Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Odo, konstanta mnoha podob

po 3. února 2014      autor: Bedraz      přečteno: 3056x      délka: 3 min      komentáře: 3

Odo, šéf bezpečnosti na stanici DS9Konstábl Odo, šéf bezpečnosti na stanici Deep Space Nine, sice může stejně jako litery zákona nabývat mnoha podob, ve skutečnosti je ale pevný jako skála – a to obzvláště pokud dojde na hledání spravedlnosti, která se ne vždy se nutně kryje s právě platným zákonem…

Jméno Odo pochází z bajorského výrazu „Odo'ital“, což v překladu znamená „neznámý vzorek“, zkráceně „nic“. Je to odkaz na jeho podobu v době jeho nálezu bajorskými vědci, kteří objevili vlastně jen podivný vzorek želatinové hmoty. Jak ale všichni víme, není želatina jako želatina, obzvláště ne ve Star Treku. Tento „neznámý vzorek“ začal brzy vykazovat nám dobře známé vlastnosti – a hle, první důvěrné setkání s měňavcem bylo na světě!

Jak však vysvětluje jeden z tvůrců seriálu, Michael Piller, nevznikla postava jen jako test schopností trikového oddělení. Postava byla vytvořena jako odkaz k „tradici Spocka a Data, outsiderů, kteří stojí mimo a pozorují lidstvo“.

Autorská bible pro první scénáristy Deep Space Nine z roku 1992 popisuje Oda takto:

Odo, mimozemský muž středního věku, mrzout a měňavec. Ve svém přirozeném stavu má podobu tekuté želatiny. Pod Cardassiany byl bajorským mužem zákona na stanici. Hvězdná flotila se ho rozhodne v této roli ponechat, protože se velmi dobře vyzná na Promenádě a v jejích uživatelích. Jeho příběh: 50 let zpátky byl nalezen osamocen v záhadném plavidle v Denorijském pásu. Našli ho Bajorané a on mezi nimi žil. Nejdříve byl něco jako Sloní muž, kuriozita a zdroj pobavení, když se proměnil v židli nebo pero. Nakonec si uvědomil, že aby mezi nimi mohl fungovat, bude muset přijmout humanoidní podobu. Udělá to, ale příčí se mu to. Výsledkem je, že Odo plní ve skupině výjimečnou roli – je to postava, která prozkoumává a komentuje lidské hodnoty. Protože je donucen vydávat se za jednoho z nás, je jeho úhel pohledu obvykle doprovázen nějakým cynickým a kritickým komentářem.

Podle herce René Auberjonoise byl „konstábl Odo zamýšlen jako mladší verze šerifa v podání Johna Wayna“. Výkonný producent Ira Steven Behr dodává: „Šest měsíců před začátkem natáčení mi bylo řečeno, že to bude typ Clint Eastwood, takže když se začaly tvořit první epizody, nechali jsme scénáristy psát jeho roli jako pro Clinta Eastwooda. A pak mi řekli, že to bude René Auberjonois. A já si pomyslel: ‚Clint Eastwood, René Auberjonois? Clint Eastwood, René Auberjonois? To nejde dohromady.‘ Potom jsem uviděl, co do té role vnesl, a musel jsem obvolat celou skupinu autorů a říct ‚Omlouvám se, lidi, je to lepší, než jsme si představovali.‘“

Ačkoliv si sám René Auberjonois nebyl zpočátku jistý, jestli roli zvládne, jeho dcera neměla žádné pochybnosti. „Když mi poprvé poslali scénář a já si přečetl popis postavy, moje dcera řekla: ‚Tati, tohle jsi ty, ty to zvládneš.‘ Moje děti si byly jisté, že je to role pro mě, což, když uvážím povahu té postavy, možná je i není kompliment.“

Zatímco původ jména Odo je dle seriálu bajorský, ve skutečnosti je odvozen od jména hlavní postavy v románu Ursuly Le Guinové The Dispossessed z roku 1974 (česky jako Vyděděnec, vydáno Laser-books v roce 1995, pozn. red.) Jako protiklad k Odovi je tato postava vlastně anarchista. Michael Piller také původně nazýval postavu „Otto“, ale Rick Berman provedl změnu na Odo.

Odo a Quark v epizodě The Ascent (Kompromisy)Neméně význačný je odkaz na Odův vztah ke Quarkovi. Jak bylo zmíněno ve článku o Quarkovi, jedná se o poklonu klasickému snímku Casablanca z roku 1942. Jednou Quark zmíní, že „každý chodí ke Quarkovi“, což je odkaz na hru, podle které byl film natočen (hra Everybody comes to Rick's z roku 1940, pozn. red.) V epizodě The Ascent (Kompromisy) se pak Quark zeptá: „Myslíte, že je tohle začátek krásného přátelství?“, což odkazuje na poslední hlášku snímku.

Odo sice ono zmíněné přátelství nikdy plně neuzná, ale Quark ho během jejich posledního loučení na DS9 v epizodě What You Leave Behind (Co po sobě zanecháš) prohlédne. Prohlásí: „Ten chlap mě miluje. Neviděli jste to? Bylo to napsané přes celá jeho záda.“


Nezapomeňte, že René Auberjonois přijede v březnu do Prahy na CzechTREK 2014!

kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: po 3. února 2014
přečteno: 3056x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG