Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Science Fiction Day ve Vídni se spoustou kostýmů

čt 19. června 2014      autor: Hypospray      přečteno: 2865x      délka: 4 min      komentáře: 3

Science Fiction Day v Prátru - vstupenkaScience Fiction Day ve vídeňském Prátru – tuto akci primárně organizovanou fanoušky Star Wars ve spolupráci s Make-A-Wish Foundation, která patří mezi největší charitativní organizace na světě, jsem měla v kalendáři poznačenou dlouhé měsíce předem. Sraz fanoušků Hvězdných válek, kteří přijedou do Prátru především za dětmi navodit tu správňáckou sci-fi atmosféru, mě lákal hned poté, co jsem před rokem tento úžasný zábavný park navštívila a za pár chvil si to tu zamilovala…

Science Fiction Day v Prátru - malý SW fanoušekChtěla jsem přijet a strávit tu klidně celý den a to se mi právě 14. června 2014 splnilo. Jen tak to ale nebylo! Co den sci-fi tedy obnášel? V mém případě tak trochu změnit fandom :) Lépe řečeno obléknout si schválený kostým ze světa Star Wars a pózovat na fotkách. Jak jsem předem tušila, přesně tohle se na akcích fanoušků, kteří se primárně zajímají o tvorbu Star Wars kostýmů filmové kvality a kteří se scházejí na akcích zpravidla s dobročinnými záměry, děje. Nejen rodiny s dětmi vás mezi normálními návštěvníky parku rozhodně nepřehlédnou a o památeční fotku minimálně z mobilu si bez skrupulí zažádají. Je to celkem příjemný pocit, když se s vámi chce někdo vyfotit a má radost, když milerádi svolíte. Alespoň pro mě to příjemný pocit byl. Taky proto jsme přijeli, že ano?

Science Fiction Day v Prátru - fotka s velkým kolemAle zpátky na začátek. O jakých kostýmech tu hovořím? Proč zrovna Hvězdné války, proč ne Star Trek? Odpověď je jednoduchá. „Starwarsáci“ jsou v této oblasti vysoce organizovaní, „trekkies“ nikoliv. Řeč je samozřejmě o kostýmech, uniformách, maskách. U SW existuje, laicky řečeno, propracovaný systém, skrze který se fanoušci chtějí ke své náklonnosti k fenoménu přihlásit tím, že se naučí vyrábět velmi kvalitní kostýmy, které upoutají svou důvěryhodností. Z pohledu fanouška Star Treku je toto téma poněkud pochmurné. Proč se mezi trekkies dosud nenašla banda lidí, kteří by, v nejhorším případě, fungující systém zkrátka převzali a kapánek překopali do světa Genea Roddenberryho? Science Fiction Day v Prátru - jídelní SW lístekCopak je málo trekkies, kteří by takové nabídky využili, kostým či uniformu si zhotovili a poslali podklady pro její zařazení do databáze…? Z mého pohledu by schvalovací tým neměl, kam dřív skočit. Trekkies jsou, ano, opravdu si to myslím, zruční lidé a není to jen o tom, že by to uměli se šicím strojem. Já osobně bych databázi, jednotnou pro všechny fanoušky z celého světa, obohatila i o uniformy průmyslově vyráběné a třeba o přeborníky Star Trek triček :) Myšlenka by byla přitom zcela základní – udělat fanouškům radost, zabavit je novým projektem, sdružit je a probudit v nich ještě větší zájem o Star Trek. V této chvíli mohu jen doufat, že se možná Star Trek ještě do takové aktivní doby probudí.

Science Fiction Day v Prátru - ST uniforma Science Fiction Day v Prátru - ST uniforma

Ve Vídni byl tento nepoměr dost patrný. Ve Star Trek uniformě byli spatřeni tři lidé. Dva fanoušky se mi podařilo i nafotit, pracovně jim říkám „komandér Trip“ (z Německa) a „kapitán Spock“ (z Rakouska). Oba dva pánové se zúčastnili i závěrečného průvodu napříč parkem, ale logicky celý zástup kostýmů jen zakončovali. Star Wars fenomén pochopitelně dominoval. Pro děti byly kromě merchandisingu přichystány i drobné soutěže, malování na obličej a fotostěna. Návštěvníci zanechávali v průběhu akce drobné příspěvky a právě za sobotu se podařilo nasbírat na charitu celých 1413 €.  

Science Fiction Day v Prátru - atrakceZ České republiky přijali pozvání do Vídně a nakonec přijelo charitu podpořit čtrnáct lidí. Je mi ctí, že jsem byla mezi nimi. A odměna pro nás, když jsme vážili dlouhou cestu až z Prahy kvůli pár hodinám? Volné vstupy na vybrané atrakce. Jak by řekl Spock, bylo by nelogické toho nevyužít, takže ano, takřka vše ze seznamu patnácti atrakcí jsme stihli prubnout, když pominu ty vyloženě pro děti. Já si užila jízdu na vysokém řetízkáči (Praterturm), projížďku ledovým královstvím (Eisberg) a řadu dalších „odstředivek“ (Dizzy Mouse, Volare, Break Dance, Sombrero a Schwarze Mamba). Cítila jsem se skoro jako Zephram Cochrane při svém prvním warp letu! Nakonec jsme se stihli projet i zdejším vláčkem (Liliputbahn).

Star Wars kostýmové organizace - KarolínkaPokud vás článek zaujal, můžete pokračovat na stránky kostýmové organizace Lion Base (českého zastoupení mezinárodní kostýmové SW organizace Rebel Legion), díky které jsem se sci-fi dne ve Vídni mohla zúčastnit i já. Byla to moje první kostýmová premiéra v zapůjčené uniformě mého manžela, a co se týká rodiny, tak celkem zaostávám, protože naše malá Karolínka se už může pyšnit oficiálním Star Wars kostýmem skoro měsíc!

Billboard Festival Fantazie 2014Ještě jednou moc děkuji za pozvání a organizaci všem zainteresovaným. Díky mé lásce ke sci-fi mi přibyly zase nové vzpomínky a zážitky, za které jsem moc ráda. Jaké budou další? Něco mi říká, že nějaké nasbírám na Festivalu Fantazie, který začíná už za pár dní! Billboard jsme shodou okolností potkali v Jihlavě při zpáteční cestě, takže teďka už v Chotěboři prostě nemůžeme chybět! :)

admirál Hypospray
autor: Hypospray
vydáno: čt 19. června 2014
přečteno: 2865x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Propojme se mezi svátky…  -  po 28. prosince 2020
Pozvánka na Trekken 2020 online  -  pá 13. listopadu 2020
Unikátní startreková výstava na Comic-Conu v Praze  -  čt 24. září 2020
Draci nad Prahou X a deskovky v Geekárně  -  út 8. září 2020
Virtual Trek Con  -  čt 16. července 2020
Návštěvní den na můstku  -  po 22. června 2020
Fanfilm Star Trek: Skryté hry míří online  -  čt 28. května 2020
Poslední odznáčkový sraz  -  ne 3. května 2020
STARcon 2020 online [aktualizováno]  -  st 25. března 2020
Nedělní akce s Williamem Shatnerem ZRUŠENA  -  st 11. března 2020
STARcon 2020 – 10. výročí  -  út 25. února 2020
Všefandomová maškaráda 2019  -  so 26. října 2019
William Shatner v Praze!  -  pá 26. července 2019
Připravte se na startrekový víkend  -  po 27. května 2019
Písně kosmické Jana Nerudy, krteček Zdeňka Milera nebo kresba „Měsíční krajina“  -  čt 28. března 2019

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG