Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Tasha Yarová versus Vetřelci

st 22. října 2014      autor: Riker      přečteno: 3098x      délka: 2 min      komentáře: 15

vasguezováInspirací pro postavu Tashi byla drsňačka Vasguesová z Vetřelců. Koncept se ale změnil a nakonec vznikla Natasha původem z Ukrajiny. Cameronův film Vetřelci (1986) byl čerstvou novinkou v době, kdy se připravovalo spuštění Star Trek: Nová generace (září 1987). Když se uvažovalo o složení posádky Enterprise, padl nápad, aby v týmu byla i drsná holka jako Vasguesová z Vetřelců. Měla se jmenovat Macha Hernandezová. Jelikož potřebovali někoho, kdo by mohl hrát roli Mexičanky, nabídli tuto roli černovlasé Marině Sirtis. Ostatně její poslední filmovou rolí byla Hispánka Rodriguezová ve filmu Death Wish 3.

Koncept se ale vyvíjel a roli nakonec dostala blonďatá Denise Crosby. Postava „tuhé sušenky“ („tough cookie“ je kouzelný anglický výraz pro drsnou holku) se přejmenovala na Natashu. Sice se narodila na planetě Turkana IV, ale původem je prý odkudsi z Ukrajiny. A vida, Ukrajina je dnes opět aktuální! Její příjmení Yarová navrhl producent TNG Rober Lewin. Chtěl tím připomenout jeden z největších masakrů holokaustu, kdy v Babi Yar (rokle Babí jar) u Kyjeva banderovci ve službách SS během pouhých dvou dnů odpravili přes 30 tisíc židů. Zdařile tak navázali na pogromy, které v 17. století uspořádali kozáci Bohdana Chmelnického. Masakr v Babím jaru se v 60. letech stal také námětem Šostakovičovy 13. symfonie „Babí jar“.

Vasguezová na EnterpriseTyto události vlastně volně parafrázuje i Tashin životopis. Planeta, kde Tasha vyrůstala jako sirotek, upadla do chaosu a pouličního násilí. Tasha musela už jako malá holka umět přežít v drsném prostředí, aby se zachránila před „znásilňovacími gangy“ a uhájila holý život. Do Star Treku se motiv „drsné holky“ vrátil později s Kirou Nerys v Deep Space 9.

Vasguezová z VetřelcůJenette Goldstein, která hrála Vasguesovou, se nakonec ve Star Treku přece jen objevila. V Star Trek: Generations hraje na začátku filmu vědeckého důstojníka na můstku Enterprise-B. Nedrží ale plamenomet, jenom si tak sedí u konzole.

Rozhovor s Goldsteinovou z února 1987 v časopise Starlog si můžete přečíst zde. Tamtéž najdete rozhovor s DeForrestem Kelley rekapitulující historii Star Treku, pouhých pár měsíců před první epizodou TNG.

bez hodnosti Riker
autor: Riker
vydáno: st 22. října 2014
přečteno: 3098x
komentáře: 15
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Odkud se ve Star Treku vzal JarJar… totiž Wesley  -  út 16. června 2015
Muzeum voskových figurín v Londýně  -  so 21. června 2014
LeVar Burton o Roddenberryho vizi budoucnosti [VIDEO]  -  st 5. března 2014
Všechno nejlepší, Whoopi!  -  st 13. listopadu 2013
Patrick Stewart a Ian McKellen se baví v New Yorku  -  ne 3. listopadu 2013
Patrick Stewart se o víkendu oženil  -  út 10. září 2013
Sir Ian McKellen oddá Patricka Stewarta a jeho snoubenku  -  st 20. března 2013
Stephen Hawking sedmdesátiletý  -  čt 10. ledna 2013
Michael "Worf" Dorn: Potřebujeme nový Star Trek seriál  -  út 2. října 2012
Kapitán Picard a Kryton na výletě [VIDEO]  -  po 1. října 2012
Gates McFadden: V postavě Beverly mohlo být mnohem víc  -  ne 16. září 2012
Patrick Stewart nesl olympijskou pochodeň [VIDEO]  -  po 23. července 2012
Gates McFadden hostem XXVI. STICCONU  -  út 10. dubna 2012
Whoopi Goldberg se objeví v seriálu Glee  -  čt 29. března 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG