Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Dvacet let klubů Star Treku

út 30. června 2015      autor: Praotec trekkie      přečteno: 2123x      délka: 5 min      komentáře: 1

Společné fotoNějakou dobu nebylo zcela zřejmé, který z klubů příznivců Star Treku byl u nás úplně první (když se nepočítá ten můj první pouze korespondenční vedený v Interkomu), ale nakonec se situace vyjasnila – první fungující klub byl založen v Ostravě 6. června 1995 pod názvem USS Ostrava (o několik měsíců později na podzim vznikl další klub CZ Kontinuum Star Trek fan klub). Právě ke dvacátému výročí založení klubu USS Ostrava se na den přesně konala zvláštní výroční Mise dnešního ostravského klubu Subspace, na které se kromě „místních“ zúčastnil na pozvání předsedy Koraxe i jeden z předsedů CZ Kontinua Samuel Thorn a moje maličkost.

VlajkaDo Ostravy jsem dorazil už v pátek večer a díky Koraxově pohostinnosti strávil večer u něho ve vyhledávaném středisku Čeladná (krajina je tam opravdu moc hezká), kde jsem po večeři zhlédl po letech epizodu Voyageru Dračí zuby, abych si připomněl, jak že to bylo s těmi Vaadwaury, kteří nám v kvadrantu delta ve Star Treku Online tolik zatápějí. V sobotu ráno jsme vyrazili do Ostravy a po snídani dojeli do hotelu Best Western Vista, kde už byly připraveny prostory a bylo jen třeba dokončit výzdobu a uspořádání sálu včetně projekce.

Úvodní slovoKrátce po desáté hodině započal program. Na úvod Korax informoval členy Subspace o událostech ve světě Star Treku od poslední řádné Mise (konají se zpravidla jednou za měsíc) a poté se ujal slova Wesley, aby připomněl dvacetiletou historii ostravského klubu se všemi peripetiemi i změnami názvu – od USS Ostrava, přes UPKB Dominion až k dnešnímu Subspace. Zvláštní vzpomínka samozřejmě patřila zakladateli klubu Pavlu Pabjanovi, který chtěl původně jen „chodit do klubu“, ale dost dlouhou dobu ho vedl a teprve po návratu z Irska si mohl užít „obyčejného“ členství. Je velká škoda, že se dnešního výročí bohužel nedožil.

DiskuzeJeště před obědem následovala všeobecná diskuze a vzpomínání na fanouškovství v 90 letech, kdy většina klubů teprve začínala. Krátce před jednou jsme byli požádáni se Samuelem o zodpovězení několika otázek, především o trochu vzpomínek na doby počátků klubu v letech devadesátých ve srovnání s dneškem a mimo jiné i o vydání první startrekové knihy u nás (Příběhy kosmické lodi Enterprise), na kterém jsem samozřejmě měl jistý podíl. Se Samuelem jsme si docela notovali a po zmínění několika „veselých příhod“ snad byli spokojeni i diváci.

ObědPo výborném obědě v hotelové restauraci pokračoval odpolední program. Zahájil jej Wesley úvahami, jaká může být budoucnost Star Treku i jeho fanoušků a fanklubů. Do jisté míry jsme navazovali na předchozí diskuzi, čím se fanoušci zabývají dnes ve srovnání s minulostí, ale samozřejmě se mluvilo i o celkových tendencích v natáčení Star Treku, kde nemalou roli sehrají zřejmě i fanfilmy, které by mohly vyplnit mezery v „oficiální“ tvorbě. A to jsme samozřejmě v kuloárech řešili i současné dění ve hře Star Trek Online, která – byť ne úplně „kanonicky“ – pokračuje v dějinách tohoto univerza o několik desítek let po seriálech a filmech.

DortPřed dalším bodem programu následovalo milé překvapení v podobě obrovského dortu se znakem klubu Subspace, který byl dovezen do foyeru, a všichni jsme samozřejmě dostali svůj díl. Takto posilněni jsme se mohli dát do soutěžení, následoval totiž „starotrekkie“ kvíz, v němž jsme mohli vyzkoušet svou paměť i všímavost při sledování prezentací a z několika možných odpovědí jsme měli vybrat z historie klubu i ST fanouškovství obecně tu správnou. Na výsledky jsme si ale museli chvíli počkat, a proto následovaly ještě další body programu – výroba PADDu se zabudovanou společnou fotografií a zlatý hřeb v podobě promítání epizody Nové generace Lidský rozměr, v níž chtěl komandér Maddox nadporučíka Data rozebrat, aby mohl sestrojit další androidy jemu podobné, a to vzhledem k nostalgickému ladění tohoto setkání přímo ze staré VHS videokazety. Aspoň jsme si mohli srovnat kvalitu dnešních epizod na nových nosičích (zvláště remasterovaných) s tehdejší technikou, která ale dokázala „spolupracovat“ i s dnešními projektory.

Vítěz kvízu – Praotec trekkieJako úplně poslední následovalo vyhlášení výsledků kvízu. Na prvních místech (s jednou chybou) jsme se umístili Danka, Fox a já, takže Korax musel dávat doplňující otázky. Na první z nich (jméno meziplanetárního vyjednavače Rivy v Nové generaci) jsme neznali odpověď nikdo, na druhou otázku – třída lodi Enterprise-C – se mi podařilo odpovědět jako prvnímu, že jde o třídu Ambasador (pobavilo, když si Korax při mé odpovědi nevzpomněl, že jsem jeden ze tří dílčích vítězů, a vyzval mě, abych neodpovídal za soutěžící). Za vítězství v kvízu jsem dostal krásný diplom, který tak opustil Ostravu, titul „Starotrekkie“ (holt jsem „praotcovství“ obhájil) a čestné členství klubu Subspace.

VečeřeTím vlastní setkání skončilo a kdo mohl, přesunul se do ostravské restaurace Koras (podobnost jmen je opravdu náhodná, i když zazněl návrh, aby Korax restauraci koupil a jméno upravil), kde jsme se navečeřeli, něco popili a pak se vydali domů. Já jsem tentokrát společně se Samuelem přenocoval u Blanky v Dolní Lutyni, kde jsme si užil dobrou společnost i místních psích a kočičích kamarádů (zvláště Kurk byl úžasně přítulný) a v neděli jsem se Samuelem vyrazili vlakem zpět do Prahy, kde jsem dokonce stihl i závěr pikniku v Modřanech.

Výroční setkání klubu Subspace bylo výborně připraveno i zorganizováno, program se nám všem líbil a můžeme jen doufat, že na podzimní obdobné akci ani s klubem CZ Kontinuum ostudu neuděláme. A už se těšíme i na letní výsadek opět v Lutyni.

Zdroj: www.kontinuum.cz
komodor Praotec trekkie
autor: Praotec trekkie
vydáno: út 30. června 2015
přečteno: 2123x
komentáře: 1
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Propojme se mezi svátky…  -  po 28. prosince 2020
Pozvánka na Trekken 2020 online  -  pá 13. listopadu 2020
Unikátní startreková výstava na Comic-Conu v Praze  -  čt 24. září 2020
Draci nad Prahou X a deskovky v Geekárně  -  út 8. září 2020
Virtual Trek Con  -  čt 16. července 2020
Návštěvní den na můstku  -  po 22. června 2020
Fanfilm Star Trek: Skryté hry míří online  -  čt 28. května 2020
Poslední odznáčkový sraz  -  ne 3. května 2020
STARcon 2020 online [aktualizováno]  -  st 25. března 2020
Nedělní akce s Williamem Shatnerem ZRUŠENA  -  st 11. března 2020
STARcon 2020 – 10. výročí  -  út 25. února 2020
Všefandomová maškaráda 2019  -  so 26. října 2019
William Shatner v Praze!  -  pá 26. července 2019
Připravte se na startrekový víkend  -  po 27. května 2019
Písně kosmické Jana Nerudy, krteček Zdeňka Milera nebo kresba „Měsíční krajina“  -  čt 28. března 2019

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG