Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Zrádci beze stínu

so 20. prosince 2014      autor: omi      přečteno: 2883x      délka: 6 min      komentáře: 19

Star Trek: Cast No ShadowZnovu se do mého hledáčku dostala kniha Star Trek: Cast No Shadow, o které jsem již jednou psal. Vynikající kniha, která navazuje a rozvíjí úžasný příběh šestého filmu Star Trek: Neobjevená země. Jelikož předpokládám, že tato kniha nikdy česky nevyjde, rozhodl jsem se čtenářům portálu trochu více přiblížit její děj. Pokud ale vládnete angličtinou, rozhodně vám doporučuji si knihu přečíst.

Kancléř GorkonStručně připomeňme hlavní momenty filmu, který jste předpokládám všichni viděli: Explodoval klingonský měsíc Praxis, který klingonské domovské planetě Qo'noS zajišťoval velkou část energetické produkce. Klingonský kancléř Gorkon chce s Federací dojednat mír, při setkání s Enterprise je však jeho loď napadena a kancléř zavražděn. Gorkonova dcera Azetbur nastupuje na místo svého otce a je rozhodnuta pokračovat v dokončení jeho snu, tedy uzavřít mír s Federací. Jednání jsou však stále ohrožena a posádka Enterprise díky odhalení zrádce ve svém středu (Valeris) na poslední chvíli zabrání atentátu na prezidenta Federace. Je podepsána Khitomerská dohoda, ustanovující spolupráci Klingonské říše a Spojené federace planet.

Příběh

Pozor, následující text obsahuje knižní spoilery!

A nyní již k samotné knize, která začíná sedm let po podepsání Khitomerské dohody. Vztahy obou velmocí jsou stále křehké. Federace dodává říši smluvené zásoby, lodím Hvězdné flotily je však povolen přístup pouze k hraniční základně Da'Kel. Právě ta se stane cílem překvapivého útoku zakázanou isolytickou bombou. Stanice, stejně jako přítomné lodě obou stran, jsou vesměs zničeny. Klingoni jsou rozhodnuti vyřešit tuto situaci čistě interně, prezident Federace však apeluje na jejich čest, a jelikož oběťmi byli i příslušníci Hvězdné flotily, je dohodnuto, že Federace může vyslat jednu loď za účelem pozorování.

kapitán SuluMise připadne kapitánu Suluovi z lodi Excelsior. K posádce se připojí i mladý analytik Elias Vaughn, který odhalil možnou souvislost nedávného útoku se sedm let starým atentátem na Gorkona. Posledním žijícím členem atentátníků na Gorkona je Valeris, která je momentálně uvězněna v institutu na Jaros II. S prozrazením potřebných informací souhlasí pod podmínkou, že se zúčastní mise a v případě úspěchu získá svobodu.

Jednání s Klingony neprobíhá příliš dobře, Excelsioru není povoleno zúčastnit se vyšetřování. Původci útoku na základnu Da'Kel již byli určeni a odsouzeni bez jejich přítomnosti. Což není tak těžké, jelikož vina padla na jeden z takřka vymřelých klingonských rodů. V okamžiku, kdy se zdá, že jednání ztroskotala, exploduje další isolytická bomba. Excelsioru se podaří zachránit, Hvězdná flotila je však označena za důvod útoku a Excelsior je vykázán z klingonského prostoru. Po cestě do prostoru Federace s nimi naváže kontakt Kaj, agentka klingonské tajné služby, která nesouhlasí s oficiálními závěry Klingonského velení a potřebuje získat více informací od Valeris. V klingonském prostoru tedy tajně zůstává malý výsadek.

ValerisValeris nasměruje pátrání k opuštěné stanici Xand, kde se kdysi osobně s členy spiknutí setkala. Jedná se o teroristickou buňku slouženou z Kriosianů, jejichž planetu Klingoni kdysi dávno obsadili a vyplundrovali. Stanice pro Valeris posledním vodítkem. Je však prázdná a pouze radiační stopy naznačují, že právě zde byla postavena alespoň jedna isolytická bomba, jejíž konstrukce však byla špatná, a proto nevybuchla plnou silou. Zároveň je velká pravděpodobnost, že atentátníci pomalu umírají na nemoc z ozáření. Jedinou možností, jak je najít, je tedy nastražit na ně léčku.

Při útoku na lékařský transport jsou atentátníci překvapeni, když místo něj naleznou prototyp klingonského válečného ptáka. Valeris se je snaží přesvědčit, že jsou na jejich straně a chtějí se k nim přidat, ale tak lehké to nebude. Zatímco musí Valeris dokazovat svou loajalitu dokončením další isolitycké bomby, z Vaughna a Kaj jsou zajatci. Klingonská posádka lodi je mezitím pobita a atentátníci tak dostávají do ruky velmi mocnou zbraň. Prototyp lodi totiž dokáže proniknout nepozorován takřka kamkoliv. Vaughn zjišťuje, že zásobování atentátníků mají na svědomí Romulané.

Po dokončení bomby čeká na Valeris poslední test oddanosti – zastřelit Vaughna a Kaj. I když se zdá, že Valeris opět převlékla kabát, nakonec se jí podaří oběma zachránit život. Bohužel se však části atentátníků povede uletět v klingonském prototypu i s isolytickou bombou. Zdá se, že je vše ztraceno. Cílem atentátníků je nyní – díky získanému prototypu – přímo srdce Klingonské říše. Všichni tři se vydávají ve staré lodi atentátníků na beznadějnou misi s cílem zabránit nejhoršímu.

Výbuch prototypu klingonské loděK domovské planetě Klingonské říše se jim podaří dostat před jejím zničením, musí ale samozřejmě překonat i velmi přísnou klingonskou obranu. Znalosti Kaj jim získají jen malou výhodu, ale dokáží se dostat ke zbytkům měsíce Praxis, kde předpokládají přítomnost útočníků. Na povrchu jednoho z asteroidů připravují atentátníci bombu k detonaci, aby měla co nejničivější účinek. Atentátníky se podaří eliminovat, ale výbuch bomby se nedá zastavit. Valeris se podaří zničit roznětku, a tak se bomba nakonec sebezničí. Spolu s bombou zmizí i část asteroidu, ale Qo'noS je zachráněn.

Klingoni zahladí veškeré stopy vedoucí k pravým atentátníkům a vina za celý incident je ponechána na původním klingonském rodu. (Přeci se Klingoni nemohli tak šeredně zmýlit, že?) Federace začíná s diplomatickou podporou Kriosu, aby předešla dalším případným incidentům. Kaj se vydává na tajnou misi povraždit členy romulanského Tal Shiaru, kteří celý incident zosnovali a omilostněná Valeris začíná nový život s novou identitou na jedné z vulkánských kolonií.

Zpět k filmu

Admirál CartwrightKniha je úžasná nejen perfektní návazností příběhu na samotný film, ale i doplněním informací a motivací Valeris před a v průběhu samotného filmu. Při čtení příběhu se postupně dostáváme k čím dál více chronologicky vzdálenějším flashbackům ze života Valeris a zjišťujeme, proč a jak vlastně vznikly podmínky k samotnému filmu.

  • Valeris těsně před kontaktem s Kronos One (lodí kancléře Gorkona) v arboretu získává od tajného kontaktu poslední informace o akci. Následně zde potkává kapitána Kirka a rozmlouvá s ním o vztazích s Klingony.
  • Valeris se coby Cartwrigtův vyjednavač poprvé setkává s kriosianskou atentátní skupinou.
  • Valeris dostává po ukončení Akademie umístění na lodi USS Bonhomme Richard, není však spokojená, protože touží po pozici pilota vlajkové lodi Hvězdné flotily – Enterprise. Je rozhodnutá si tento svůj sen splnit za každou cenu.
  • Valeris ve druhém ročníku napsala kontroverzní práci na téma aktuální politické situace mezi Klingony a Federací a je předvolána ke kapitánu Cartwrightovi. Ten její práci vymaže, protože je politicky nekorektní, a řekne jí, že na ni bude muset v budoucnosti osobně dohlédnout.

Závěrem

Jistě vám neuniklo, že na obálce knihy je vyobrazen velvyslanec Spock. Není to pouze marketingový tah, protože jeho obličej určitě zvýšil prodeje knihy, Spock se v příběhu samozřejmě objevuje. Dokonce hned na samém začátku, neboť kdo jiný by dokázal dostat Valeris z nápravné kolonie?

Jak moc máte v oblibě Neobjevenou zemi? Co si myslíte o rozšíření tohoto příběhu?

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: so 20. prosince 2014
přečteno: 2883x
komentáře: 19
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG