Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Recenze Romulanské války: Odvážně vstříc bouři

čt 25. června 2015      autor: lagga_VortaVor      přečteno: 2579x      délka: 3 min      komentáře: 0

Odvážně vstříc bouři - česká obálkaMichael A. Martin líčí propojené osudy národů a planetárních systémů, ve kterém jsou společným jmenovatelem čest, boj o přežití, hodnota a způsob života, problém důvěry a rasismus. A společným problémem je odlišnost chápání těchto slov. Konkrétně romulanský pohled na věc se zdá být absolutně neslučitelným s chápáním věcí Koalicí planet. Jak si to historie žádá, je vývoj války mezi těmito dvěma stranami ovlivňován činy obyčejných osob, které se snaží uskutečnit svá neobyčejná předsevzetí.

Klingoni se odmítají zapojit do války, ačkoliv jsou ve výhledu ohroženi romulanským rozpínáním, a to na základě svého chápání cti. Pokud si pamatujete na díl seriálu Enterprise, kde doktor Phlox hledal lék na mutující vražedný vir a na Klingony éry kapitána Kirka, tak pochopíte, jak byla klingonská čest pochroumaná a vnitropolitická situace destabilizovaná.

Členové Koalice planet si našli a logicky vyargumentovali důvody, proč odstoupili od klauzule vzájemné vojenské pomoci. Autor tak brilantně uchopil dilema, které zažila naše republika ve formě Mnichovské dohody nebo také současného dění na Ukrajině či ve vztahu k Taiwanu a k Tibetu. Jako humánně nejhorší a nejkomplikovanější z důvodů si dovolím hodnotit motivaci T’Pau. Pro ty čtenáře, kteří si na Star Treku cení pacifismu, je to dokonalá lekce ve filosofii a dlouhodobé projekci. Jiný, pragmatičtější důvod, jmenovali Andoriané. Dosti nešťastnou zdržovací taktiku – úřední šiml – použili Draylaxané a jsou tak smutnou připomínkou celé další řady historických analogií váhavců. Po většinu času sledujeme, jak se Země plácá na hranici války. Její situaci reprezentují cesty Enterprise, sebemrskačství Archera a jeho měnící se pověst. 

Romulanům se bohužel podaří vyřešit rozdrobenost vojenského úsilí a mohou tak soustředit své síly jen na jedné frontě. Pokud jste fandili vnitřnímu odboji Ejhoi Ormiin, budete muset spolknout několik hořkých pilulek a s podobnou pachutí se i zaradovat. Terix alias Tevix, T’Luadh a dokonce i Valdor jsou divokými kartami.

Příběh je zlidštěn individuálními životy. Uvidíte Romulana litujícího zmařené životy, technologii a kulturu, vulkánského zahradníka patlajícího se v hlíně, všední epizodu ze života člena MACO jednotek a budete svědkem teraformačního odstřelování povrchu Marsu.

Ačkoliv je to silně neexaktní, tak velmi oceňuji, že v některých kritických situacích je jediným zdrojem kvalitních informací o událostech v romulanském prostoru pouze pouto dvou srdcí. Přes hranice budoucí Neutrální zóny.

Reminiscence na předchozí události série Romulanských válek je vkusná, nevtíravá a konkrétní. Není formou popisů, ale zmínek v dialozích a myšlenkách postav. Takže děj probíhající na stránkách této knihy je vysvětlován jako důsledek.

Kdo četl předchozí díl, je určitě zvědavý na osudy jednoho romulansko-vulkánského špeha. Jeho nerozvážnost z prvních kapitol a neuvěřitelný sled štěstí v neštěstí vás možná udiví. Až v závěru knihy zjistíte, že autor tuto postavu úmyslně vmanévroval na klíčové místečko v opulentním rozuzlení posledních kapitol. Hodnocení tohoto záleží na vkusu čtenáře samotného.

Další z odkazů na seriál Enterprise potkáte v příběhu absolutně zničené haakonské civilizace, výbuchu ambasády na Vulkánu nebo setkání s Vissiany. Kořením jsou také jména Dax nebo Picard. 

Trošku osobní pozorování: Je mi blízké jednání Archera, který propadá sebekritice a zoufalství pouze za dlouhých nočních hodin. Kdežto během denních hodin je ve své činnosti pevný.

Do poslední stránky doufáte, že některé postavy přežily, že se změní politika nebo že dorazí záchranná kavalérie. Můžete znovu otestovat svůj charakter při posuzování rozhodnutí, jež postavy činí, zahnány do bezvýchodných situací. Budete se bavit nad různými podobami, kterých trojský kůň nabývá. Můžete si vsadit na to, kdo vyhraje technologické soupeření o warp 7. A čtení vám zpříjemní směsice nadávek a odborných výrazů.

Michael A. Martin

Romulanská válka: Odvážně vstříc bouři

Překlad: V. Roháčová, A. Balatka

Laser-books s.r.o.

P.S. Řadu lidí určitě potěší poděkování editora, protože ukazuje, že se u nás stále láskyplně pečuje o literaturu Star Treku.

kadet lagga_VortaVor
autor: lagga_VortaVor
vydáno: čt 25. června 2015
přečteno: 2579x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG