Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Dvojí život Khana Nooniena Singha aneb Khan schizofrenik

pá 29. srpna 2014      autor: Bedraz      přečteno: 3279x      délka: 5 min      komentáře: 5

NenTaké vás již napadlo, jak je to možné, že Khan v posledním snímku Star Trek: Do temnoty vypadal přece jen trochu jinak než Khan z původního Star Trek seriálu, byť byl očividně hibernován ještě před rozštěpením časových linií při narození Jamese T. Kirka ve Star Treku 2009?

Odpověď na tuto otázku byla tvůrci filmu a navazujících komiksů přislíbena – a čtenáři komiksu Khan od IDW Publishing ji už znají. Komiks vycházel na pokračování, ale nedávno se objevila i jeho sloučená, kompletní verze, která doplnila knihovnu autorky tohoto článku. A zařadila se po bok další „Khanovky“ – románu  Grega Coxe To Reign in Hell: The Exile of Khan Noonien Singh (Vládnout v pekle: Exil Khana Nooniena Singha, narážka na Khanovu proslavenou odpověď kapitánu Kirkovi v TOS epizodě Vesmírné sémě.)

A tak jsem se do obou děl se zájmem pustila – a musím říct, že z obou vychází Khan jako mnohem „milejší parchant“, než jak ho vidíme na filmovém plátně. Obě díla totiž nádherně vykreslují motivaci a intenzitu „Khanova hněvu“, která je samozřejmě jak ve Star Trek II: Khanův hněv, tak ve Star Trek: Do temnoty nastíněna, ale v rámci rozvoje dalšího děje jí není dán moc velký prostor. Naopak v komiksu a v knize se nádherně ztotožníte s Khanovým „nasráním“ na admirála Kirka, potažmo nově admirála Marcuse (na hodnosti prý nezáleží? ;-)

Jsem to jAle pěkně po pořadě (pozor, spoilery!). Komiks Khan nás zavede k události bezprostředně následující po ději filmu Star Trek: Do temnoty, ke Khanovu soudnímu přelíčení. A koho by to napadlo, první otázka je hned trefa do černého – jak to, že ten chlapík, tvrdící, že je geneticky vylepšený diktátor Khan Noonien Singh z 20. století, vypadá úplně jinak než jeho dobové podobizny? Je to vlastně vůbec on?! A Khan se s divadelnictvím sobě vlastním ponoří do spletitě jednoduchého příběhu.

Ten nás zavede k samým kořenům projektu, který pro války budoucnosti počítal s celou armádou supervojáků, kteří byli v tajnosti vychováváni a cvičeni po celé planetě. Jak to tak bývá, žáci přerostli své učitele a pustili se do vlastního překreslování mapy světa. A mladý muž Noonien Singh, který v den svého vítězství adoptuje titul Khan, byl jeden z těch nejschopnějších… Nicméně revoluce často požírá své děti, takže Khan s hrstkou věrných skončil tam, kde si ho pamatujeme z klasického Star Trek seriálu – na palubě lodi Botany Bay.

Odtud se jeho osud v 23. století odvíjí již dvěma cestami – v „Abramsversu“ je mu přisouzen střet s admirálem Marcusem. Ten se svými lidmi objeví Botany Bay jako první a hned si uvědomí, že našel příslovečnou zlatou husu. Jen ji bude třeba trochu převychovat. Před samotným probuzením proto nechá Khana doslova předělat vzhledem i indoktrinací na supertajného operativce Johna Harrisona, jenž po náročně misi „náhodou“ trpí amnézií. Však ony se mu vzpomínky pod otcovským dohledem admirála Marcuse vrátí. A také – „dělání, dělání, to nám rozum zachrání“ – Harrison v rekonvalescenci přebírá řadu úkolů Marcusovy Sekce 31, která se chystá na válku s Klingony. Netřeba dodávat, že až Harrison prohlédne, bude na Marcuse opravdu pořádně naštvaný… (asi do té míry, jakou předvedl ve filmu :) a že se upne na poslední rodinu, která mu zbyla…

ObJinak se Khanovi vede v klasickém Star Treku. Kirkem je odsouzen do vyhnanství na Ceti Alpha V, kde chce společně se svými následovníky vybudovat novou říši a dokázat tak jednou provždy svou genetickou nadřazenost. Připojí se k němu i „konspirátorka“ Marla McGiversová, historička z paluby Enterprise, kterou znovuoživený Khan okouzlil do té míry, že mu pomohla zorganizovat vzpouru na Enterprise. McGiversová však pomohla vzpouru i zhatit, takže se správně domníváte, že nemůže být ve skupině Khanových společníků v exilu příliš populární.

A zde přichází nejsilnější stránka románu To Reign in Hell. Tou je vykreslení postavy Marly McGiversové do podoby, kterou musí respektovat nejen Khanovi společníci, nýbrž hlavně i sám Khan – což potom jeho touhu po pomstě i ve jménu zesnulé milované ženy dělá mnohem uvěřitelnější. Přidejte k tomu pomalu doutnající mocenské boje uvnitř samotné skupiny vyhnanců a děsivé kataklyzma planety, která se promění z „ráje“ (s děsivými velkozubými dravci a mozkožravými červy) na peklo (bez děsivých velkozubých dravců, ale stále s mozkožravými červy, kteří teď mají na výběr mnohem méně hostitelů).

Sečteno a podtrženo, pro pěkné čtení není vůbec potřeba posílat zpět na planetu v rámci nějaké „khanoterapie“ hlavní trio aktérů z filmu, tj. Kirka, Spocka a McCoye. Neurazí, ale není to to hlavní. :)

Co však musí čtenáři trochu zamotat hlavu, je fakt, že literární zdroje o Khanovi výše zmíněným výčtem nekončí. Greg Cox zpracoval ve dvoudílném románu nakladatelství Pocket Books i téma Eugenických válek (The Eugenics Wars: The Rise and Fall of Khan Noonien Singh), čímž se nyní bije s obsahem komiksu Khan od IDW Publishing, zatímco IDW Publishing zase jiným komiksem zabrousilo do Khanova vyhnanství na Ceti Alpha V (Khan: Ruling in Hell). Inu, nakombinuj si to, čtenáři, jak chceš. :)

Aby se z vás nestal stejný schizofrenik jako z Khana, doporučuji vybrat z jeho daného životního úseku jen jednu verzi. Přeji pěkné khanovské počteníčko – třeba klidně i v pekle. ;-)

 • Název: To Reign in Hell - The Exile of Khan Noonien Singh
 • Autor: Greg Cox
 • Počet stran: 352
 • Jazyk: angličtina
 • ISBN 13: 9780743457118
 • ISBN 10: 0743457110
 • Nakladatelství: Simon & Schuster, divize Pocket Books
 • Vydáno: 7. února 2005
 • Název: Star Trek: Khan
 • Autor: Mike Johnson (příběh), Claudia Balboni (ztvárnění)
 • Počet stran: 124
 • Jazyk: angličtina
 • ISBN 13: 9781613778951
 • ISBN 10: 1613778953
 • Nakladatelství: Idea & Design Works
 • Vydáno: 3. června 2014

kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: pá 29. srpna 2014
přečteno: 3279x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG