Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek: Nová hranice – opomenutý klenot

út 9. září 2014      autor: omi      přečteno: 5152x      délka: 4 min      komentáře: 6

Nová hraniceStar Trek: New Frontier je velice populární knižní série, kterou v roce 1997 stvořil Peter David. Přestože se jedná pouze o příběhy s novou posádkou a lodí, odehrávající se na stránkách knih a nikoliv na televizních obrazovkách, může se svou propracovaností směle řadit na roveň ostatních startrekových řad. Příběhy posádky U.S.S. Excalibur již popisuje na 25 románů, 20 povídek z per různých autorů a dvě komiksová dobrodružství. Český čtenář zatím neměl možnost se s tímto světem seznámit, přestože první čtyři romány měly vyjít česky již v roce 2007. Tento plán však nakonec bohužel nebyl realizován. Protože jsem se po dlouhém čekání do této knižní řady konečně začetl, rozhodl jsem se čtenářům portálu tuto sérii trochu přiblížit.

Příběh

V Thallonském impériu došlo k politickému převratu. Oblast přestala být bezpečná a do prostoru Federace z ní odlétá množství uprchlíků. Poslední žijící člen královské rodiny Si Cwan žádá Hvězdnou flotilu o vyslání lodí a obnovení pořádku. Jelikož však izolacionistický Thallon nebyl členem Spojené federace planet, vyslání flotily lodí nepřipadá v úvahu. Nakonec je rozhodnuto vyslat jedinou loď – za účelem poskytnutí humanitární pomoci a pozorování oblasti. Je zvolena U.S.S. Excalibur, loď třídy Ambassador, která momentálně po bitvě o Sektor 001, ve které přišla o kapitána, podstupuje přestavbu.

Jejím novým kapitánem se stává kontroverzní Mackenzie Calhoun, který umí bojovat drsněji než Kirk a vyjednávat nelítostněji než Janewayová. Jako jediný ve Flotile se narodil v sektoru 221-G, kde se Thallon nachází. Jeho patronem na Akademii byl navíc sám Jean-Luc Picard. Prvním důstojníkem zůstává nám dobře známá Elizabeth Shelbyová. Najdeme zde ale i další postavy z Nové generace – vulkánskou doktorku Selar a Robin Leflerovou. Stávající různorodou posádku doplňuje vědecký důstojník Soleta, Vulkánka, která kdysi Thallon osobně navštívila.

Posádka Excelsioru

Kromě pár povědomých členů samotné posádky čtenářům usnadňuje proniknutí do této knižní série ještě několik dalších, divákům Nové generace dobře známých tváří – kapitán Picard, komandér Riker, velvyslanec Spock nebo admirálové Edward Jellico a Alynna Nechayevová. Vztahy jednotlivých postav jsou detailně propracované a překvapivě mají někdy velmi pestrou a dlouhou historii, která je buď odhalována postupně, nebo popsána v povídkách či jiných románech (např. v sérii Akademie Hvězdné flotily). Jednotlivé charaktery jsou vykresleny věrně a potýkají se krom nebezpečných misí i se svými vlastními osobními problémy. Rozhodně nečekejte, že posádka Excaliburu je klasickou „bezchybnou“ skupinou, které známe ze seriálů. Tihle důstojníci jsou pěkně svérázní a v lecčems vás překvapí.

Autor

Peter DavidMyslím, že Peter David nemusí být čtenářům nijak moc představován. Z jeho děl jste si mohli česky přečíst mnohá: Imzadi, Imzadi II: Trojúhelník, Vendettu, Q na druhou, Zónu úderu, Prašť jako uhoď (vše TNG) nebo Obležení (DS9). Kdo jeho knihy a styl psaní alespoň trochu zná, ten ví, že David nebere vesmír Star Treku příliš dogmaticky. Jeho knihy jsou plné svérázného humoru, nechybí však ani akce, napětí nebo nečekaná překvapení. Pokud k jeho tvorbě přistupujete trochu s nadhledem a nikoli s puntíčkářskou přísností, skvěle se pobavíte.

Hodnocení

Ke startrekovým knihám jsem se vrátil po nějaké době a se svou volbou v podobě této knihy jsem naprosto spokojen. Seznámení s novou posádkou je mnohem příjemnější, než jsem čekal. Každá z postav zde má dostatek místa, aby se čtenáři představila a ten se tak neztrácel v ději. Příběh je psán živě a nevzpomínám si na nějaké slabší místo, které by mě nebavilo. Omnibus obsahuje celkem čtyři knihy, které tuto sérii lineárně uvádějí. V první knize je představena situace v sektoru 221-G a některé z postav, posádka se pouze představuje. V dalších knihách se již vydávají na svou misi a začínají prozkoumávat určenou oblast. Prvním cílem je samozřejmě samotná planeta Thallon. Akce na sebe nenechá dlouho čekat a druhá i třetí kniha jsou ukončeny v nejnapínavějším okamžiku. Aktuální situace je potom uzavřena v knize čtvrté. Jedná se o důstojný a nutno říci, že velmi zábavný začátek této knižní série.

Star Trek: New frontierStar Trek New Frontier
Omnibus obsahuje celkem čtyři knihy, které na sebe dějově přímo navazují:
 • House of Cards
 • Into the Void
 • The Two-Front War
 • End Game
Počet stran: 706
Autor: Peter David
Hodnocení: Hvězda plnáHvězda plnáHvězda plnáHvězda plnáHvězda plná

Knihu v originálním anglickém jazyce je možné zakoupit online v elektronické podobě s DRM:

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: út 9. září 2014
přečteno: 5152x
komentáře: 6
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG