Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Smrt v zimě - Láska je pomáhat, láska je válčit

čt 10. července 2014      autor: lagga_VortaVor      přečteno: 3379x      délka: 4 min      komentáře: 8

smrt v ziměKomu vrtalo hlavou, co se dělo mezi filmem/knihou Nemesis a knižní sérií Titan, ten se konečně dočkal. Knížka neprozradí všechny události, jen se zaměřuje na to, jak mohla vzniknout válka v Neutrální zóně a jak se posádka Enterprise rozprchla po vesmíru. Obálka slibuje příběh Picarda a Crusherové, víc z ní nevymámíte. Na stránkách se ale rozvíjí příběh mnohem spletitější, samí Romulani, emzáci a hrdinní federálové.

Článek obsahuje knižní spoilery, pozn. red.

Tak nejprve máme Enterprise. Je v loděnicích Federace kousek od Země, kde ji opravují po střetu se Scimitarem. Polovinu posádky má novou, protože spousta lidí zemřela, anebo dostali nabídky na lepší službu někde jinde. Zůstal jí kapitán Picard, velitel bezpečnosti Worf a šéfinženýr La Forge.

Potom máme doktorku Beverly Crusherovou, která se usadila v Lékařském oddělení Hvězdné flotily. Neodolala však možnosti splnit svůj dávný slib z mládí a v přestrojení se vydala hluboko za Neutrální zónu, aby vytvořila lék pro Kevraťany. Tento druh chlupatých humanoidů na své zmrzlé planetě byl podroben Romulany a zároveň umíral na epidemii.

Protože se dlouho neozývala, poslala za ní Flotila tým: melancholického Jean-Luca, jeho dávné kolegy „Mopse“, doktora Greyhorse a Romulana Decalona, kterému pomáhal uprchnout do Federace. Krátké, ale zevrubné seznámení s jejich životy slibuje zajímavý recept k výbuchu mise. Mají se dostat k podzemnímu hnutí na Kevratasu, vyhnout se tvrdé romulanské vládě, vyléčit Kevraťany a zachránit Beverly.

Dalšími figurami zápletky je romulanská prétorka Tal'Aura. Po porážce Shinzona uchvátila moc a teď má snahu si ji udržet. Na jednu stranu se snaží poprvé v historii navázat přátelštější kontakty s Federací, na druhou stranu musí vyřešit pohraniční nepokoje. Nádavkem čelí také vnitřní opozici, protože se ji komandér Donatra spolu s dalšími vojáky rozhodla svrhnout. Jejich původní spojenectví proti Rémanům nemělo dlouhého trvání. Podobně jako museli Klingoni řešit svoji budoucnost po výbuchu měsíce Praxis, řeší Romulani zachování charakteru svého impéria – včetně vnitřní stability a pohraničních zdrojů materiálního bohatství. Kdo si oblíbil postavu Sely, může se těšit na její drsné vykonávání rozkazů a kontrolu planety Kevratas. Ostatním z ní půjde mráz po zádech. Kromě ní slouží impériu také Manathas. Je to pro nás nová postava, ale kniha odhaluje, že se ochomýtal kolem Federace už delší dobu, jen jsme si ho díky chirurgickým proměnám nevšimli.

Příběh je o oddanosti a loajalitě. Jak Romulani, tak federálové jsou ochotní obětovat všechno pro své ideály, pro své státy, velitele a pro způsob života. Je ovšem zachován citelný rozdíl mezi tím, co znamená „všechno“. Je příjemné se dočíst, že strategie občas ustupuje humanistickému přesvědčení.

Příběh je o lásce. Nečekejte však, že by se románek lékařky a kapitána nějak zoufale vlekl. Žádné patetické vzdychání. Jen občas probleskuje jako myšlenka postav. Nebo jako vzpomínky na staré zlaté časy, které teď motivují k ještě větší snaze.

Příběh je o nevyhnutelnosti se následkům. U federálů to znamená, že za podanou ruku se jim většinou okolí odmění dobře. Kdežto Romulani se svým kulturním charakterem mají nejspíš předurčen zlý konec. Exemplární tresty, využívání lidí jako nástrojů, věčná nedůvěřivost, udavačství atd. jsou dokonce i v našich soupeřivých očích až příliš.

Závěr knížky je velikou bitvou, která se rozhoří postupně na všech frontách. V hlavním městě Romulanského impéria a na orbitě Romulu. Na planetě Kevratas. A mezi jednotlivými postavami. Někde je to chladná taktika, jinde vře rozčílená krev. Přesto je pak věnován prostor i pro popsání toho, jak většina postav dopadla. Autor M. J. Friedman asi pochopil, že otevřených konců už bylo dost.

Mám snad jen jednu jedinou výtku – knížka je málo tlustá, zhltla jsem ji za den. 

Když se nad tím zamyslím, tak je mi zatěžko uvěřit, že někde ve vesmíru, potažmo u nás na Zemi, existují bytosti jako Romulani. Jsou vykresleni tak, že bych se bála být členkou nižší vrstvy, protože bych mohla být kdykoliv obětována v zájmu impéria a jinak bych celý život byla využívána jako nástroj. Bála bych se patřit i mezi vyšší vrstvy, protože tam nelze věřit ani vlastní rodině, jen občas svým kolegům. Bez dravosti se člověk neudrží při životě, ale přílišná angažovanost také zabíjí. Romulani musí být vážně neuvěřitelní gambleři. Potom velmi nepatřičně působí dobré úmysly Picardovy skupiny. A Beverly působí dokonce až naivně. Jenže jejich žebříček hodnot se mi líbí víc, žilo by se podle něj mnohem plněji a volněji. Kevraťanům, milým chlupáčům, držím palce. Připomínají mi státy, ve kterých se vedou války již od konce druhé světové. Takže dokonce i volnočasové čtení má něco do sebe. 

Star Trek: Nová Generace – Smrt v zimě
Michael Jan Friedman
přeložila M. Dřínková
vydalo nakladatelství Laser-books
vydání podpořila MIROMI energy
Plzeň, 2014

kadet lagga_VortaVor
autor: lagga_VortaVor
vydáno: čt 10. července 2014
přečteno: 3379x
komentáře: 8
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG