Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Enterprise včerejška (Yesterday's Enterprise)

čt 22. května 2014      autor: sarao      přečteno: 3651x      délka: 7 min      komentáře: 13

Tasha Yar na mustku Enterprise CToto je jedna z mých oblíbených epizod Nové generace s jednou z nejlepších časových zápletek, kterou její autoři napsali jako poctu epizodě Město na pokraji věčnosti. Trhlina v časoprostoru umožní Enterprise setkání se svou předchůdkyní Enterprise-C, ovšem ve zcela jiné realitě zapříčiněné zmizením Enterprise-C z bitvy u Narendry III. V dramatickém příběhu plném nezapomenutelných scén se musí Picardova posádka rozhodnout, zda bránit nejistou budoucnost ve své časové ose, nebo zajistit opětovné přepsání dějin i za cenu nejvyšší oběti.

Zajistíme, aby historie nikdy nezapomněla na jméno Enterprise.
(Picard)

Zápletka

Enterprise míjí časoprostorovou anomálii, kterou se kapitán Picard rozhodne prozkoumat. V okamžiku, kdy pověří Data senzorovým průzkumem, vylétá z anomálie neznámé plavidlo. Zároveň dochází ke změně reality, z Enterprise se stává bitevní loď bojující ve válce Federace a Klingonské říše, kterou navíc Federace prohrává. Ke změnám dojde i na můstku, odkud zmizí Worf a Troi a naopak na Worfově místě se objeví Tasha Yarová. Picard se obrací na Worfa s otázkou, zda je loď nepřátelská, ale to už mu odpoví Tasha, že nikoli, že jde o loď Federace. Identifikuje ji jako NCC-1701-C… USS Enterprise. Enterprise-C je těžce poškozená a soudobá Enterprise jí poskytuje potřebnou pomoc. Kapitán Enterprise-C, Rachel Garrettová, sdělí Picardovi, že před chvílí letěli na pomoc Klingonům u Narendry III a romulanská palba loď těžce poškodila. Je velmi překvapená, když se dozví, že se přesunula o mnoho let do budoucnosti.

Enterprise CMezitím si Guinan, která má unikátní schopnosti vnímání času, v lodním baru všímá, že něco není v pořádku. Odchází za Picardem mu sdělit, že vše není tak, jak má být. Poukáže na odlišné uniformy, postoje posádky a na chybějící děti na palubě. Picard vůbec nerozumí, proč by na válečné lodi měly být rodiny s dětmi. Guinan mu na to odpoví, že Federace přece není s Klingony ve válce, alespoň nemá být. Že Enterprise není válečná loď, ale průzkumná. A jediným způsobem, jak obnovit tuto pravdu, je poslat Enterprise-C zpět do své doby, neboť sem do současnosti nepatří.

Posádka zjistí, že Enterprise-C prolétla časovým zlomem, který byl vytvořen výbuchy romulanských torpéd a že její zmizení z roku 2344 mohlo ovlivnit historii. Posádka spekuluje, že v časové linii, kterou popisuje Guinan, byl možná díky zničení Enterprise-C při obraně Narendry III uzavřen s Klingony mír – neboť na Klingony silně zapůsobila oběť, kterou přinesla Federace ve snaze jim pomoci.

Mustek Enterprise v alternativni realiteOba kapitáni tedy řeší otázku, zda Enterprise-C poslat časovým zlomem zpět, kde ji čeká jistá smrt, přestože nikdo neví, jaký vliv to bude mít na časovou linii, a která z linií je vlastně ta správná. Posádka Enterprise-C cítí, že do této éry nepatří, a tak je nakonec rozhodnuto o jejím návratu do minulosti. Garrettová se vrací na svou loď, aby informovala posádku o rozhodnutí vrátit se zpět a aby dohlédla na opravy lodi. Vtom se ale odmaskuje klingonská loď a její střelba znovu těžce poškodí Enterprise-C. Při útoku zemře Garrettová i mnoho členů její posádky.

Velení na Enterprise-C přebírá její kormidelník Castillo, se kterým se mezitím romanticky sblížila Tasha Yarová. Ta se od Guinan dozvídá, že ve „správné“ časové linii zemřela zbytečnou smrtí. Proto se svolením kapitána Picarda nastupuje jako taktický důstojník na Enterprise-C, která má po klingonském útoku nedostatek posádky. Po provedení nejnutnějších oprav zamíří Enterprise-C do časového zlomu. Na scéně se však objeví trojice klingonských bitevních křižníků. Picard je nucen pustit se do zoufalého boje, aby druhou loď ochránil. Zatímco Enterprise-D je decimována klingonskou palbou a ztrácí mnoho členů posádky, včetně komandéra Rikera, prolétá Enterprise-C zlomem.

Picard a DatNa Enterprise je vše jako předtím. Dat zjišťuje, že anomálie mizí, a tak kapitán nařídí zanechat na místě sondu a pokračovat v původní cestě. Na události z druhé časové linie si nikdo nepamatuje. Tedy kromě Guinan, která po ujištění z můstku, že se opravdu nic neděje, cítí velkou úlevu. Později v lodním baru požádá Geordiho, aby jí vyprávěl o Tashe Yarové.

Zajímavosti

Původní verze příběhu přímo vycházela z epizody Město na pokraji věčnosti – vulkánský vědecký tým během cesty skrze Strážce věčnosti neúmyslně zaviní smrt Suraka, zakladatele vulkánské filozofie. V důsledku toho Vulkánci nepřijmou logiku a ve spojení s Romulany vedou válku proti zbytku Federace. Nápravu časové linie zajistí až Sarek – který byl toho času na palubě Enterprise – tak, že se vrátí časem a přijme Surakovu identitu. Finální verze příběhu vznikla kombinací s dalším návrhem využívajícím právě předchozí verzi Enterprise. Vulkánci byli nahrazeni Klingony a Sarek Tashou Yarovou. Guinan byla přidána, aby určila, že došlo ke změně časové linie.

Scéna, v níž ve finální bitvě umírá Riker, měla ještě pokračovat smrtí Wesleyho Crushera a Data, k realizaci však nedošlo z časových a finančních důvodů.

Úlomek, který zabil kapitána Garrettovou, je ve skutečnosti křídlo z VF-1 Valkyrie, stavebnice z japonského animovaného seriálu The Super Dimension Fortress Macross.

V alternativní linii oslovuje Picard Rikera jako „Commander“ namísto obvyklého „Number One“, to odhaluje méně přátelský vztah mezi nimi, než je ten v hlavní linii.

Tasha říká Castillovi, že ona slouží na Enterprise čtyři roky, což znamená, že v alternativní realitě byla Enterprise ve službě minimálně o rok déle. Současně mu říká, že je Enterprise první válečnou lodí třídy Galaxy.

Na konci epizody, ve scéně, kdy mluví s Guinan v lodním baru, má na sobě La Forge stále uniformu z alternativní reality.

Když Tasha popisuje Castillovi specifikace třídy Galaxy, je v pozadí slyšet z reproduktoru výzva pro poručíka Barrett. To je odkaz na Majel Barrettovou, herečku, která propůjčila hlas lodnímu počítači a představitelku Lwaxany Troi.

Roberto Orci uvedl tuto epizodu jako primární inspiraci pro scénář k filmu Star Trek (2009).

Epizoda získala cenu Emmy za střih zvuku pro seriál.

Diane Duane využívá epizodu jako vodítko pro popis ISS Enterprise ve své knize Temné zrcadlo.

Román Q na druhou vysvětluje nepřítomnost Deanny Troi v alternativní realitě tím, že zde byli Betazoidé vyhlazeni Klingony.

Původní návrh vzhledu modelu Enterprise-C počítal se sekundárním trupem zakřiveným ve stylu Excelsioru. Rick Sternbach se však obával, že bude časově náročné takový model postavit, a tak nahradil původní sekundární trup kruhovým.

Tasha Yarová po zničení Enterprise-C padne do romulanského zajetí, kde se jí narodí dcera Sela, s níž se setkáme v některých dalších epizodách Nové generace.

Obsazení

Patrick Stewart – Jean-Luc Picard
Jonathan Frakes – William Riker
LeVar Burton – Geordi La Forge
Michael Dorn – Worf
Gates McFadden – Beverly Crusherová
Marina Sirtis – Deanna Troi
Brent Spiner – Dat
Wil Wheaton – Wesley Crusher
Denise Crosby – Natasha Yarová
Christopher McDonald – Richard Castillo
Tricia O'Neil – Rachel Garrettová
Whoopi Goldberg – Guinan

Citáty

„Švestkový džus.“
„Pití pro bojovníka
.“
(Guinan a Worf)

„Ne…“
(Guinan, když spatří anomálii)

„Říkáte, že to tam je i není?
(Riker)

„NCC-1701... C.“
„USS Enterprise...

(Tasha Yarová)

„Toto je nějak… špatně. Nemělo by to tak být.
(Guinan)

„Rodiny. Měly by zde být děti.“
„Cože? Děti na Enterprise? Guinan, jsme ve válce!“
„Ne, nejsme. Alespoň bychom neměli být. Toto není válečná loď. Je přeci výzkumná.

(Guinan a Picard)

„Ta loď z minulosti by tu neměla být. Musí se vrátit zpět.
(Guinan)

„Je škoda, že jste neuspěli. Loď Federace, která zachránila klingonskou planetu… Mohlo to odvrátit dvacet let války.
(Picard)

„Kdo má právo říkat, že tato verze historie je špatně?“
„Myslím, že já.

(Picard a Guinan)

„Budoucnost se vám nemusí líbit. Je to dlouhá válka. Federace ztratila víc jak polovinu flotily.
(Tasha Yarová)

„Se vší úctou, žádáte 125 lidí, aby zemřelo zbytečnou smrtí.“
„Ne nezbytně. Klingoni si nade vše váží cti.

(Riker a Dat)

„Když se vrátíte zpět, pomůžete nám tím více. Válka se pro nás vyvíjí moc špatně, mnohem hůř, než si lidé myslí. Velitelství si myslí, že porážka je nevyhnutelná. Do šesti měsíců se budeme muset vzdát.“
„A to vše je důsledek naší přítomnosti zde?“
„Jedna loď navíc tady a teď nic nezmění. Ale před 22 lety mohla jedna loď zastavit válku dříve, než začala.

(Picard a Garrettová)

„Nepatřím sem, pane. Mám… být mrtvá.
(Tasha Yarová)

„Guinan řekla, že jsem zemřela bezdůvodně. A to se mi nelíbí, kapitáne. Vždy jsem si uvědomovala rizika, která s sebou nese tato uniforma. Pokud mám zemřít… tak chci, aby má smrt za něco stála.
(Tasha Yarová)

„Posádko, pozor. Jak víte, mohli bychom Klingonům uletět, ale musíme chránit Enterprise-C, dokud nevstoupí do časového zlomu. Musíme uspět. Zajistíme, aby historie nikdy nezapomněla na jméno… Enterprise. Picard konec.
(Picard, před závěrečnou bitvou)

„Kapitáne, tady Guinan. Je tam u vás vše v pořádku?“
„Guinan? Ano, vše v pořádku. Děje se něco?“
„Ne, vše je v pořádku. Omlouvám se za vyrušení.

(Guinan a Picard, po obnově časové linie)

„Geordi, vyprávěj mi o… Tashe Yarové.
(Guinan)

Ukázka

 


Seriál: Star Trek: The Next Generation

Epizoda: 3x15

Výrobní číslo: 40273-163

Natočena: 1989

Poprvé vysílaná: 19. února 1990

admirál flotily sarao
autor: sarao
vydáno: čt 22. května 2014
přečteno: 3651x
komentáře: 13
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG