Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

René „Odo“ Auberjonois – proměnlivý herec

st 12. února 2014      autor: Bedraz      přečteno: 5046x      délka: 2 min      komentáře: 2

Rene AuberjonoisMěňavec Odo toho neví o svém původu v prvních sezónách seriálu DS9 téměř nic. Zato původ jeho hereckého představitele René Murata Auberjonoise (* 1. 6. 1940) je více než zajímavý a není od věci si jej vzhledem k jeho nadcházející návštěvě Prahy připomenout.

Auberjonois se narodil v New Yorku v rodině dopisovatele švýcarského původu Fernanda Auberjonoise, který byl dokonce nominován na Pulitzerovu cenu. Jeho děd byl švýcarský impresionistický malíř René Auberjonois. Jeho matka se pak narodila jako Laure Louise Napoléone Eugénie Caroline Murat a byla pra-pra-pravnučkou knížete Joachima Murata, francouzského maršála a švagra Napoleona Bonaparta. Ten Muratovi na vrcholu své moci přiřkl království neapolské. Po druhé světové válce se rodina přestěhovala do Paříže, kde se René Auberjonois rozhodl, že se stane hercem. Po pár letech se pak rodina vrátila do New Yorku.

Na začátku své herecké kariéry se však pokusil změnit své příjmení na „Aubert“, protože při pohovorech na role nebyli schopni vyslovit „Auberjonois“ [oberžonoa]. Když zjistil, že má s novým jménem ten samý problém, rozhodl se ponechat si své původní.

René Auberjonois v ST VI: Neobjevená zeměSamotný Auberjonois je fanouškům Star Treku známý hlavně jako šéf bezpečnosti stanice DS9, konstábl Odo. Zahrál si však již ve snímku Star Trek VI: Neobjevená země v roli plukovníka Westa; scény byly ve verzi uváděné v kinech vystřiženy. Mimo posádku originálního Star Treku z 60. let je to nejstarší startrekový herec obsazený do hlavní role.

Auberjonois se proměňuje v OdaBěhem natáčení DS9 se spřátelil s Arminem „Quarkem“ Shimermanem, neboť oba trávili četné hodiny v maskérně. Ve třetí sezóně byl zklamán postupným odtajňováním Odova původu, myslel si, že to postavě uškodí. Protože se ovšem postava nakonec dostala do centra dění, tyto obavy se nenaplnily.

Z post-DS9 projektů stojí jistě za znímku seriál Kauzy z Bostonu (Boston Legal), kde se vedle vše valcujícího Williama Shatnera objevila řada dalších startrekových herců. Auberjonois měl stálou roli v prvních třech sezónách a několik hostujících výstupů v sezóně čtvrté.


Nezapomeňte, že René Auberjonois přijede v březnu do Prahy na CzechTREK 2014!

kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: st 12. února 2014
přečteno: 5046x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG