Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Nelidské metody (Nothing Human)

čt 3. dubna 2014      autor: axiom      přečteno: 2800x      délka: 7 min      komentáře: 5

Cytoplasmická forma života a TorresTato epizoda byla poprvé vysílána 2. prosince 1998 jako osmá v páté sezóně a jako stá druhá v celkovém pořadí seriálu Star Trek: Voyager. Odehrává se v pátém roce letu Voyageru zpět do kvadrantu alfa. Byla to poslední epizoda napsaná Jeri Taylorovou. Režíroval ji David Livingston a hudbu složil Dennis McCarthy. Její výrobní kód je 200. A pro pořádek – byla to 544. epizoda Star Treku ze všech 728 vysílaných.

Mimo herců základního obsazení se zde objevil David Clennon v roli Crella Moseta, Jad Mager v roli praporčíka Tabora a Tarik Ergin jako poručík Ayala.

Děj epizody

Cytoplasmická forma životaPosádka Voyageru objeví na poškozené cizí lodi podivného, asi metr dlouhého živočicha, který je podobný velkému barevnému štírovi. Je zraněn, a proto jej přepraví na ošetřovnu, aby byl ošetřen. Zkoumá ho mimo jiné i B'Elanna Torresová. Při této činnosti ji však cizí tvor napadne a vytvoří s ní pevné fyzické a biochemické spojení. Doktor zjišťuje, že spojení mezi B'Elannou a tímto tvorem je velmi problematické přerušit. Násilné oddělení by způsobilo její smrt. Hledá tedy v databázi veškeré informace, které by mu mohly pomoci. Při tomto snažení narazí na soubor o výtečném cardassijském exobiologovi jménem Crell Moset a vytvoří jeho hologram. Oba pak v simulátoru, v němž vytvořili přesnou kopii Mosetovy laboratoře, experimentují s postupy možné léčby. Při práci se doktor ptá Moseta na jeho Doktoři v holografické laboratořiúspěchy, zejména pak na jeho práci při výzkumu léku proti viru Fostossa, tedy patogenu, který během cardassijské okupace zabil tisíce obyvatel Bajoru. Moset odpovídá v přátelském duchu, ale nezmiňuje žádné detaily svého výzkumu, ani nehovoří o metodách, kterých používal. Oba hologramy provádějí formou vivisekce pokusy na holografické formě mimozemského tvora a přitom zjišťují, že jeho neuroanatomie naznačuje určitou inteligenci. Doktor dospěje k rozhodnutí, že je nutné odstranit stvoření z B'Elanny tak, aby nezabil ani jednoho z nich, a dává se neprodleně s Mosetovou pomocí do práce.

Praporčík TaborPosádka se o této spolupráci dozví a mladý bajorský praporčík Tabor (dříve Makista) velmi ostře, možná až hystericky protestuje proti používání programu Crella Moseta. Svůj postoj vysvětlí tím, že během cardassijské okupace Bajoru používal skutečný Moset bajorské vězně jako pokusné subjekty a jeho „léčením“ jich bylo mnoho zabito a zmrzačeno. Crell Moset při těchto pokusech zabil Taborova dědečka, bratra a stovky dalších Bajoranů. B'Elanna je na tom zdravotně velmi špatně a je sotva při vědomí, ale dokonce i ona odmítá podstoupit jakoukoliv proceduru, která má co do činění s Mosetem. Raději by zemřela, než by měla mít prospěch z poznatků získaných při vraždění Bajoranů. Holografický Moset obvinění odmítá, ale průzkumem databází a jejich interpretací dochází posádka k závěru, že je založené na pravdě.

Doktoři léčí TorresovouKapitán musí provést konečné rozhodnutí. Ví, že si ve své situaci nemohou dovolit ztratit hlavního inženýra. Navržená léčba musí být použita bez ohledu na názor Torresové nebo jakéhokoliv jiného člena posádky. Případné důsledky tohoto rozhodnutí budou její odpovědností. I přes uvedený odpor a proti B'Elannině vůli tak Janewayová nařídí doktorovi a cardassijskému hologramu pokračovat. Oba hologramy pomocí neletálního šoku do nervového systému tvora úspěšně přeruší jeho spojení s B'Elannou a dojde k oddělení. V průběhu operace je Voyager ohrožován další lodí s podobnými tvory na palubě. Po odebrání cizince je tento odeslán palubu útočící lodi a ta odlétá.

Doktor a Crell MosetPo zákroku se Janewayová rozhodne ponechat na doktorovi rozhodnutí o tom, zda chce zachovat holografický program Crella Moseta v databázi pro případ budoucí potřeby. Doktor si otevře jeho program v simulátoru a rozhoduje se, co s ním. Moset doktora přesvědčuje, že metody podobné té, kterou použili, jsou jedinou možností k záchraně posádky Voyageru na jejich daleké cestě k Zemi. Moset se jej dokonce ptá, kolik životů bylo přímo na Zemi zachráněno experimenty na nižších formách života. Doktor rozhořčeně oponuje tím, že pokusy se nedělaly na lidech, a dojde i na Mosetův výklad Hippokratovy přísahy. Doktor se nakonec rozhodne hologram Moseta a všech souvisejících souborů z databáze odstranit. Scéna končí zmizením Moseta a jeho cardassijské laboratoře z místnosti simulátoru.

Janewayová také musí celou situaci a dopad svého rozhodnutí řešit se samotnou B'Elannou, a nemá to věru lehké. Torresová je naprosto nepříčetná z toho, že jí bylo odepřeno právo odmítnout léčbu. Janewayová však namítá: „Já jsem kapitán... Udělala jsem to, co bylo nejlepší.“ Snaží se Torresovou uklidnit, ale moc jí to nejde. Na dotaz, jak se jí daří, B'Elanna chladně odpoví, že ona je živá. Kapitán jí znovu říká, že její ztráta by byla pro loď nepřijatelná, a proto povolila i přes její námitky léčbu s Mosetovou pomocí. Torresovou to nepřesvědčí, kapitán jí proto dává rozkazem, aby se přes to přenesla. Obě se rozcházejí ve zlém.

Zamyšlení

Crell Moset - hologramTato epizoda, podobně jako některé jiné ve Star Treku, před posádku klade morální dilema. Není to dilema takového rozsahu, jako například v epizodě Za svitu luny v DS9, kde šlo o osud celé Federace, a ani prostředky nejsou tak odsouzeníhodné jako tam. Jde „jen“ o život jednoho člena posádky Voyageru a jeho záchrana je jednoduchá – mají na palubě nástroj, který to dokáže. Tímto nástrojem je hologram, který má ve svém programu potřebné znalosti a dovednosti. Jediným problémem je, že předobrazem tohoto zařízení je válečný zločinec. My v naší době ještě hologramy nepoužíváme (a ani nemáme), ale máme jiné nástroje, které také nejsou tak úplně čisté – a používáme je. A nejen k záchraně životů. Kde je hranice, na kterou bychom byli ochotni jít? Kdo může říci, že by byl tak morálně na výši jako B'Elanna a odmítl léčbu pomocí metody nebo léku, který vymyslel vrah malého dítěte? Léčbu nebo záchranu sebe nebo ještě hůře někoho blízkého?

Zajímavé dialogy a myšlenky

„Já si ještě pamatuji, jak zněly z jeho ordinace výkřiky pacientů, stále cítím zápach chemikálií a mrtvého masa. Operoval mého dědečka, vystavil jeho vnitřní orgány nadionovému záření. Trvalo šest dnů, než zemřel.“
(Praporčík Tabor)

„Praporčíku, muž, kterého obviňujete, vyléčil virus Fostossa. Zastavil epidemii, která zabila tisíce Bajoranů!“   „Tím, že nakazil stovky lidí, aby mohl experimentovat s různými druhy léčby; starých, bezmocných lidí jako byl můj děda, protože on považoval jejich životy za bezcenné!“
„Jak to víte?“
„Všichni to věděli!“

(Praporčík Tabor a doktor)

„Možná jsem chodící encyklopedie, ale ani já nevím všechno.“
(Doktor)

„Můžete vymazat můj program, doktore, ale nikdy nemůžete změnit fakt, že jste použil mé výzkumy. Kde bylo vaše svědomí, když B'Elanna umírala. Etika, morálka, svědomí? Jsem opravdu tak odlišný?“
„Počítači, odstranit program zdravotního poradce a všechny související soubory.“

(Crell Moset a doktor)

Zajímavosti

Účast Moseta v této epizodě byla mimo jiné důsledkem snahy, aby se Cardassiané dostali i do seriálu Star Trek: Voyager, neboť na rozdíl od TNG a DS9 v něm byli velmi málo zastoupeni. Jeri Taylorová o tom řekla: „Nemohli jsme je jen tak jednoduše přenést do kvadrantu delta. Zvolili jsme proto tuto možnost vytvořit v simulátoru tvora, který je sice zavrženíhodný za činy svého předobrazu, zároveň však v sobě nese odbornost, která může zachránit lidský život.“

Pracovní název této epizody byl „Not Human“.

Crell Moset nám připomíná nacistického lékaře Josefa Mengeleho, který je nechvalně známý prováděním bizarních a barbarských pokusů na vězních v koncentračních táborech během druhé světové války. Moset byl dle Jeri Taylorové opravdu částečně vytvořen dle této skutečné historické postavy.

Představitelka B'Elanny Torresové Roxann Dawson na epizodu nevzpomíná ráda, neboť během ní zemřel její psí mazlíček, naopak Robertu Picardovi se velmi dobře pracovalo s Davidem Clennonem, představitelem Crella Moseta, neboť je jeho dlouholetým přítelem. Ani představitel doktora si však není jistý tím, že odstranění hologramu Moseta bylo správné.

Myšlenka cardassijského lékaře experimentujícího na Bajoranech se měla ve Star Treku objevit již dříve, a to v seriálu DS9. V epizodě se měly na stanici začít zjevovat bytosti podobné duchům a posádka měla věřit tomu, že jsou to duchové dětí zabitých cardassijským lékařem, který na nich prováděl pokusy. Ukazuje se však, že to nejsou duchové, ale že vědec ve skutečnosti vysílal děti do budoucnosti získávat informace o Obsidianském řádu. Od tohoto námětu bylo nakonec upuštěno.

admirál flotily axiom
autor: axiom
vydáno: čt 3. dubna 2014
přečteno: 2800x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG