečteno: 3043x      délka: 6 min      komentáře: 4

Lon SuderPro svou premiéru v rubrice Retro a na stránkách trekkies.cz vůbec jsem se rozhodl vybrat epizodu ze svého nejoblíbenějšího seriálu, Voyageru. Jde o šestnáctý díl druhé sezóny s názvem Splynutí myslí (v originále Meld), ve kterém se neobjeví nová rasa, nedojde k žádné přestřelce a Borgové jsou ještě daleko. Ve skutečnosti jde o nudnou „kecací“ epizodu, ale jak ukáže závěr druhé sezóny, i ten zdánlivě nejhorší člověk dokáže pozitivně ovlivnit osudy mnoha dalších osob způsobem, jaký si v té chvíli dokáže málokdo představit.

Děj

Protože jsem před časem epizodu zpracoval pro českou wikipedii, uvádím zde přepis tohoto článku:

Poblíž strojovny Voyageru je uvnitř plazmového vedení nalezena mrtvola člena posádky Darwina. Doktor na základě důkazů určí, že byl zavražděn a pátráním po důvodech jeho smrti je pověřen šéf bezpečnosti, nadporučík Tuvok. Po krátkém pátrání padne podezření na Lona Sudera, Betazoida a bývalého Makistu. Suder se pod tíhou nezvratných důkazů k vraždě přizná. Tuvok ovšem k uzavření případu potřebuje zjistit motiv a Suderovo konstatování „nenáviděl jsem jeho pohled“ logickému a racionálně uvažujícímu Vulkánci prostě nestačí. Navíc se objeví problém výše trestu: Tuvok argumentuje, že nápravná zařízení Spojené federace planet, kam by byl Suder umístěn, tu nejsou, a uvěznění v kajutě po zbytek trestu není adekvátním trestem. Překvapené Janewayové navrhne trest smrti, která ho okamžitě odmítne, protože by tím porušila zákony Federace. Tuvok tedy provede spojení myslí, aby zjistil Suderův skutečný motiv, a zároveň mu tím předá část svého vnitřního klidu.

Splynutí myslíStejně tak ale část Suderovy psychotické osobnosti přejde na Tuvoka, který není schopný náhlý příval násilných myšlenek potlačit. Doktor se ho pokusí vyléčit, jenže kvůli tomu Tuvok na několik minut přijde o schopnost ovládat emoce. V tu chvíli se z něj stane agresivní psychopat a přihlížející Janewayové vyčte, že neodsouzení Sudera k trestu smrti byla chyba. A sám se nabídne, že rozsudek vykoná. Šokovaný kapitán odmítne a Tuvok je omráčen účinky léčby. Později v noci díky svým znalostem vyřadí silové pole na ošetřovně a vydá se Sudera popravit. Role se naprosto obrátily, klidný a vyrovnaný Suder přivítá Vulkánce se slovy, že ho očekával a je připraven za svůj zločin zemřít. Tuvok na poslední chvíli zkrotí své emoce a provede další splynutí myslí, po kterém se uklidní a znovu začne získávat kontrolu nad svým chováním.

Tuvok se za své jednání omluví Janewayové, která jeho omluvu přijme, ale také mu zakáže provádět další splynutí myslí bez jejího souhlasu.

Citáty

Doktor: „Myslím, že jste se chytil do pasti vulkánské logiky. Násilné sklony máme všichni, vyvinuli jsme se z predátorů. [...] Otázka je, zda všichni dokážeme v civilizovaném světě tyto sklony potlačit. Po většinu života ano, Vulkánci zcela jistě. Možná měl Suder tak silné nutkání k násilí, že nad sebou ztratil kontrolu.“
Tuvok: „Věříte, že pohled pana Darwina v něm mohl vyprovokovat násilnou reakci?“
Doktor: „To se přece stává.“
Tuvok: „To není uspokojivá odpověď.“


Janewayová: „Poprava? [...] To ne, dávám přednost jeho převychování před trestem smrti. Uvězníme ho na ubikaci.“
Tuvok: „Promiňte kapitáne, ale poskytnout vrahovi pohodlí vlastní ubikace mi nepřipadá jako přiměřený trest.“


Suder (k Tuvokovi): „Máte pravdu. Nikdy nevíte, kdy ten impuls přijde a nedokážete odhadnout, jestli ho zvládnete, až se objeví. Žijete v napětí, a přesto je násilí svým způsobem nesmírně vzrušující. Možná proto, že nepotřebuje žádnou logiku.“


Tuvok (za silovým polem na ošetřovně, dočasně neschopný kontrolovat emoce): „Víte kapitáne, teď mi nevadí, když vám řeknu něco, co by vám ten druhý Tuvok nikdy neřekl: Mýlíte se. Ušetřit Suderův život je známkou slabosti. Hnusíte se mi. [...] Přiznejte si to, někteří z vás to cítí jako já! Někteří z vás chtějí jeho smrt za to, co udělal.“

Úvaha

Téma zločinu a trestu je jedním z nejčastějších a nejvýraznějších v lidských dějinách a Star Trek samozřejmě nezůstal pozadu. Poněkud extrémní situace Voyageru umožnila Michaelu Sussmanovi (námět) a Michaelu Pillerovi (scénář) vytvořit příběh, který by se v žádném jiném seriálu ze světa Star Treku objevit nemohl. Celé epizodě pak dominují dvě otázky: Jaký motiv vede člověka k vraždě jiného člověka? A jaký je dostatečný trest za vraždu?

V první třetině epizody se odehrají děje, se kterými si detektivně zaměřená díla vystačí pro zbytek povídání, tedy zločin, vyšetřování, obvinění, doznání a rozsudek. Při odhalování Suderovy osobnosti mě vždycky napadne otázka, která s epizodou nesouvisí: jak je možné, že Makisté a posádka Voyageru prakticky okamžitě začali spolupracovat, a až na drobné výjimky bezproblémově? Třeba takový Chakotay převlékl kabát zatraceně rychle, což je u vysoce postaveného partyzána minimálně překvapující. Taky mě zaráží rychlost, s jakou Tuvok odhalí viníka – ale o vyšetřování tu nejde, tak proč se zdržovat, že?

Pokud se v první části do příběhu zapojují všechny důležité osoby na Voyageru, ve druhé se už zcela dominantním stává Tuvok. Jeho posedlost v hledání motivu vraždy naráží na vulkánskou logiku, která není schopna pochopit agresivní sklony a impulzivní chování. Na toto dilema ho upozorní Doktor, který v celé epizodě vystupuje spíš jako filozof a nezaujatý pozorovatel.

Michael Piller k Suderově motivaci dodal: „V násilí není žádná logika. Když sleduji noční zprávy a dozvím se o lidech, kteří zabili jeptišku nebo svrhli dítě z mostu, jako lidská bytost to nedokážu pochopit. Neodpovídá to logice mého životního přesvědčení. A teď si představte, jaké to musí být pro Vulkánce.“

Tuvok tedy provede splynutí myslí, ale špatně odhadne sílu Suderových myšlenek, které ho začnou pomalu nahlodávat. Prvním důkazem je rozhovor s kapitánem, ve kterém Tuvok navrhne trest smrti. Překvapený výraz Janewayové hovoří za vše. Když pak Tuvok v simulátoru uškrtí Neelixe, což má být další důkaz ztráty sebeovládání, v duchu se vždycky usměju. Ne že bych měl radost z toho, že někdo někoho zavraždí, ale příšerný švitořivý optimismus Neelixe mě (a asi nejen mě) vždycky dost lezl na nervy. Následuje zdemolování kajuty, čímž si scénáristé elegantně připraví pozice pro závěrečnou a nejlepší část epizody.

Občas už jsme Vulkánce zbavené emocí zažili, ale šlo víceméně o humorné vsuvky. Jenže vidět jednoho z nich v tomto stavu, s hlavou plnou agresivních myšlenek, je docela šokující pohled. Vrcholem je, když se Tuvok sám nabídne, že zabije Sudera. Tím se dokončí jejich vzájemná „výměna“ osobností; z Tuvoka je agresivní násilník a ze Sudera přemýšlivý filozof. Jenže jsme ve Star Treku, a tak to musí skončit dobře – další splynutí myslí v kombinaci s úspěšnou Doktorovou léčbou zaberou. Viděli jste, že by někdy ve Star Treku léčba nezabrala?

Závěr

Nejvíce prostoru v této epizodě dostali Tim Russ jako Tuvok a Brad Dourif jako Lon Suder. Pro Tima to byl skvělá (a taky v podstatě jediná) možnost, jak prokázat své herecké kvality a ukázat Tuvoka v trochu jiném světle. Dourif, kterého znáte z Formanova Přeletu nad kukaččím hnízdem nebo Vetřelce IV, se znal s Ethanem Phillipsem, a právě po rozhovoru s ním se rozhodl zapojit do Voyageru. Lona Sudera se zhostil i ve dvojepizodě Základy, kde se osud této postavy definitivně naplní…

viceadmirál BlueR
autor: BlueR
vydáno: čt 6. února 2014
přečteno: 3043x
komentáře: 4
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG