Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Elektronika pro vaše modely

út 22. dubna 2014      autor: TomPerys      přečteno: 2696x      délka: 3 min      komentáře: 2

Chcete si osvětlit svůj model a nevíte, jak na to? Také jsem nikdy nebyl přeborníkem v elektronice – dokázal jsem sice podle plánku vyrobit vlastní destičku a připájet potřebné součástky, ale vymyslet nebo naprogramovat něco přesně tak, aby to plnilo potřebný účel, jsem neuměl. Existuje však zcela jednoduchý způsob – Arduino.

Co je Arduino?

Arduino je programovatelný obvod, který například na www.dx.com, kde je mimochodem doprava zcela zdarma, seženete ve verzi Arduino Nano v3 v přepočtu za 220 Kč. Deska je osázena 12 digitálními a 8 analogovými vstupy/výstupy, které můžete použít po připojení libovolných součástí – LED diod, motorků a serv, spínačů a dalších. Po připojení USB kabelu můžete pomocí jednoduchého programu v počítači obvod naprogramovat podle vlastních potřeb. Pojem „naprogramovat“ je přesný a doslovný, neboť se nejedná o žádné grafické rozhraní, kde byste si přetáhli obrázek LED diody a řekli, že má blikat. Musíte opravdu použít programovací kód. Výhodou ovšem je, že je extrémně jednoduchý a samotný program má vestavěné příklady, které můžete použít. Největší výhodou je pak široká základna uživatelů, spousta dostupných kódů a také řada hotových modulů, které se dají k Arduinu zakoupit.

Z modulů si můžeme ukázat pár maličkostí, které jsem zakoupil pro některé ze svých projektů či testování. Jde například o čtečku microSD karet, pohybový senzor, číselný displej, potenciometry, serva, senzory, bezdrátové nabíjení a RGB LEDku. K čemu to vše bude?

Arduino součástky

 1. Čtečku microSD karet lze využít například pro sestavení přehrávače zvuků, který z SD karty přehraje audio soubor formátu WAV. To může mít jistě široké spektrum využití, například jako zvukový efekt do různých zbraní, phaserů, trikordérů nebo třeba i modelů.
 2. Pohybový senzor můžeme například použít pro spínač světel. Já ho hodlám uplatnit v replice nějaké konzole či podobného zařízení Antiků, které se aktivuje mávnutím rukou nad ovládacími krystaly.
 3. Číselný displej lze využít na výrobu repliky nějaké výbušniny, kde se odpočítává čas. V mém případě se bude jednat o repliku antihmotové nálože ze seriálu Fringe.
 4. Potenciometry využijeme pro regulaci – například osvětlení –, ale dají se jimi ovládat i serva. Lze je zakoupit jako otáčející se nebo posuvný prvek.
 5. Serva jsou malé motorky, které můžeme kromě rychlosti naprogramovat také na jednotlivé kroky. Osu lze posouvat o jednotlivé stupně, což může v mnoha případech dost pomoct. Použít je můžeme například i pro otevírání hangárových vrat, náklony gondol a jiné podobné legrácky.
 6. Senzory se dají použít na ledacos, já si objednal ultrasonický měřič vzdálenosti. Ideální pro pokusy nebo třeba stavbu funkčního trikordéru :D
 7. Bezdrátové nabíjení je fajn tam, kde se vejde a kde především nechceme, aby vyčníval nějaký konektor pro dobíjecí kablík. Výsledek může vypadat i velice efektně – budeme mít podstavec v pěkném designu, na který bude stačit repliku umístit a ona se automaticky začne dobíjet.
 8. RGB LEDka, využitelná pro osvětlení čehokoliv, kde chceme příležitostně měnit barvu, například elektronická svíčka nebo lampička.
 9. Malé baterie pro Ipod Nano 6. Vhodné do modelů, do kterých se nevejdou velké články.

Na níže uvedených videích se můžete podívat na nějaké příklady mnou postavených obvodů na nepájivém kontaktním poli. To se velmi hodí pro testování – není nutné nic pájet a můžete flexibilně měnit součástky a zapojení.

Jde o:

 • světlo imitující tlukot srdce,
 • RGB světlo měnící barvy,
 • přehrávač WAV souborů z SD karty.


nadporučík TomPerys
autor: TomPerys
vydáno: út 22. dubna 2014
přečteno: 2696x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Záznam divadla Madam Q je online  -  pá 25. prosince 2020
Online premiéra fanfilmu Elektrický hrad  -  st 9. prosince 2020
Její právo: A Star Trek Fan Production je online  -  po 19. října 2020
Madam Q v Kameni, Její právo s Piloty  -  po 31. srpna 2020
Star Trek Bridge a 12 myslí na YouTube  -  út 21. července 2020
Řekni to hudbou  -  ne 7. června 2020
Squadron dnes spouští svou Indiegogo kampaň [VIDEO]  -  čt 20. února 2020
Podívejte se na Tajemnou Odyseu [VIDEO]  -  út 18. února 2020
Hvězdná loď hledá Patrony  -  ne 16. února 2020
Projekty FSFilm v roce 2020  -  út 28. ledna 2020
Nový teaser na Squadron A Star Trek Fan Production [VIDEO]  -  st 15. ledna 2020
Chuť Apokalypsy je online  -  st 25. prosince 2019
Star Trek: Chybějící příběhy na Moravě 2  -  so 23. listopadu 2019
Star Trek: Chybějící příběhy na Moravě  -  pá 25. října 2019
Chuť Apokalypsy a JK speciál v Ponrepu  -  čt 24. října 2019

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG