Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Postavit Excelsior II

pá 17. ledna 2014      autor: William Kirk      přečteno: 2774x      délka: 2 min      komentáře: 2

Excelsior model IIPo delší odmlce přicházím s druhým článkem o stavbě modelu Excelsioru. Z řady důvodů jsem nemohl pokračovat téměř celý měsíc ve stavbě, a tak je tedy loď stále nedokončená. A protože volný čas věnuji v první řadě dostavbě, nedostává se mi už času na průběžné psaní článků (nejen tohoto, také bych rád přispěl do rubriky Retro).

Přesto nastal v posledních dnech pokrok a hotové vybrané části modelu už prošly i prvotním nabarvením: primární a sekundární trup, krk a pylony motorů. Také jsem dodělal přední torpédomety na krku (1) vytvořené z prázdné náplně propisky a kartonu, zadní torpédomety (2) z kolíčků na prádlo a kapátka vteřinového lepidla a vnitřek spodního hangáru (3) z kartonu a zbylých uříznutých částí kolíčků (podle hesla „ani kousek na zmar“ :-).

Excelsior - částiPoslední částí, kterou zbývá dodělat, jsou warp motory. První pokus, při kterém jsem chtěl motory vytvořit z plastové desky, se nepovedl, a proto jsem musel zvolit alternativu, která se ukázala vhodnější. Základní tvar je vyřezán a vybroušen z polystyrenu. Ten je poté obalen papírem (celý) a poté ještě jednou tvrdším papírem. Důvod je jednoduchý: vteřinové lepidlo, ale třeba i plastela od Revellu „vyžírají“ polystyrén a naprosto ho vyleptají. Při potahování motorů jsem musel být velmi důsledný. Přesto několik kapek na polystyren dosáhlo a dalo mi hodně práce vzniklou díru vyplnit a zarovnat. Špičky motorů budou mít i ona pouzdra, která jsou shora. K jejich vytvoření používám na vzduchu tvrdnoucí hmotu, která se dá vytvarovat podle oblých tvarů.

Dodělávání různých detailů je časově velice náročné a mimoto postupně rostou i náklady. Celkovou částku včetně potisků (rád bych měl na povrchu tzv. „azteking“ – imitaci plátování) odhaduji na 1 300 Kč.

Délka modelu je cca 75 cm. Což vyvolává záludnou otázku „Kam s ním?“, až bude jednou hotový :-)

První článek věnovaný stavbě modelu naleznete zde.

komodor William Kirk
autor: William Kirk
vydáno: pá 17. ledna 2014
přečteno: 2774x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Vídeňské sci-fi obchody  -  pá 15. prosince 2017
Star Trek: Attack Wing – veřejné hraní  -  so 13. února 2016
Model Stargate řízený pomocí Arduina  -  st 2. července 2014
Vlastní tvorba: Enterprise  -  ne 4. května 2014
Postavit Excelsior IV  -  po 3. března 2014
Postavit Excelsior III  -  po 10. února 2014
Postavit Excelsior  -  ne 1. prosince 2013
Což takhle dát si bitevní loď? [UPDATE]  -  po 18. listopadu 2013
Máte přebytečné statisíce? Pořiďte si modely Enterprise!  -  pá 18. října 2013
Model klingonského křižníku D-7  -  út 8. října 2013
Modely ve Star Trek: Voyager od Revell  -  so 28. září 2013
Modely od Polar Lights v ČR  -  ne 22. září 2013
Romulanský dravec  -  so 24. srpna 2013
Hot Wheels: klingonský Dravec  -  st 3. července 2013
Hot Wheels: třída Miranda  -  čt 27. června 2013

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG