
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal
Už mnoho týdnů si nikdo nezavzpomínal na nějakou epizodu, tak jsem se rozhodl trochu oprášit rubriku Retro. Vybral jsem si k tomu jednu ze svých nejoblíbenějších epizod z TNG – Kam se dosud nikdo nevydal (Where No One Has Gone Before). Jde o pátou epizodu první série, budu-li počítat úvodní Střetnutí na Farpointu jako jednu epizodu, a celkově o 110. epizodu ze světa Star treku. První vysílání se uskutečnilo 26. října 1987. Režie se ujal Rob Bowman (tehdy 27 let), který v následujících letech režíroval ještě dalších 12 dílů TNG (např. Q Who). Jeho jméno je také spojeno s řadou dílů seriálu Akta X.
Děj
V tomto díle se dostane posádka USS Enterprise-D dál než jakákoliv loď Hvězdné flotily. Jak se jim to povedlo? Čtěte dál, nebo si to radši pusťte. :-)
Na Enterprise přijde specialista na warp pohony Kosinski se svým asistentem, jehož jméno je pro nás nevyslovitelné, a chystá se aplikovat na lodní motory svá vylepšení. Z jeho odborných zpráv však není nikdo moudrý a posádka zaujímá spíše skeptický postoj. Kosinski je ale velmi suverénní a neztrácí s nějakým vysvětlováním čas.
Kosinski a jeho asistent přistoupí rovnou k demonstraci svých vylepšení a společně začnou zadávat vstupní údaje do počítače. Enterprise je uvedena do testovací rychlosti 1,5 warpu a pokus může začít. Mezitím, co Kosinski zadává své údaje na hlavní konzoli a celá posádka věnuje pozornost pouze jemu, Wesley sleduje práci jeho asistenta na vedlejším počítači. Během testu dojde k neuvěřitelnému nárůstu rychlosti a nikdo, kromě Wesleyho, si nevšimne, že asistent Kosinského začne „fázovat“ – tak nějak blikat a ztrácet se. Poté, co se podaří loď zastavit, odečte Dat ze své konzole jejich polohu – 2 700 000 světelných let od místa startu! Jen pro připomenutí, USS Voyager byl zavlečen Ochráncem 70 000 světelných let daleko a vydalo to na celý seriál.
Následuje druhý test, u kterého si je Kosinski jistý, že zadáním stejných parametrů dosáhne rychlosti potřebné k návratu domů. Během testu se ale dostane jeho asistent do potíží a loď se nekontrolovatelně řítí vpřed. Když se jim podaří opět zastavit, Enterprise se nachází „na konci vesmíru“, odhadem miliardu světelných let od naší galaxie. Vesmír v této části je vyveden graficky mimořádně povedeně, což nijak nepřidá na náladě šokované posádky.
Fázování asistenta si tentokrát všimne i Riker a asistent musí jít s pravdou ven. Představí se jim jako Cestovatel, který pouze využíval Kosinského k tomu, aby mohl prostřednictvím testovaných lodí cestovat. Přiznává také, že se dostal během testů do problémů, které ho nyní ohrožují na zdraví. S Wesleym nicméně navázal velmi vřelý vztah a jak později přizná kapitánovi, rozpoznal ve Wesleym jeden zvláštní dar. Požádá tedy kapitána Picarda, aby Wesleyho vedl a podporoval v jeho vývoji. Není to poslední díl, ve kterém o Cestovateli slyšíme, takže kdo jste neviděl TNG celé, nechte se překvapit, jak bude tato příběhová linie pokračovat.
Enterprise je ztracena, posádka začíná trpět nebezpečnými halucinacemi a situace se začíná stávat kritickou. Prostor, ve kterém se loď nachází, dovede měnit myšlenky v realitu. Worf se setká s targem, jeho mazlíčkem z dětství, Picard potká svoji matku, jiný člen posádky si zahraje malý koncert a další je spalován plameny. I přes doktorčino varování ohledně Cestovatelova vážného zdravotního stav, jej Picard přiměje k dalšímu testu.
Posádka dostane rozkaz myslet na cestu domů a na Cestovatele a podpořit tak myšlenkou jeho snahu o bezpečný návrat. Všichni k němu upřou svou mysl a Cestovatel začne vkládat údaje do počítače. Během cesty se opět objeví komplikace, a i když Cestovatel ke konci cesty úplně zmizí, loď se dostane zpátky na začátek své neuvěřitelné cesty.
V závěru epizody pak dojde k povýšení Wesleyho Crushera a Picard zaúkoluje Rikera přípravou studijního plánu pro Wesleyho.
Citáty
„Ano, ale kde to jsme?“ / „Yes, but where is this place?“
„Kde dosud nikdo nebyl.“ / „Where none have gone before.“
– Picard a Dat
„Mám zavolat doktorku Crusherovou?“ / „Should I send for Dr. Crusher?“
„Proč? Někdo onemocněl?“ / „Why? Is someone ill?“
– Riker a Picard těsně poté, co Wesley získal hodnost
Zajímavosti
- Scénář byl dokončen 30. 7. 1987.
- Natáčení probíhalo od 5. 8. 1987 do 13. 8. 1987.
- Premiéra ve Velké Británii 17. 10. 1990.
- Předlohou této epizody byl román ze série Pocket TOS s názvem The Wounded Sky.
- Targa, který se objevil na palubě, ztvárnilo ruské divoké prase jménem Emmy-Lou.
- Eric Menyuk, který hrál Cestovatele, se původně ucházel o roli Data. Bylo to také jeho první setkání se Star Trekem. Dále jsme jej mohli vidět ještě v epizodách Remember Me a Journey's End.
- V epizodě mj. zazněla také krátká pasáž Mozartovy Malé noční hudby.
- Epizoda byla nominována na cenu Emmy za mimořádný zvukový mix.
- Na serveru IMDb.com má epizoda krásných 7,5 bodů.
Závěr
Co říct na závěr? Je to velmi dobrá epizoda a sám za sebe jsem rád, že jsem si ji nedávno připomenul. Zajímavá je také teorie Cestovatele, že myšlenka, čas a prostor nemohou existovat odděleně a pochopení tohoto faktu umožňuje Cestovateli navštěvovat cizí světy a různé reality, stejně jako by se to jednou v budoucnu mohlo podařit i Wesleymu. Že je to hloupost? Podle Cestovatele je to naše budoucnost, tak směle do toho.
Související články:
Retro: Závod (The Chase) - čt 2. dubna 2020Retro: Konec budoucnosti (Future's End) - čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow) - čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker) - čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg) - čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary) - čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů - čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání - čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front) - čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth) - čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis) - čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self) - čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring) - čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe - čt 8. října 2015
Retro: Meridian - čt 8. ledna 2015